Clonezilla Live 2.4.2-61 Sürümüne Güncellendi

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.4.2-61, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Shiau; temel GNU/Linux işletim sistemi upgrade edilen sistemin, 12 Ekim 2015 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Büyük geliştirmeler ve hata düzeltmeleri içeren yeni sürümün 4.2.3 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını söyleyen Shiau; XFS sorununun düzeltildiğini ve Partclone’un 0.2.83 sürümüne güncellendiğini ifade etti. “-k1” seçeneği ile orantılı GPT bölüm düzeni oluşturulabileceğini söyleyen Shiau; util-linux paketinin 2.27 sürümüne güncellendiğini ve sisteme zerofree paketinin eklendiğini belirtti. Dil dosyaları da güncellenen sistem, diski geri yüklemek için EFI NVRAM güncellemesi içeriyor. Clonezilla Live 2.4.2-61 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Bilindiği gibi, sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla ile sisteminizi yedekleyebilir, gerekirse yeniden yükleyebilirsiniz.Herhangi bir nedenle sisteminizde çözümleyemeyeceğiniz bir güçlükle karşılaştığınızda, bu yedekleme ve geri yükleme işlemi size yedeklediğiniz noktadan devam etme olanağı sağlayacaktır. Clonezilla sabit diskin içindeki blokları kaydedip kurtarır. Bu da klonlama verimliliğini artırır.

 

Bunun dışında, Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Clonezilla Live 2.4.2-61 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

No comments yet.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.