Mozilla Firefox 123.0 duyuruldu

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 123.0 sürümü duyuruldu. Mozilla Firefox’ta arama Firefox View’a entegre edilmiş bulunuyor. Bu sürüm, yerleşik çeviri özelliğini daha da geliştirirken, yeni geliştirici özellikleri ekliyor ve ayarları güncelliyor. Ayrıca, her bir bölüm alt sayfasındaki tüm sekmelerde arama yapmayı sağlamak için arama işlevini Firefox görünümü özelliğine entegre eden yazılım; bölümün alt sayfalarının her birindeki tüm sekmelerde arama yapılabilmesini sağlıyor. Web geliştiricileri için Firefox 123.0, SVG geçişleri için doğrusalRGB enterpolasyonu, ön yükleme ve modül ön yükleme desteği yoluyla erken ipuçları için tam destek ve geliştiricilere doğrudan HTML içinde ShadowDOM’larla çalışırken daha fazla esneklik ve geniş ergonomi sağlamak üzere bildirimsel ShadowDOM desteğini uyguluyor. Mozilla Firefox 123.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebileceksiniz. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişiselleştirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabildiği halde; HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web ve eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 gibi teknolojileri yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 90′dan fazla dilde kullanılabiliyor.

Continue Reading →

 

Mozilla Firefox 123.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Python 3.13.0 alpha 4 duyuruldu

Yeni seriden Python 3.13.0’ın alpha 4 sürümü, Thomas Wouters tarafından duyuruldu. Bunun bir alpha, test sürümü olduğunun unutulmaması istenirken, sürümün yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği, test eden kullanıcıların elde ettikleri izlenimleri buraya bildirmelerinin beklenildiği ifade edildi. Python 3.13.0’ın halen geliştirme aşamasında olduğu belirtilirken, bunun planlanan yedi alfa sürümden dördüncüsü olduğu söyleniyor. Alfa sürümleri, yeni özelliklerin ve hata düzeltmelerinin mevcut durumunun test edilmesini ve sürüm sürecinin test edilmesini kolaylaştırmayı amaçladığı belirtilirken, alfa aşaması sırasında, beta aşamasının başlangıcına (2024-05-07) kadar özelliklerin eklenebileceği ve gerekirse sürüm adayı aşamasına (2024-07-30) kadar değiştirilebileceği veya silinebileceği söyleniyor. Yeni sürümde, Python 3.15 veya 3.16’dan sonra kaldırılması planlanan yeni kullanımdan kaldırmaların yer aldığı söylenirken, serinin bir sonraki ön sürümün 3.13.0a5 olacağı belirtiliyor. Python geliştirmeyi ve bu sürümleri mümkün kılmaya yardımcı olan birçok gönüllüye teşekkür edildiği belirtiliyor. Python 3.13.0 alpha 4 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Python 3.13.0 alpha 4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

PyCharm 2024.1 EAP 5 duyuruldu

PyCharm‘ın 2024.1 EAP 5 sürümü, Valeria Letusheva tarafından duyuruldu. PyCharm’da kullanıcıyı daha üretken ve kodlaması daha sorunsuz hale getirecek özellikler sunmak için çok çalıştıklarını ifade eden Letusheva; geliştirme sürecinde sürece katılan, yeni özellikleri test eden, Twitter’da yorum yapan, hata raporları gönderen vb. herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Letusheva; derlemenin web sitesinden indirebileceğini, ücretsiz Toolbox uygulamasından alınabileceğini veya Ubuntu kullanıcılarının snaps kullanarak güncelleyebileceklerini söyledi. Bu sürümün, yüz modelleri için model kartları, HTTP istemcisi güncellemeleri ve daha fazlasıyla geldiğini belirten Letusheva; çok sayıda yeni özellik ve geliştirmeyle dolu olan yeni sürümden memnun kalınacağını düşündüklerini söyledi. Kullanıcıyı, bu yapıyı indirmeye ve IDE’ye yapılan yeni eklemeleri keşfetmeye davet ettiklerini belirten Letusheva; PyCharm’ın en son EAP sürümünde GitHub eylemleri desteğini geliştirdiklerini söyledi. Bu geliştirmenin, GitHub iş akışı dosyalarında görüntü ve etiket önerileri sağlayarak Docker kapsayıcılarının eylemlerini entegre etmeyi kolaylaştırdığını belirten Letusheva; dosya yolu tamamlama özelliğinin de, otomatik olarak dosya yolları önererek JavaScript eylemlerini yapılandırmayı basitleştirdiğini ifade etti. Letusheva; herhangi bir hatayla karşılaşan kullanıcıların bunu sorun izleyicisine bildirebileceklerini söyledi. PyCharm 2024.1 EAP 5 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

PyCharm 2024.1 EAP 5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

OPNsense 24.1.2 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD üzerine inşa edilen 24.1.2 sürümü duyuruldu. 9 yılı aşkın bir süredir yeniliğe öncülük ettiği belirtilen OPNsense; açık kaynak güvenlik duvarını basit bir şekilde modülerleştirme ve güçlendirme ve güvenilir ürün yazılımı yükseltmeleri, çoklu dil desteğiyle geliyor. İlgili verileri belirledikten sonra Suricata sürüm 7’ye dönmenin zamanının geldiği belirtilirken, Kea da ayrıca VPN hizmetinin yanı sıra bir dizi ince ayar ve güncelleme aldığı ifade ediliyor. Buna son olarak, FreeBSD 13.2-p10 ve en son DNS reddinin de dahil olduğu belirtiliyor. Bu arada, bireysel öğelerin atlanmasına neden olan ağ geçidi geçiş sorununun da düzeltildiği söyleniyor. OPNsense 24.1.2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


Continue Reading →

 

OPNsense 24.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Joomla! 5.0.3 ve 4.4.3 güvenlik ve hata düzeltme sürümleri duyuruldu

Açık kaynak kodlu, GPL lisanslı, PHP, MySQL ve MVC kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla‘nın 5.0.3 ve 4.4.3 güvenlik ve hata düzeltme sürümleri duyuruldu. Joomla! projesinin, Joomla 5.0.3 ve 4.4.3’ün yayınlandığını duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, bunların, Joomla’nın 5.x ve 4.x serisi için bir güvenlik ve hata düzeltme sürümleri olduğu söyleniyor. Bu sürümün, Joomla’nın erişilebilir web tasarımındaki yüksek standartlarını sürdürdüğü ve Joomla’nın kapsayıcılık, basitlik ve güvenlik değerlerini daha da güçlü bir açık kaynaklı web platformuna dönüştürdüğü belirtilirken, MFA yönetimi görünümlerinde oturum süresinin yetersiz olması probleminin düzeltildiği ifade ediliyor. Her iki sürüm için de çeşitli çeviri güncellemeleri yapıldığı belirtilirken, filtre kodu içinde yetersiz içerik filtreleme engellenmiş bulunuyor. Joomla! 5.0.3 ve 4.4.3 güvenlik ve hata düzeltme sürümleri hakkında bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Joomla! 5.0.3 ve 4.4.3 güvenlik ve hata düzeltme sürümlerini edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 6.5 Beta 2 duyuruldu

WordPress’in 6.5 no’lu yeni seriden sürümünün ikinci beta versiyonu, Lauren Stein tarafından duyuruldu. WordPress 6.5 Beta 2, wordpress.org’dan indirebilir durumda. WordPress 6.5 Beta 2’nin indirilmeye ve test edilmeye hazır olduğunu belirten Stein; WordPress kurulumunda WordPress Beta tester eklentisinin kurulup etkinleştirilebileceğini ve böylece WordPress 6.5 Beta 2’nin test edilebileceğini; ayrıca, doğrudan indirme sayfasından Beta 2 sürümünün indirilip, elbet bir WordPress web sitesine yüklenebileceği söyleniyor. Bu arada 6.5’in final sürümü için 26 Mart 2024’ün hedeflendiği belirtilirken, sürümdeki her şeyin olabilecek en iyi olmasını sağlamanın anahtarının sürümün test edilmesine yönelik katkılar olduğu söyleniyor. WordPress 6.5 Beta 2’nin, Beta 1 sürümünden bu yana, WordPress çekirdeği için 40’tan fazla bilet dahil olmak üzere editöre yönelik 50’den fazla güncelleme içerdiği belirtiliyor. Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi olan WordPress 6.5 Beta 2’nin bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. WordPress 6.5 Beta 2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

WordPress 6.5 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNU Gama 2.29 duyuruldu

Jeodezik ağların ayarlanmasına adanmış bir proje olan GNU Gama’nın 2.29 sürümü, Ales Cepek tarafından duyuruldu. GNU Gama 2.29’u duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Cepek; yeni sürümün, bir akım sürümü olduğunu ifade etti. Katkıda bulunan herkese teşekkür ettiklerini belirten Cepek; bu bakım sürümünde, mevcut sürümlerde kullanıcının görebileceği değişiklikler olmadığı belirtilirken, yazılıma yeni yardımcı program Compare-xyz eklendiği ifade ediliyor. GNU gama projesinde iki ana program olduğu belirtiliyor: gama-local ve gama-g3. Bu ikisinin dışında ayrıca örneğin test paketinde kullanılan yardımcı minion programının da bulunduğu belirtiliyor. XML belgelerini ayrıştırmak için Gama, aslında James Clark tarafından yazılmış olan XML ayrıştırıcı paketini kullanıyor. Parser adlı bu paket (expat) GNU Gama‘nın bir parçası olmamakla birlikte, jeodezik etütlerde kullanılması amaçlanan GNU Gama ile birlikte kullanılır. GNU Gama ile ilgili döküman ihtiyacı olanlar, buradan yararlanabilirler.  GNU Gama 2.26 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

GNU Gama 2.29 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0