Ubuntu ve Linux Mint için Enlightenment E19 Masaüstü Ortamı

Enlightenment masaüstü; masaüstü bileşenleri, masaüstü simgeleri ve parçacıklar ile Enlightenment Foundation kütüphanelerine dayalı nefes kesen bir pencere yöneticisi sağlar. Hâlâ eski donanımlarda veya gömülü cihazlarda yetenek gösteren Enlightenment’in tema yeteneği görülmemiş bir düzeye sahiptir. O, telefonlar gibi küçük mobil aygıtlarda da kullanılıyor. Enlightenment; X11 ve GNU/Linux için yalın, hızlı, modüler ve genişletilebilir bir masaüstü yöneticisi. Kullanıcının masaüstünde veya dizüstünde gereksinim duyacağı şeyleri sağlayan bir “masaüstü kabuğu” olarak sınıflandırılmış ama bir bütün uygulamalar dizisi değil. Enlightenment ve EFL kimi platformları destekliyor: GNU/Linux temel platform olmak üzere; FreeBSD ve BSD’ler, Solaris, MacOS X, Windows (XP, Vista, 7 vb.) ve daha fazlası.

15 Eylül 2014 tarihinde 0.19.0 sürümüne güncellenenen Enlightenment’in yeni sürümü, Ubuntu 14.04/14.10 ve Linux Mint 17 üzerine kurulabilir. Bunun için terminalde sırasıyla aşağıdaki komutların verilmesi yeterlidir:

sudo add-apt-repository ppa:niko2040/e19

sudo apt-get update

sudo apt-get install enlightenment

Bu kadar.

, , , , , , ,

Ubuntu ve Linux Mint için Enlightenment E19 Masaüstü Ortamı için 0 yorum

 1. Hakan 16 Mart 2015 at 20:24 #

  Merhaba,

  Henüz 4,5 gün önce sistemime Linux mint 17.1 Cinnamon’u yükleyerek Linux dünyasına adım atmış oldum.:) Sitenizin her Linux kullanıcısına hitap ettiğini düşünerekten hemen yer imlerine ekledim.:) Linux dünyasında henüz başlangıç seviyesinde olduğumdan bir değil birkaç problemim var.Bu arada linuz forumlarında takip ediyorum but linux forumları Windows forumları kadar geniş ve kapsamlı değil ve çoğu problemin çözümü mevcut değil.Lafı fazla uzatmadan sitenizdeki Enlightenment E19 masaüstü ortamını verdiğiniz kodlarla indirdim ve kurduğumu düşünüyorum.Menü >Tüm uygulamalar>Elementary yapılandırması yazıyor.Tıkladığımda küçük bir pencere ingilizce olarak açılıyor fakat Cinnamon masaüstü ortamımı nasıl Enlightenment olarak değiştireceğimi bilmiyorum.Diğer masaüstü ortamları hakkında forumlarda bazı bilgiler gördüm fakat kurulduktan sonra nasıl aktif edileceği hakkında bir bilgim yok.Sizden ricam beni bu hakkında bilgilendirmeniz.Ve eğer razı olursanız sizinle Linux problem ve çözümleri hakkında bazı konuları paylaşmak istiyorum.Cevabınızı bekliyorum.Hayırlı günler hayırlı geceler.

 2. filozof 16 Mart 2015 at 21:28 #

  Merhaba Hakan. Linux mint 17.1 kullanıyorsan ve yukarıdaki tarifi uyguladıysan, Enlightenment pencere yöneticisini sistemine kurmuş olmalısın. Cinnamon masaüstü ortamından Enlightenment pencere yöneticisine geçebilmek için sistem açılışında, kullanıcı adı ve şifreni girmen istenen pencerede, Enlightenment seçeneğini seçmen gerekiyor. Mesela Ubuntu’da bu seçim ekranı aşağıdaki gibidir (sağ üstteki yuvarlak çarka tıklayarak açılır):

  Ayrıca, GNU/Linux forumları konusunda bu denli karamsar düşünmeyin. Katılırsanız, aslında çok hoş ortamlar olduğunu görebilirsiniz. İşe forum.debian.org ile başlayabilirsiniz mesela. Selamlar.

  • Hakan 17 Mart 2015 at 01:54 #

   Tekrar merhaba,

   Dediğinizi uyguladım önce olmadı.Meğer bilgisayarın açılışı otomatik seçim olmayacakmış.Bende kullanıcı adı ve şifreyle giriş yaptım ama yine olmadı.Bu kezde Linux Mint’te Slingshot diye bir uygulamacığı kurup ayar yapmak gerekiyormuş:) Neyse onuda yaptım oldu fakat her nedense laptopum kastı biraz ve masaüstü ortamını tekrar değiştirdim.GNU/Linux forumları hakkında karamsar değilim aslında ve Linux Mint Türkiye forumuna üye oldum zaten.Forumda kendi problemlerimi araştırıyorum fakat o kadar başlık ve problem konusu açılmışki herzaman sorunumun çözümünü bulamıyorum.Ve problemi yeni bir konu açtığımda moderatörler ( bu konu zaten açılmış diyorlar).:))Ve insan ister istemez biraz forumda mahçup duruma düşüyor.Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.Hayırlı günler,çalışmalarınızda başarılar diliyorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.