Tor Browser 0.2.5.11 Çıktı

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor‘un 0.2.5.11 sürümü çıktı. Tor ile internette tamamen belirsiz olabilmek ve yapılacak tüm işlemlerin bu belirsizlik içinde güvenli bir şekilde yapılabilmesi mümkündür. Tor, birbirine bağlı birden çok ve rastgele iletişim sürdüren perde sunucudan oluşur. Kullanıcı bir siteye istekte bulunduğunda, o isteği siteye ulaşana kadar birçok Tor sunucusu üzerinden şifrelenmiş bir şekilde karşı tarafa geçer ve son ulaşan makinenin ip adresi alınır, fakat bu makine de sadece kendinden önceki makineden haberdardır. Tam bir güvenlik için Tor sürümü ile birlikte, Tor Firefox Browser yazılımı da kurulur ve gezintiler bu browser üzerinden yapılır.

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması çok uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır söz konusu olan. Tor Browser 0.2.5.11 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , ,

Tor Browser 0.2.5.11 Çıktı için 0 yorum

 1. cokomoko 19 Mart 2015 at 01:39 #

  Abi tor browser değil de tor’un yeni sürümü çıktı, benim bildiğim.Çünkü tor browser sayfasında yeni bir sürüm görünmüyor https://dist.torproject.org/torbrowser/
  https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

 2. filozof 19 Mart 2015 at 18:13 #

  Tor Browser dışında, ayrıca bir de browser olmayan Tor mu var cokomoko? Sonuçta, o da 0.2.5.11 versiyon bir Tor Browser değil mi? Kaldı ki şu an ayrıca 0.2.6.5-rc versiyon Tor Browser’in duyurusu da yapılmış bulunuyor. Bu versiyon için şurada “Tor Browser” diye yazılmış olduğunu görmek, belki sizi rahatlatacaktır. 😉 Selamlar.

 3. cokomoko 12 Nisan 2015 at 02:04 #

  Ben bildiğimi yazdım ve öyle olduğunu görüyorum, okuyorum;ikisi birbirinden ayrı demedim. Sadece tor browser’in yeni sürümünün daha çıkmadığını tor’un yeni sürümünün çıktığını ifade ettim.
  Zaten daha sonra siz de hem tor hem de tor browser için ayrı ayrı duyuru yapmaya başladınız.Bunun için de teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.