ReactOS 0.4.4 duyuruldu

Rus kökenli, Microsoft Windows NT platformunun tasarımını klonlayarak yapılandırılan, ancak açık kaynak kodlu bir sistem olan ReactOS‘un 0.4.4 sürümü duyuruldu. ReactOS projesinin; ReactOS 0.4.x serisinin beşinci sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduğu söylenirken, temel yazdırma desteği de eklenen sistemin, Winsock ağ kitaplığı ve oyunlar da dahil olmak üzere DOS dönemi yazılımları için daha iyi destek sunduğu ifade edildi. Genel kullanılabilirlik ve kararlılık iyileştirmeleri içeren sistemin evrensel desteğe doğru atılmış ilk adım olduğu ifade ediliyor. Kullanıcı arayüzünde bazı iyileştirmelerle beraber hata ve bellek sızıntılarına karşı da düzeltmeler yapılan ReactOS 0.4.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

ReactOS 0.4.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , ,

ReactOS 0.4.4 duyuruldu için 2 yorum

 1. Can Taşan 17 Şubat 2017 at 22:51 #

  Ayrıca temel yazdırma desteği de eklenmiştir, şu an paralel giriş (port) ile sınırlıdır ve USB desteği de henüz yoktur, sonra eklenecektir.

  Bir başka nokta olarak, Kasım 2016’da geliştiricilerden biri Word 2010 desteği için kiralandı ve çalışmalar devam ediyor. Şu ana dek çekirdek seviyesindeki bazı DLL’lerde ve hizmetlerde büyük ilerlemeler sağlandı. İnternet ile ilgili DLL’lerdeki gelişimlerle daha fazla uygulama çalışıyor. Bir de kullanıcı arayüzünde bazı iyileştirmelerle beraber hata ve bellek sızıntılarına karşı düzeltmeler yapıldı.

  NTVDM (NT Sanal DOS Makinesi) için bu sürümde pek bir şey yapılmadı ancak birçok test (Youtube’de ReactOS topluluk kanalı var, bakabilirsiniz) DOS uygulamalarına desteğin oldukça iyi olduğunu gösteriyor. Sanırım Win16 uygulamaları için ise henüz destek yok.

  Sevgilerimle!

  • filozof 18 Şubat 2017 at 15:36 #

   Katkınız için teşekkür ederim Sevgili Can Taşan. Selam ve sevgiler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.