GNU Compiler Collection (GCC) 8.3.0 çıktı

GNU Projesi tarafından üretilen ve çeşitli programlama dillerini destekleyen bir derleyici sistemi olan ve genelde GCC olarak kısaltılan GNU Compiler Collection’ın 8.3.0 sürümü, Jakub Jelinek tarafından duyuruldu. Bunun bir bir hata düzeltme sürümü olduğunu söyleyen Jelinek; önemli hata düzeltmeleri içeren sürümde, önceki sürümden bu yana tespit edilen hataların düzeltildiğini ifade etti. Başlangıçta GNU işletim sistemi için derleyici olarak yazılan GCC; 100% özgür bir yazılım olarak kullanıcının özgürlüğüne saygı anlamında GNU araç zincirinin önemli bir parçasıdır. Diğer pek çok modern Unix benzeri işletim sistemleri tarafından da standart derleyici olarak benimsenen GCC; çok çeşitli işlemci mimarilerine taşınmış; ticari, perakende ve kapalı kaynak yazılım geliştirme ortamlarında da yaygın bir araç olarak kullanılır olmuştur. Özgür Yazılım Vakfı (FSF) tarafından GNU Genel Kamu Lisansı altında dağıtılan GCC’nin ilk sürümü 1987 yılında duyurulmuş; aynı yılın Aralık ayında C++ programlama dilinin de derleyicisi olmuş, daha sonra Fortran, Pascal, Objective-C, Java, Ada ve diğer diller için geliştirilmiştir. GNU Compiler Collection (GCC) 8.3.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU Compiler Collection (GCC) 8.3.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Mageia 7 Beta 2 çıktı

Beta 1 sürümü 7 Aralık 2018‘de duyurulan Mageia’nın 7 sürümünün ikinci beta versiyonu da çıktı. Sürüm takviminde belirtilen tarihten çok daha geç bir tarihte çıkarılan sürüm hakkında henüz hiçbir resmi duyuru yapılmamış olsa da sürüme ait ISO kalıpları, test edilmek üzere yansılarda yerini aldı. RPM 4.14.2.1 ile kullanıma sunulduğu tahmin edilen yeni sürüm, yine DNF 4.0.4 içeriyor. X.Org 1.20.3’e dayalı olarak geldiği düşünülen sistemin, 4.20.6 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı düşünülüyor. Sistem; güncel bir KDE Plasma, GNOME 3.30, Xfce 4.13.4, MATE 1.20.0, Cinnamon 4.0 ve LXQt 0.13.0 gibi masaüstü ortamlarıyla kullanıma sunuluyor. Mageia 7 Beta 2 hakkında biraz bilgi edinebilmek üzere, Mageia 7 sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Mageia 7 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Tor 0.4.0.2-alpha, 0.3.5.8, 0.3.4.11 ve 0.3.3.12 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor‘un 0.4.0.2 sürümünün alpha versiyonu ile 0.3.5.8, 0.3.4.11 ve 0.3.3.12 sürümleri duyuruldu. Önümüzdeki haftalarda, yeni bir alfa Tor Browser sürümünün çıkarılmasının planlandığı belirtilirken, sürümler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfalarının incelenebileceği ifade ediliyor. Tor 0.4.0.2-alpha’nın bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica edildi. Çeşitli problemleri giderilen ve güvenlikle ilgili önemli hata düzeltmeleri içeren yeni sürümler, kimi yeni özelliklerle geliyor. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır. Tor 0.4.0.2-alpha, 0.3.5.8, 0.3.4.11 ve 0.3.3.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor 0.4.0.2-alpha, 0.3.5.8, 0.3.4.11 ve 0.3.3.12 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

MariaDB 10.3.13 duyuruldu

İlişkisel veritabanı sistemi olan MySQL’in kaynak kodundan türeyen ve GNU Genel Kamu Lisansı altında kullanıma sunulan MariaDB’nin 10.3.13 sürümü duyuruldu. MariaDB 10.3.12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notları ve değişiklikler sayfası incelenebilir. Güvenlik, yüksek kullanılabilirlik ve ölçeklenebilirlik özellikleriyle gelen yazılımın, daha fazla işlevsellik sunmaya çaba gösterdiği belirtildi. Bilindiği gibi yazılımın MariaDB ve MariaDB Galera Cluster olmak üzere iki versiyonu bulunuyor. MySQL’in yaratıcısı olan Monty Widenius; kızının adı My’ı yazılıma isim olarak vermişti. Oracle MySQL’in topluluk geliştirme modelinden uzaklaşınca, Monty Widenius MySQL’in kodunu çatallayıp yeni bir yazılıma yönelince, bu kez ikinci kızının adı olan Maria’yı isim olarak seçti ve MariaDB ortaya çıktı. MySQL ile bire bir yer değiştirebilen MariaDB, pek çok kütüphane kodlarının ortak olması nedeniyle tüm MySQL komutlarını tanır ve MySQL arayüz metotlarını destekler.

Continue Reading →

Genel Kamu Lisansı’na (GPL) sahip özgür bir yazılım olarak sunulan yazılımı GPL’in kısıtladığı alanlarda kullanmak isteyenler ayrı bir lisansla satın alabiliyor. MySQL ile aynı komutları, aynı arayüzleri, aynı kitaplıkları ve API’leri içeren MariaDB; MySQL ile özellik açısından birebir uyumludur. Dağıtımların çoğu hâlâ resmi olarak MySQL’i desteklerken, yeni ek özellikler ve geliştirmeler yapılan MariaDB’nin ayrıca kurulması gerekiyor. MariaDB 10.3.13 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 5.1 “Betty” duyuruldu

İkinci sürüm adayı 19 Şubat 2019‘da duyurulan Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi WordPress‘in 5.1 sürümünün finali, Matt Mullenweg tarafından duyuruldu. Ünlü caz vokalisti Betty Carter onuruna “Betty” kod adıyla yayınlanan WordPress’in 5.1’i duyurmaktan memnun olduklarını söyleyen Mullenweg; bunun, yeni blok düzenleyiciyi tanıtan büyük bir sürüm olduğunu belirtti. Güvenlik ve hız dikkate alınarak üretilen yeni sürümün, WordPress’e güç veren programlama dili olan PHP’nin eski mod sürümlerini çalıştıran sitelerin yöneticilerine bildirimler vermeye başlayacağını hatırlattı. WordPress 5.1 “Betty” hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

WordPress 5.1 “Betty” edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNOME masaüstü ortamının 3.31.91 sürümü duyuruldu

3.31.90 sürümü 6 Şubat 2019‘da duyurulan GNOME masaüstü ortamının 3.31.90 sürümü, Abderrahim Kitouni tarafından duyuruldu. Bunun GNOME’un ikinci beta sürüm olduğu belirtilirken, 3.32 kararlı bir sürüme değin hataları düzeltmeye ve güncellemeye devam edildiği bildiriliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Son sürümün kalitesini sağlamak için özellik dondurması, kullanıcı arayüzü dondurması ve API dondurmasına girdiklerini hatırlatan Kitouni; GNOME 3.31.91’i derlemek isteyenlerin, resmi BuildStream projesinin anlık kalıbını kullanabileceklerini ifade etti. Pek çok uygulamanın yeni sürümlerine güncellendiği bildirilirken, çeşitli çeviri güncellemelerinin de gerçekleştirildiği ifade edildi. GNOME 3.31.91 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNOME 3.31.91 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

0

Qt Creator 4.9 Beta duyuruldu

Qt Creator 4.9 sürümünün betası, Eike Ziller tarafından duyuruldu. Qt Creator 4.9’un beta sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Ziller; 4.8’de, dil sunucusu protokolü için deneysel destek sağladıklarını hatırlattı. Bunun, ortak bir protokol aracılığıyla çok çeşitli programlama dilleri için düzenleme desteği sağladığını belirten Ziller; 4.9’da, belge ana hatları için destek eklediklerini söyledi. Qt Creator’a çeşitli programlama dilleri için temel destek ekleyen Language Server Protocol’un (LSP) da deneysel olarak yazılıma kazandırıldığını hatırlatan Ziller; Language Server Protocol’un bir editör veya IDE ile programlama dili arasında standartlaştırılmış bir köprü olduğunu söyledi. Qt Creator 4.9 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Qt Creator 4.9 Beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0