Yeni bir dağıtım: Uruk GNU/Linux

Hatırlanacağı gibi, FSF’nin www.gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımlarının bir listesini çıkardığından ve söz konusu dağıtımlar için temel ölçütün, ilgili dağıtımların özgür olmayan uygulamaları, programlama platformlarını, sürücüleri veya yazılımları reddediyor olmaları olduğunu belirtmiştik. Şimdi bu seriye bir yenisi katılmaya niyetli gibi görünüyor: Uruk GNU/Linux. Uruk GNU/Linux; özgür, katılımcı ve alt projeler içeren bir proje. Uruk ismi, Irak’taki Uruk (warka) kentinin onuruna seçilmiş bir isim. Uruk logosu, Dicle ve Fırat nehirleri ile çevrili Sümer hurma ağacının dokuz yaprağını sembolize ediyor. Uruk isminin şu biçimde telaffuz edilmesi gerektiği belirtiliyor. Arap Linux topluluğu tarafından Low-latency Linux libre 4.2 çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem; hızlı, basit ve güçlü ilkesi ile MATE masaüstü ortamı ve %100 özgür bir yazılım koleksiyonu ile geliyor. Ubuntu tabanlı olan sistem; Trisquel GNU/Linux çekirdeği üzerine inşa ediliyor.Sistem; başta LibreOffice, GNU Emacs, Xfburn, Icedove, California, Abrowser, GIMP, Pidgin, Liferea, Curlew, Atril, Terminator, Gigolo, Deluge ve VLC Media Player olmak üzere pek çok popüler yazılımı içeriyor. Projenin şu an için indirilmeye hazır sürümü 1.0’dır.


uruk

Uruk projesi hakkında bilgi edinmek için, projenin Arapça ve İngilizce yayın yapan web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Uruk GNU/Linux 1.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Uruk GNU/Linux hakkında fikir sahibi olmak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

, , , , , , , ,

Yeni bir dağıtım: Uruk GNU/Linux için bir yorum

  1. unknown 17 Mayıs 2016 at 09:31 #

    Görsel açıdan tasarıyı çok beğendim, kendileri de tasarı için ufak yazılımlar geliştirmişler, umarım dallanıp budaklanır, bekledikleri ilgiyi görür.

Bir Cevap Yazın

Translate »