NetBSD 7.1.2 duyuruldu

NetBSD projesinin özgür, güvenli ve son derece portatif UNIX benzeri açık kaynak bir yapı olarak piyasaya sürdüğü sistemin 7.1.2 sürümü, Soren Jacobsen tarafından duyuruldu.Geniş bir yelpazedeki donanım ve işlemci platformlarında çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış hafif bir sistem olarak kullanıma sunulan sürüm, bir güvenlik ve hata düzeltme versiyonu olarak tanımlanıyor. Daha önceki bir NetBSD sürümünü kullananların yeni sürüme terfi etmelerini önerdiklerini söyleyen Jacobsen; daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenlerin sürüm notlarını inceleyebileceklerini ifade etti. NetBSD 7.1.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

NetBSD 7.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Tails 3.6.1 duyuruldu

İrlanda kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı ve internet taraması sırasında güçlü kişisel gizlilik ve anonimlik özellikleri içeren bir live DVD/USB dağıtımı olan Tails‘in 3.6.1 sürümü duyuruldu. Tor tarayıcısının 7.5.2 sürümüne yükseltildiği belirtilirken, Firefox’ta 16 Mart’ta açıklanan kritik bir sorunun giderildiği ifade edildi. Daha fazla ayrıntının değişiklikler sayfasından edinilebileceği bildiriliyor. Otomatik olarak yeni sürüme yükseltme yapamayanların manuel güncelleme yapmaları öneriliyor. Tails 3.6.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Tails 3.6.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

KMyMoney 5.0.1 duyuruldu

KDE projesi kapsamında geliştirilen bir kişisel finans yöneticisi olan KMyMoney‘in 5.0.1 sürümü duyuruldu. KMyMoney geliştirme ekibinin açık kaynak kodlu kişisel finans yönetimi yazılımının 5.0.1 sürümünü sunmaktan gurur duyduğu belirtilirken, geliştirme sürecine bildirimleriyle katkıda bulunan kullanıcılara teşekkür edildi. Microsoft Money ile benzer şekilde çalışan yazılım; farklı hesap türlerini, gelir ve giderlerin sınıflandırılmasını, banka hesap mutabakatlarını, OFX, QIF aktarımlarını destekler. KMyMoney “Çift Kayıt” muhasebe ilkelerini kullanarak finansal değerlerin doğru düzende saklanmasını sağlar. Kişisel finans yönetimine yönelik olarak düzenlenen KMyMoney; işletmelerin muhasebe ihtiyaçlarına yönelik ayarlanmamıştır. Yazılıma Türk lirasının parasal simgesi de eklenmiş bulunuyor. KMyMoney 5.0.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

KMyMoney 5.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Synaptic 0.84.3 duyuruldu

APT için grafiksel bir paket yönetim yazılımı olan Synaptic‘in 0.84.3 sürümü, Michael Vogt tarafından duyuruldu. Synaptic; GTK+ tabanlı, grafik kullanıcı arayüzüne sahip, Debian ve türevi dağıtımlar tarafından kullanılan gelişmiş bir paketleme aracıdır. Genellikle .deb paketlerine dayalı sistemlerde kullanılan Synaptic; aynı zamanda RPM paketlerine dayalı sistemlerde de kullanılabilir. Synaptic; yazılım yükleme, kaldırma, yazılım paketlerini yükseltme, tüm sistemi yükseltme ve depoları eklemek için kullanılabilir. Bir paket arama programı da içeren Synaptic ile paket depolarını (sources.list) yönetebilirsiniz. Synaptic’te paketleri ad, açıklama ve diğer bazı özelliklerine göre bulabilirsiniz. Statü, bölüm, isim veya özel bir filtre ile paketleri seçebilir; isim, statü, boyut veya sürümüne göre sıralalayabilirsiniz. Seçimleriniz arasında önce-sonra aralığında gezinebilirsiniz. Bir paketle ilgili mevcut tüm çevrimiçi belgelere göz atabilirsiniz. Bir paketin son değişiklikler sayfasını indirebilirsiniz. Debian ve Ubuntu’da Debconf sistemi aracılığıyla paketleri yapılandırmanız, Xapain tabanlı hızlı arama yapmanız ve screenshots.debian.net’ten ekran görüntüsü almanız mümkündür. Synaptic 0.84.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Synaptic 0.84.3 edinmek için paketler yansılara yerleştirildiğinde aşağıdaki linklerden yararlanabileceksiniz.

0