4MLinux 41.0 duyuruldu

Bir bakım (bir sistem kurtarma live CD’si gibi), multimedya, mini sunucu (inetd daemon kullanılarak) bir miniserver gibi temel unsurlara odaklanan ve bazı küçük GNU/Linux oyunları sağlayan bir GNU/Linux dağıtımı olan 4MLinux’un 41.0 serisinin durumunun STABLE olarak değiştirildiği ifade ediliyor. 6.0.9 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan yeni sürüm; LibreOffice 7.4.3, AbiWord 3.0.5, GIMP 2.10.32, Gnumeric 1.12.52, DropBox 151.4.4304, Firefox 107.0, Thunderbird 102.5.0, Audacious 4.2, VLC 3.0.17.3, SMPlayer 22.2.0, Mesa 22.1.4, Wine 7.18, Apache 2.4.54, MariaDB 10.6.11, PHP 5.6.40, PHP 7.4.33, Perl 5.36.0, Python 2.7.18, Python 3.10.6, Ruby 3.1.2 içeriyor. Kullanıcıların “zk update” komutunu çalıştırarak (tam otomatik) güncelleme yapabilecekleri hatırlatılıyor. 4MLinux 41.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek üzere sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

4MLinux 41.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Arch Linux 2022.12.01 duyuruldu

Arch Linux’un her ayın başında düzenli olarak kullanıma sunduğu popüler rolling-release CD’lerinin sonuncusu kullanıma sunuldu. Güçlü ve özelleştirilebilir sürüm olan Arch Linux 2022.12.01; 6.0.10 Linux çekirdeği üzerine inşa edilmiş bulunuyor. Bilindiği gibi, Arch Linux geliştirme ekibi; her ay hatalarını giderip geliştirdiği sisteme, güncellenmiş pek çok paketi ekleyip yeni bir çekirdek üzerine inşa ederek yeni kurulum kalıpları hazırlıyor. Kalıbın CD’ye ya da “dd” gibi bir olanak kullanılarak doğrudan USB belleğe yazılabileceği söylenirken, hızı ve güvenli oluşu bakımından indirme için torrentin tercih edilmesinin önerildiği hatırlatılıyor. Arch kullanıcılarının sistemleri güncellenmiş olduğu için yeni bir kalıp indirmelerine gerek olmadığı ifade ediliyor. AUR’da bir hata ile karşılaşılması durumunda hata takip sistemine bildirilmesi rica ediliyor. Arch Linux kullanıcıları, sistemlerini sudo pacman -Syu komutunu kullanarak güncelleyebiliyorlar.

Continue Reading →

Arch Linux 2022.12.01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

EasyNAS 1.1.0 çıktı

openSUSE tabanlı, ev veya küçük ofisler için bir depolama yönetim sistemi olarak tasarlanan İsrail kökenli bir GNU/Linux dağıtımı olan EasyNAS 1.1.0 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüme ait kalıplar indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Bunun EasyNAS’ın yeni kararlı sürümü olduğu belirtilirken, Btrfs dosya sistemini kullanan sistemin, web tabanlı bir arayüz üzerinden yönetildiği ve dosya sistemlerinin çevrimiçi olarak büyütülmesi, veya yazma üzerine kopyalama gibi birçok gelişmiş özellik sunduğu söyleniyor. OpenSUSE’ye dayalı olarak gelen sistem, sahip olduğu tüm harika özelliklerle güncellemesi daha kolay, daha kararlı, herkesin ihtiyacına uyacak şekilde özelleştirilebilir bir yapı ve performans ile geliyor. Kararlı ve Beta olmak üzere iki EasyNAS deposu olduğu hatırlatılıyor.

Continue Reading →

EasyNAS 1.1.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

FreeCAD 0.20.2 duyuruldu

Parametrik bir 3D modelleyici olan FreeCAD‘in 0.20.2 sürümü duyuruldu. FreeCAD ekibinin, FreeCAD 0.20.2’nin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, FreeCAD yalnızca mevcut kullanıcı için kurulduğunda yönetici izinlerinin gerekli olmadığı ifade ediliyor. Yükleyicinin 7, 8, 10 ve 11 tüm Windows sistemlerde çalıştığı belirtilirken, yöneticiler için, birkaç kullanıcı ve sessiz kurulum için nasıl kurulacağını öğrenmek için bu sayfaya bakılabileceği söyleniyor. GNU/Linux için derleme gerektirmeyen bir AppImage dosyası sunulduğu belirtiliyor. Pek çok hatanın giderildiği bir hata düzeltme sürümü olan yeni sürüm, çeviri güncelleştirmeleri de içeriyor. FreeCAD; açık kaynak kodlu, (LGPL ve GPL lisanslı), çok gelişmiş eklentiler içeren ve özelleştirmeye olanak sağlayan bir yazılım. C++ ve Python ile yazılan FreeCAD; STEP, IGES, STL ve diğerleri gibi pek çok açık dosya formatını okuyor ve yazıyor. (Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.) Parametrik modelleme; kullanıcının modelinin geçmişine gidip parametrelerini ve tasarımını kolaylıkla değiştirmesine olanak tanıyor. FreeCAD kimler içindir? Ev kullanıcıları, bu işi hobi edinmiş olanlar, böyle bir projeye sahip olanlar…vb. FreeCAD’in pek çok işlevselliğine Python ile erişebilmek mümkün. FreeCAD 0.20.2 hakkında bilgi edinmek üzere sürümler ya da değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

FreeCAD 0.20.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

IceWM 3.2.3 duyuruldu

X Pencere sistemi grafik altyapısı için 1997’den beri Marko Maček tarafından C++ ile sıfırdan kodlanmış IceWM pencere yöneticisinin 3.2.3 sürümü duyuruldu. Yalnızca bir düğme kaldırıldığında görev bölmesi düzeninin dondurulduğu belirtilirken, KeySysWorkspaceNext+Prev+Last hatasının düzeltildiği belirtiliyor. Winoptions’ın tümünün artık tamamen sekme uyumlu olduğu belirtilirken, IceWM kılavuz sayfasında sekme hakkında daha fazla belge bulunduğu ifade ediliyor. Icesh’e “loadicon” ve “saveicon” komutlarının eklendiği belirtilirken; Katalanca, Felemenkçe, Slovakça, Japonca, Portekizce, Brezilya Portekizcesi, Makedonca gibi çeviri güncellemeleri yapılmış bulunuyor. Temelden C++ ile yazılan IceWM; GNU Lesser General Public License ile lisanslanmış bulunuyor. Bellek ve CPU kullanımı bakımından hafif bir penceresi yöneticisi olan yazılım, özelleştirilir bir platform olarak kullanılıyor. Absolute Linux ve Puppy Linux için ana pencere yöneticisi olarak yüklenen IceWM; Asus Eee PC’de, Raspberry Pi 1/2/3/4 üzerinde de varsayılan olarak kullanılıyor. Debian, Ubuntu, Arch, OpenSUSE, Gentoo, Slackware, CentOS, antiX, NixOS gibi popüler GNU/Linux dağıtımları da IceWM kullanıyor ve ayrıca çoğu *BSD’de derleniyor. IceWM pencere yöneticisi 3.2.3 hakkında bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

IceWM pencere yöneticisi 3.2.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

digiKam 7.9.0 çıktı

Gelişkin bir fotoğraf yönetim ve görüntüleme aracı olan digiKam’ın 7.9.0 sürümü çıktı. Yeni sürümün indirilmek üzere yansılarda yerini aldığına dair herhangi resmi bir duyuru yapılmadı ama sürüm yansılarda yerini aldı. digiKam hâlâ bir KDE uygulaması olmasına rağmen, artık, KDE bağımlılıkları yerine Qt bağımlılıklarını kullanıyor. Yalnızca GNU/Linux için değil, Windows ve Mac OS X için de gelişmiş bir dijital fotoğraf yönetim uygulaması olma özelliğini koruyan yazılım; büyük çözünürlüklü monitör desteği içeriyor ve resimlere yorum eklemek, yorum ve etiketler üzerinde düzenleme yapmak, meta bilgileri saklamak için hızlı ve sağlam bir veritabanı kullanmak mümkün oluyor.
Continue Reading →

digiKam 7.9.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0