Samba 4.14.3 duyuruldu

İnternet protokolü üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı için Microsoft tarafından geliştirilmiş olan SMB/CIFS protokollerini kullanan GPLv3 lisanslı sunucu yazılımı Samba’nın 4.14.3 sürümü duyuruldu. Bunun Samba 4.14 sürüm serisinin üçüncü kararlı sürümü olduğu belirtilirken, yükseltme yapmadan önce sürüm notlarının dikkatlice okunması tavsiye edildi. GNU GPL altında lisanslanmış bir yazılım olduğu belirtilen Samba’nın Samba VFS katmanını içerdiği belirtiliyor. Samba’nın Nisan 2020’den beri kullanım ömrünün sonu konumunda bulunan Python 2.x desteğini bıraktığı hatırlatılıyor. Unix ve GNU/Linux sistemler ile Windows arasında dosya ve yazıcı paylaşımını olanaklı kılan Samba; 1992 yılından bu yana DOS, Windows, OS/2, GNU/Linux gibi çeşitli platformları destekliyor. Samba 4.14.3 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Samba 4.14.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

VirtualBox 6.1.20 duyuruldu

Bir x86 ve AMD64/Intel64 sanallaştırma ürünü olan VirtualBox‘ın 6.1.20 sürümü duyuruldu. Sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) 2 şartları altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu VirtualBox’ın özgür ve profesyonel bir çözüm olduğu belirtiliyor. Bir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildiği VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. VirtualBox kullanıcı klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz. VirtualBox 6.1.20 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

VirtualBox 6.1.20 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.sayfası

0

Nginx 1.20.0 duyuruldu

Apache web sunucusuna alternatif olarak yaygın biçimde kullanılan Nginx’in 1.20.0 sürümü duyuruldu. 2002 yılında bir rus mail sunucu sitesi için Rus yazılım mühendisi Igor Sysoev tarafından geliştirilmeye başlanan hafif, stabil, hızlı bir mail istemcisi olarak kodlanan ve 2005 senesinde geliştirilmesi için açık kaynak olarak dağıtımına başlanan yazılım; GNU/Linux, FreeBSD, Windows, MacOS ve Solaris işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Apache’den % 400 daha performanslı olduğu söylenen Nginx; özellikle yüksek trafikli ve yoğun web siteleri için oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca belirtmek gerekirse, Nginx, LiteSpeed ile karşılaştırıldığında çok daha az cpu kullanır. Nginx özellikle static content serve etmek konusunda oldukça başarılıdır ve reverse proxy olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Nginx 1.20.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Nginx 1.20.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Linux Kodachi 8.5 duyuruldu

Debian GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan, DVD veya USB üzerinden başlatılabilen, VPN ve Tor ağı üzerinden tüm ağ trafiğini filtreme özelliği olan Linux Kodachi‘nin bir güvenlik güncellemesi olan 8.5 sürümü , Warith Al Maawali tarafından duyuruldu. 5.11.16 Lİnux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin, tam sistem güncellemesi ile geldiği belirtiliyor. Kloak’ın arka planda çalıştığı ve bazı klavyelerin çalışmayı durdurduğu bir hatanın çözüldüğü belirtilirken, kontrol paneli kullanıcı arayüzünün iyileştirildiği söyleniyor. Yer imlerine Torrent IP sızıntısı web sitesi denetleyicilerinin eklendiği ve kontrol paneline XMR bağış adresi ve QR kodunun eklendiği ifade ediliyor. Ubuntu 18.04.5 LTS’e dayalı olarak gelen Linux Kodachi 8.5 ile güvenli ve anonim bir işletim sistemi sunulduğunu, böylelikle; gizlilikle ilgilenen bir kişinin güvende olmak için sahip olması gereken tüm özelliklerin dikkate alındığını belirten Maawali; Kodachi’nin kullanımının çok kolay olduğunu hatırlattı. Kodachi’nin hemen hemen her bilgisayarda bir DVD, USB bellek veya SD karttan başlatılabilecek live bir sistem olduğunu belirten Maawali; özelleştirilmiş XFCE ile gelen sistemde, son teknoloji kriptografik ve gizlilik araçlarını kullanarak e-postaların ve anlık mesajlaşmaların şifrelenebileceğini söyledi.  Kodachi, bilgisatayarda USB sürücüsü ile önyüklenerek çalıştırılabilecek bir sistemdir. Bu nedenle kullanımı çok kolay olan sistem, kapatıldığında, sistem geçici bellek (RAM) üzerinden çalıştığı için geride hiçbir iz kalmaz. Linux Kodachi 8.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz

Continue Reading →

Linux Kodachi 8.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Wireshark’ın 3.4.5 ile 3.2.13 sürümleri duyuruldu

Network trafiğinin, bir grafik arayüz üzerinden izlenmesini sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılım olan Wireshark‘in 3.4.5 ile 3.2.13 sürümleri duyuruldu. 3.4.5 kararlı sürüm ile 3.2.13 eski kararlı sürümü birlikte duyurulmuş oldu. Dünyanın en popüler ağ protokol analizörü olan yazılımın yeni sürümlerinin; çeşitli yenilikler, hata düzeltmeleri ve birçok iyileştirmeyle geldiği ifade edildi. Yaygın olarak kullanılan ağ protokol analizörü olan Wireshark; ağdaki olayları mikroskobik düzeyde görmeyi sağlar. 1998’de Gerald Combs tarafından başlatılan projenin devamı olarak geliştirilmesi dünya çapında ağ uzmanlarının gönüllü katkılarıyla devam etmektedir. Wireshark 3.4.5 ile 3.2.13 sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da 3.4.5 ile 3.2.13 sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Wireshark 3.4.5 ile 3.2.13 sürümlerini edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

GnuPG 2.3.1 duyuruldu

GPL lisanslı bir özgür yazılım olan GnuPG‘nin (ya da GPG) 2.3.1 sürümü, Werner Koch tarafından duyuruldu. Bunun, 2.3 serisinin ikinci sürümü olduğunu belirten Koch; bunun, birkaç hatayı düzelten ve yazılıma birkaç yeni şey ekleyen bir sürüm olduğunu ifade etti. GnuPG’nin, verileri ve iletişimi şifrelemeye ve imzalamaya izin verdiğini hatırlatan Koch; çok sayıda ön uç uygulamaları ve kitaplıklarının GnuPG kullanımının mevcut olduğunu söyledi. Koch; GnuPG’nin özgür bir yazılım olduğunu hatırlattı. Evrensel bir kripto motoru olarak GnuPG; S/MIME ve Secure Shell için destek sağlıyor. GnuPG, verileri ve iletişimi şifrelemeye ve imzalamaya izin veriyor. Genel anahtar için çok yönlü anahtar yönetim sistemi ve erişim modülleri içeren yazılım, GnuPG kullanan kütüphaneler içeriyor. Başlangıçta Werner Koch tarafından geliştirilen GPG, neredeyse tüm GNU/Linux dağıtımlarına; FreeBSD, OpenBSD, NetBSD gibi özgür işletim sistemlerine sıklıkla dahil edilir. GPG ayrıca Mac OS X ve Microsoft Windows gibi platformlar için de derlenebilir. Mac OS X için, MacPGP denen özgür bir GPG portu bulunmaktadır. MacPGP, OS X kullanıcı arayüzüne ve yerel sınıf tanımlarına uyarlanmıştır. Bir melez şifreleme yazılımı olan GnuPG, yalnızca bir kez kullanılan bir oturum anahtarı şifrelemeyi alıcının genel anahtarını kullanarak yapar. GnuPG 2.3.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GnuPG 2.3.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0