Archive | Ağustos, 2019

Chrome FTP desteğini sonlandırmaya karar verdi

Uzun yıllar, dosya barındırmak ve indirmek için kullanılan FTP sunucuları, gelişen teknoloji ile popülerliğini yitirdi. Chrome geliştirici ekibine göre FTP kullanımı son yıllarda çok fazla düşüş gösterdi. Ekibe göre, düşük kullanım dışında FTP açısından güvenlik problemleri de var. Bu nedenle, Chrome FTP bağlantılarını desteklemeyi bırakmaya karar verdi. FTP kullanımının önemli ölçüde azalmış olması nedeniyle, Chrome’un FTP bağlantılarını desteklemeyi bırakmaya karar vermesinin kullanıcılar için de şaşırtıcı olmayacağı ifade ediliyor. Google, konuya ilişkin olarak: “Google Chrome’daki mevcut FTP uygulamasının şifreli bağlantılar (FTPS) veya proxy’ler için desteği yoktur. Tarayıcıda FTP kullanımı, mevcut FTP istemcisini iyileştirmeye yatırım yapmanın artık mümkün olmaması sebebiyle yeterince düşüktür. Güvensiz bir FTP uygulamasını sürdürmek yerine bu işlevselliği kaldırmak istiyoruz.” biçiminde açıklama yapıyor.

Continue Reading →

Chrome’un FTP desteğini sonlandırmaya karar vermesi konusunda Corbin Davenport’un yazısını inceleyebilirsiniz.

0

Ubuntu Weekly Newsletter’in 592. sayısı yayımlandı

Ubuntu tarafından yayımlanan haftalık haber bülteni  UbuntuWeeklyNewsletter‘in 592. sayısı duyuruldu. 592. sayının yayımlanmasından duyulan mutluluk ifade edilirken, yeni nüshanın kullanıcıların değişik konularda aydınlanmasına katkıda bulunacağına inanıldığı belirtildi. Dergi çevresi, dileyenlerin dergi ekibi içinde ya da çeviri gibi diğer alt başlıklar altında iş görmek isteyebileceklerini hatırlatarak, böyle düşünenleri beklediklerini ifade ediyor. Yeni sürümde; Ubuntu istatistikleri, sıcak destek, LoCo Olayları, Mir 1.4.0 yayınlandı, APT desenleri, Canonical haberleri, diğer topluluk haberleri, Blogosphere’de, öne çıkan ses ve video, toplantı raporları, yaklaşan toplantılar ve etkinlikler, 16.04, 18.04 ve 19.04 için güncellemeler ve güvenlik ve dahası gibi konular ele alınıyor.

Continue Reading →

UbuntuWeeklyNewsletter’in 592. sayısına buradan ulaşabilirsiniz. Bültenle iletişim sağlamak isterseniz, bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

0

notqmail 1.07 duyuruldu

netqmail’in kaldığı yerden başlayan, topluluk tarafından yönlendirilen bir qmail çatalı olan notqmail‘in 1.07 sürümü duyuruldu. Bilindiği gibi, DJB tarafından yazılan Qmail‘in pek çok çatallanmış versiyonları bulunuyor. Genişletilebilir, kolay paketlenen ve giderek daha kullanışlı bir modern posta sunucusu geliştirmeyi hedefleyen topluluk, en son teknikleri ve kalıpları kullanma ayrıcalığını kendilerinde gördüklerini ifade ediyor. Eklentileri mümkün kılmak için gerektiğinde arayüzler eklemeyi düşündüklerini belirten topluluk, yeni özellikleri eklenti olarak uygulamayı düşündüklerini söylüyor. Topluluk; Qmail ve netqmail kullanıcıları için güvenli bir güncelleme yolu sağlamayı da hedefliyor. notqmail 1.07 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da bu sayfayı inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

notqmail 1.07 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Mesa 19.2.0-rc1 duyuruldu

Mesa’nın 19.2.0 sürümünün ilk sürüm adayı, Emil Velikov tarafından duyuruldu. Final sürümün 10 Eylül 2019’da beklendiğini belirten Velikov; çeşitli hataların ve gerilemelerin düzeltildiğini ifade etti. Velikov; şu anki sürümü şekillendirmeye yardımcı olan insanları da tek tek açıkladı. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Pek çok OpenGL ve Vulkan sürücüsü geliştirmesini içeren Mesa 19.2’ye yönelik olarak Intel Linux grafik sürücü geliştiricisi Jason Ekstrand; bu sürümde sürücüler için OpenGL 4.6 desteği almayı umduklarını ifade ediyor. Mesa 19.2.0-rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Mesa 19.2.0-rc1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Blender 2.81 Kasım ayında çıkacak

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 31 Temmuz 2019‘da duyurulan 2.80 sürümünün ardından çıkaracağı yeni sürümü 2.81, 2019’un Kasım ayında çıkacak. Intel Open Image Denoise desteği eklendiği bildirilen Blender 2.81’de, Blender 2.80’in yeni gerçek zamanlı render motoru seçeneği olan Eevee’nin yeni özelliklerle daha da geliştirildiği ifade ediliyor. Intel Open Image Denoise desteği hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler, github.io üzerinden bilgi sahibi olabilirler. Intel Open Image Denoise desteği ile Eevee iyileştirmelerinin sürümü takip eden kullanıcılar açısından en dikkate değer gelişmeler olarak değerlendiriliyor. Ayrıca WebM desteği içeren yeni sürüm, WebM ve VP9’da alfa değerleri yazma desteği de içeriyor.

Continue Reading →

Kasım ayında çıkacağı belirtilen Blender 2.81 için bir sürüm sayfası ve sürüm notları sayfası da şimdiden hazırlanmış bulunuyor. Gelişmeleri söz konusu sayfalardan takip edebilirsiniz.

0

GNU Scientific Library 2.6 duyuruldu

C ve C ++ programcıları için sayısal bir kütüphane olan ve GNU Genel Kamu Lisansı kapsamında özgür bir yazılım olarak kullanıma sunulan GNU Scientific Library‘nin 2.6 sürümü, Patrick Alken tarafından duyuruldu. Alken; C cinsinden sayısal bilgi işlemi için geniş bir dizi rutin sağladığını söylediği yeni sürümün, kimi hata düzeltmeleri ve bazı yeni özelliklerle geldiğini belirtti. Alken; hata bildiriminde bulunan ve iyileştirmelere katkı yapan herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. GNU Scientific Library; rastgele sayı üreteçleri, özel fonksiyonlar gib çok çeşitli matematiksel rutinler sunar. GNU Scientific Library 2.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU Scientific Library 2.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Oracle Solaris 11.4 SRU12 duyuruldu

Bir Unix varyantı olarak Sun Microsystems tarafından geliştirilen ölçeklenebilirliği ve yenilikçi kurumsal özellikleriyle tanınan Oracle Solaris’in 11.4 SRU12 sürümü, Albert White tarafından duyuruldu. Sürümü duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen White; güvenilir bir iş platformu olan sistemin, kullanımı basit ve her zaman güvende olacak şekilde tasarlanmış olduğunu hatırlattı. Bunun Oracle Solaris 11 için son destek sürümü olduğunu belirten White; sürümün önemli düzeltmeleri içerdiğini belirterek, kullanıcıların sistemlerini SRU’yu indirerek güncelleyebileceklerini ifade etti. White; sürümün python 3.7.3, bash 5.0, pyOpenssl 19.0.0, MySQL 5.6.44, MySQL 5.7.26, BIND 9.11.8, vim 8.1.1561, Apache Tomcat 8.5.32, Thunderbird 60.8.0, Firefox 60.8.0esr, Wireshark 2.6.10 gibi pek çok güncel paket içerdiğini söyledi. Oracle Solaris 11.4 SRU12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

1993’te o zamanki adıyla SunOS olarak kullanıma sunulan sistem, 2010 yılında, Oracle tarafından Sun’ın satın alınmasından sonra, Oracle Solaris olarak yeniden adlandırıldı. Bir Oracle.com hesabına sahip olan kullanıcılar, x86 ve SPARC mimarileri için çeşitli ISO kalıplarını, CD veya USB kalıplarını bu sayfadan indirebilirler.

0