PhpStorm 2022.3 EAP duyuruldu

Kodunuzu gerçekten ‘alan’ bir PHP IDE olan, anında hata önleme, en iyi otomatik tamamlama ve kodu yeniden düzenleme, sıfır yapılandırma, hata ayıklama ve genişletilmiş bir HTML, CSS ve JavaScript düzenleyici sağlayan PhpStorm‘un 2022.3 EAP sürümü, Roman Pronskiy tarafından duyuruldu. PhpStorm 2022.3 EAP’ın artık kullanıma hazır olduğunu belirten Pronskiy; yeni PhpStorm kullanıcı arayüzü önizlemesiyle gelen yeni sürümün tam PHP 8.2 desteği sunduğunu söyledi. Yeni sürüme ait sürüm notlarının incelenmesinin önemli olduğu ifade ediliyor. PhpStorm 2022.2.2 RC hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PhpStorm, kodun daha verimli bir şekilde aşılmasına ve büyük projelerle çalışırken zamandan tasarruf etmeye yardımcı oluyor. PhpStorm 2022.2.2 RC edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

TrueNAS SCALE 22.02.4 duyuruldu

TrueNAS SCALE 22.02.4 duyuruldu. 2012 yılından bu yana 1 numaralı açık kaynak depolama yazılımı ailesinin ayrı ancak ilişkili üyeleri olarak işlev gören FreeNAS ve TrueNAS; bugün TrueNAS çatısı altında birleşmiş bulunuyorlar. TrueNAS tutkunları için TrueNAS SCALE 22.02.4’ü, duyurmaktan memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, TrueNAS SCALE belgelerinin, ilk sistemleri oluşturmak ve çalıştırmak için bilmek gerekenlerin çoğunu sağladığı ifade ediliyor. “Angelfish” kod adlı TrueNAS SCALE 22.02.4’ün bu serinin son sürümü olmasının beklendiği söyleniyor. TrueNAS SCALE artık sektör lideri ZFS depolaması (HA seçeneğiyle), genişletilebilir dosya ve nesne depolaması, hiper yakınsama ve küresel olarak dağıtılmış depolamayı içeriyor. TrueNAS SCALE 22.02 Angelfish’in bu 5. sürümüyle yazılım kalitesinin artmaya devam ettiği belirtiliyor. Angelfish’in başarısı, 2022’de şimdiye kadar 5 kat büyüme ve TrueNAS’ın Linux kullanıcılarının sayısında büyük bir artışa yol açtığı ifade ediliyor. Bluefin’in, TrueNAS SCALE’in bir sonraki ana sürümü olduğu belirtilirken, Bluefin için çıkarılacak test sürümlerinin test edilmesi ve tespitlerin geri bildirim yoluyla iletilmesi isteniyor. TrueNAS SCALE 22.02.4’ün ayrıntılarının sürüm notlarında bulunabileceği söyleniyor. TrueNAS SCALE kalitesini iyileştirmeye yönelik muazzam destek için topluluğa teşekkür edildiği belirtiliyor. TrueNAS SCALE 22.02.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

TrueNAS SCALE 22.02.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 6.1 Beta 2 duyuruldu

Beta 1 sürümü 21 Eylül 2022‘de duyurulan WordPress’in 6.1 no’lu yeni seriden sürümünün ikinci beta versiyonu duyuruldu. WordPress 6.0 Beta 2’nin wordpress.org’dan indirebilir olduğu belirtiliyor. Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi olan WordPress 6.1 Beta 2’nin bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. WordPress 6.1 Beta 2 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

WordPress 6.1 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Matplotlib 3.6.0 duyuruldu

Python‘da statik, hareketli ve etkileşimli görselleştirmeler oluşturmak için kapsamlı bir kitaplık olan Matplotlib‘in 3.6.0 sürümü, Elliott Sales de Andrade QuLogic tarafından duyuruldu. Kolay şeyleri kolay, zor şeyleri mümkün kılan Matplotlib‘in yeni sürümü, figür ve eksenler oluşturma ve yönetimi özellikleriyle geliyor. Kısıtlı düzenin artık deneysel olarak kabul edilmediği belirtilirken, sabit en boy oranlı eksenler için sıkıştırılmış düzen eklendiği ifade ediliyor. Düzen motorlarının artık kaldırılabilir olduğu belirtilirken, WebP’nin artık desteklenen bir çıktı biçimi olduğu söyleniyor. Negatif konturlar için çizgi stilleri ayrı ayrı ayarlanabilirken, çubuk grafiğinde çubukların daha kolay etiketlenmesi sağlanmış bulunuyor. Matplotlib 3.6.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Matplotlib 3.6.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Pgexporter 0.3 duyuruldu

Aktarım katmanı güvenliği (TLS) v1.2+ desteğiyle kullanıma sunulan ve atomik işlemler durumunu takip etmek için kullanılan, Prometheus ihracatçısı, PostgreSQL uzantısı Pgexporter‘in 0.3 sürümü, Jesper Pedersen tarafından duyuruldu. Pgmoneta ve pgagroal mimarisine dayanan Pgexporter, PostgreSQL için bir Prometheus ihracatçısıdır. PostgreSQL için yüksek performanslı bağlantı havuzu olan pgagroal ve PostgreSQL için yedekleme/geri yükleme çözümü olan pgmoneta; ilgili projeler olmaktadır. Günlük biçimlendirme ve döndürme ile gelen yeni sürüm; özel metrikler, kabuk tamamlamaları ve öğreticiler içeriyor. pgexporter kurulumu için başlangıç kılavuzu okunabilir. pgexporter, 3 maddeli BSD lisansı altında yayınlanıyor ve Red Hat sponsorluğunda kullanıma sunuluyor. Pgexporter 0.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusu ve sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Pgexporter 0.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

pgmoneta 0.6 duyuruldu

Go ile yazılmış opensource PostgreSQL yedekleme yazılımı olan pgmoneta‘nın 0.6 sürümü duyuruldu. Tam bir yedekleme özelliğine sahip olan yazılım, yedekleme hakkında boyut,isim,tarih bilgilerini bir dashboard ile görüntüleyebiliyor. LZ4 desteği ile gelen yeni sürüm, SSH depolama motoruyla geliyor. pgmoneta topluluğunun, 0.6.0 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken; kabuk tamamlamaları ve öğreticilerle birlikte geliyor. PostgreSQL için bir yedekleme/geri yükleme çözümü olan yedekleme ihtiyaçları için pgmoneta kurulum için başlangıç kılavuzunun okunması öneriliyor. pgmoneta 0.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

pgmoneta 0.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

OSGeo-Live 15.0 duyuruldu

Önyüklenebilir DVD, USB bellek veya Lubuntu tabanlı bir sanal makine çözümü olarak kullanıma sunulan OSGeo-Live‘in 15.0 sürümü duyuruldu. Kullanıcının  önceden konfigüre edilmiş 50’ye yakın açık kaynak kodlu coğrafi yazılımı denemesine olanak sağlayan OSGeo-Live;  veri depolama, yayınlama, görüntüleme, analiz ve manipülasyon dahil olmak üzere bir dizi mekansal kullanım için önceden yapılandırılmış uygulamalar sağlayan bir sistem. Verilerin depolanması, yayınlanması, görüntülenmesi, analizi ve işlenmesi dahil olmak üzere bir dizi jeo-uzamsal kullanım durumu için önceden yapılandırılmış uygulamalar sağlayan sistem; bir OSGeo Vakfı projesidir. OSGeo Vakfı, Geospatial açık kaynak yazılım geliştirme, tanıtım ve eğitimi destekleyen, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. OSGeo-Live 15.0 hakkında bilgi edinmek üzere sürüm duyurusu incelenebilir.

Continue Reading →

OSGeo-Live 15.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0