Clonezilla live 2.4.1-6 Sürümüne Güncellendi

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.4.1-6, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; temel GNU/Linux işletim sistemi upgrade edilen sistemin, 13 Nisan 2015 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Partclone paketinin 0.2.78 sürümüne güncellendiğini belirten Shiau; bir btrfs sorunun giderildiğini söyledi. Shiau; bir bölümde kalıp oluşturma sırasında bir sorun oluştuğunu, ancak, bunun çözüldüğünü ifade etti. Shiau; bunu çözme konusunda yardımcı olan Abdullayev Natiq’e teşekkür ettiklerini söyledi. gdisk’in 1.0.0-drbl1 sürümüne güncellendiğini belirten Shiau; ecryptfs-utils’in ise 107-0drbl1 sürümüne güncellendiğini söyledi. Clonezilla live 2.4.1-6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

 

Clonezilla live 2.4.1-6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

No comments yet.

Bir Cevap Yazın

Fight DRM, Join the Free Software Foundation
Translate »