PostgreSQL 15 RC 1 duyuruldu

Beta 4 sürümü 8 Eylül 2022‘de duyurulan tüm Unix ya da Unix türevi sistemlerde çalışan güvenli ve geniş özelliklere sahip, SQL standart sorgu dilini destekleyen dünyanın en iyi açık kaynak veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in 15 RC 1 sürümü, PostgreSQL Global Development Group tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunu unutmamak ve yalnızca test etmek amacıyla kullanmak gerektiği ifade edilirken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. PostgreSQL 15’in tüm özellikleri ve değişiklikleriyle ilgili bilgilerin sürüm notlarında bulunabileceği ifade ediliyor. Açık kaynak PostgreSQL topluluğunun ruhuna uygun olarak, hataları veya mevcut olabilecek diğer sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olunması için PostgreSQL 15’in yeni özelliklerini sistemlerde test etmenin özellikle önerildiği belirtiliyor. PostgreSQL 15’in genel kullanıma sunulması için planlanan tarihin 13 Ekim 2022 olduğu belirtilirken, PostgreSQL’in önceki sürümlerinden PostgreSQL 15 RC 1’e yükseltmek için, büyük bir sürüm yükseltme stratejisi kullanmak gerektiği belirtiliyor. PostgreSQL 15 RC 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PostgreSQL 15 RC 1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

IceWM 3.0.0 duyuruldu

X Pencere sistemi grafik altyapısı için Marko Maček tarafından yazılan IceWM pencere yöneticisinin 3.0.0 sürümü duyuruldu. Sekmeli pencereler için destek eklenen yeni sürümde, icesh -T hide ile görev çubuğunun gizlendiği belirtiliyor. “ignoreOverrideRedirect” winoption eklenen eklenen yeni sürümde, Icesh’e geçersiz kılma ve odak model komutlarının eklendiği söyleniyor. Ayrıca, icewm-menu-xrandr’da iyileştirmeler sağlanmış bulunuyor. Makedonca ve İsveççe çevirileri de güncellenmiş bulunuyor. Temelden C++ ile yazılan IceWM; GNU Lesser General Public License ile lisanslanmış bulunuyor. Bellek ve CPU kullanımı bakımından hafif bir penceresi yöneticisi olan yazılım, özelleştirilir bir platform olarak kullanılıyor. Absolute Linux ve Puppy Linux için ana pencere yöneticisi olarak yüklenen IceWM; Asus Eee PC’de, Raspberry Pi 1/2/3/4 üzerinde de varsayılan olarak kullanılıyor. SUSE Linux Enterprise Server de IceWM kullanıyor. IceWM pencere yöneticisi 3.0.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

IceWM pencere yöneticisi 3.0.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Libvirt 8.8.0 duyuruldu

Sanal makineleri yönetmek için uygun bir yol sağlayan yazılım koleksiyonu Libvirt‘in 8.8.0 sürümü duyuruldu. Sürüm; yeni özellikler, çeşitli iyileştirmeler ve hata düzeltmeleriyle geliyor. Önemle ‘sheepdog’ projesinin artık sürdürülmediği belirtilirken, bu nedenle ‘sheepdog’ depolama sürücüsünün arka ucunun kaldırıldığı söyleniyor. Paylaşılmayan depolama geçiş kurulumunun düzeltildiği belirtilirken, sürümün, libvirt-8.7’deki kodun bir yeniden faktörü tarafından bozulan, paylaşılmayan depolama ile bir geçişin kurulumundaki bir hatanın düzeltildiği ifade ediliyor. Ad alanı ayarlarken meydana gelen bir kilitlenme de düzeltilmiş bulunuyor. Tek bir kütüphane ile birden fazla sanallaştırma platform’unu (KVM, VMware, Xen) ve diger network, storage gibi bileşenleri yönetmek üzere kullanılan Libvirt API’si ile uzak makineler de dahil olmak üzere tüm libvirt işlevlerine erişilebilinir. Libvirt 8.8.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Libvirt 8.8.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

GNU Linux-libre 6.0-gnu duyuruldu

Bilindiği gibi, Linus Torvalds tarafından geliştirilen, Torvalds ve diğerleri tarafından dağıtılan Linux çekirdeği, özgür olmayan yazılımlar içeriyor. Kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duymayan ve özgür olmayan yazılımları teşvik eden bu çekirdek yerine, 100% özgür dağıtımları korumak amacıyla bir proje yürütülüyor. Başta ilk özgür GNU/Linux dağıtımı olan UTUTO ve diğer 100% özgür dağıtımlar gNewSense ve BLAG, projeye destek veriyorlar. Free Software Foundation Latin Amerika (FSFLA) şubesi de kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duyan ve özgür yazılımlar içeren bu projenin içinde bulunuyor. gNewSense’in öncülük ettiği projenin ürettiği GNU Linux-libre‘nin yeni 6.0-gnu sürümü, FSF Latin Amerika yönetim kurulu üyesi ve GNU mühendisi Alexandre Oliva tarafından duyuruldu. GNU Linux-libre 6.0-gnu‘da temizleme komut dosyalarının temizlendiğini belirten Oliva; yazılıma, Qualcomm ve MediaTek AArch64 sistemleri için birden çok dts dosyasının eklendiğini söyledi. Netronome NFP ve Habanalabs Gaudi2 sürücüleri güncellenen yeni sürümde, VXGE sürücüsünün kaldırıldığını ifade eden Oliva; %100 özgür GNU işletim sistemiyle kullanıma uygun GNU Linux-libre 6.0-gnu’yu duyurmaktan mutlu olduklarını söyledi. Oliva; GNU Linux-libre projesinin, minimum değişiklik yaklaşımını benimsediğini ifade etti. Oliva; haberler için #linux-libre of irc.gnu.org (Freenode),  identi.ca ya da Twister üzerinden kendisinin (@lxoliva) izlenebileceğini söyledi. GNU Linux-libre 5.19-gnu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU Linux-libre 6.0-gnu edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

Alexandre Oliva

 

 

0

PHP 8.2.0 RC 3 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 15 Eylül 2022‘de duyurulan PHP’nin 8.2.0 RC 3 sürümü duyuruldu. PHP ekibinin, PHP 8.2.0 RC 3 test sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm kullanıma sunuldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 8.2.0 RC 3 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PHP 8.2.0 RC 3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Laravel 9.32.0 duyuruldu

Özel uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir web frameworku olarak lanse edilen, PHP dilinin içerisinde kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ve güvenlik açısından destek sağlayan birçok frameworkten biri olarak kullanıma sunulan Laravel‘in istek yaşam döngüsü süresi işleyicisi, zaman damgalarını değiştirmeden modeli güncelleme, test için sahte gruplar ve daha fazlasıyla gelen 9.32.0 sürümü, Paul Redmond tarafından duyuruldu. Laravel ekibinin, dd() dosya ve satır çıktısı, .env dosyalarını şifreleyen ve şifresini çözen, blade bileşen nitelikleri için kısa bir sözdizimi ve daha fazlasıyla 9.32’yi yayınladığı ifade ediliyor. Bunun, tüm dd() kullanıcıları için büyük bir yaşam kalitesi iyileştirmesi olduğu söyleniyor. Laravel 9.32.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Laravel 9.32.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0