IPFire 2.25 – Core Update 141 duyuruldu

Kolay kurulum ve kullanım konusuna odaklanmış olan ve üst düzey güvenlik bakımından oldukça titiz bir GNU/Linux dağıtımı olan, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler göz önünde bulundurularak tasarlanmış ve kolay uzaktan yönetim için web tabanlı bir arayüze sahip olan IPFire‘in 2.25 – Core Update 141 sürümü, Michael Tremer tarafından duyuruldu. IPFire’in birçok temel sistem bileşenini düzenli olarak değiştirip güncelledikleri için modern bir dağıtım olduğunu söyleyen Tremer; projenin en son sürümünün birkaç temel paketi güncellediğini ve DNS aramalarını yeniden düzenlediğini ifade etti. Mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yapılandırılan IPFire; aynı zamanda performansa da odaklanıyor. Kullanıcıların IPFire’ın test edilmesine, başarılı ve hatasız bir şekilde kullanıma sunulmasına yardımcı olmasının beklendiği bildirilirken, tespit edilen hataların Bugzilla‘ya rapor edilmesi isteniyor. IPFire 2.25 – Core Update 141 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

IPFire 2.25 – Core Update 141 edinmek için, ISO’lar yansılara yerleştirildikten sonra aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Android Studio 3.6 duyuruldu

Android için resmi ve tümleşik bir geliştirme ortamı olan Android Studio’nun 3.6 sürümü, Scott Swarthout tarafından duyuruldu. Android geliştirme için özel olarak tasarlanan Android Studio, IntelliJ IDEA’ya dayalı olarak geliştirilmektedir. Apache lisansı ile lisanslanan yazılım, özgürce elde edilebilmektedir. Geliştiricilere; Gradle tabanlı, esnek bir proje inşa sistemi; hızlı ve zengin özellikli bir emülatör; farklı özellik ve sürümlere göre çoklu APK çıktısı; C++ ve NDK desteği; ekran tasarımlarını kolaylaştıran sürükle-bırak özellikli zengin editör; kolay ve güvenli APK imzalanması ve çok daha fazlasını sunan yazılım, ek uğraşa gerek kalmadan Google hizmetlerini uygulamaya ekleyebilme olanağı sağlıyor. Kod düzenleme ve hata ayıklama kullanım konusunda kaliteyi hedefleyen bir dizi özellik ile Android Studio 3.6’nın kararlı sürümünü duyurmaktan heyecan duyduklarını söyleyen Swarthout; bu sürümde, küçük bir özellik kümesi sunduklarını aama diğer özelliklerin de geliştirildiğini ifade etti. Android Studio 3.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Android Studio 3.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

KDSoap 1.9.0 duyuruldu

Web servisleri için istemci uygulamaları oluşturmak için bir araç olan KD SOAP‘ın 1.9.0 sürümü, Frances Tait tarafından duyuruldu. Yeni sürümün birçok iyileştirme ve düzeltme getirdiğini açıklayan Tait; bunun, Qt4 desteğiyle gelen son sürüm olduğunu, ayrıca, C++11’in artık gerekli olduğunu söyledi. Unix, GNU/Linux, macOS için rpath’in artık düzeltildiğini söyleyen Tait; WS-Addressing özellik uyumluluğunun da düzeltildiğini ifade etti. WSDL ayrıştırıcı ya da kod oluşturucu değişikliklerinin, hem istemci hem de sunucu tarafına uygulandığını belirten Tait; yazılıma PKCS12 sertifikalarını yükleme seçeneğinin eklendiğini söyledi. KDSoap 1.9.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

KDSoap 1.9.0edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

PulseAudio 13.99.1 duyuruldu

Pek çok özelliğe sahip, ağa bağlı bir ses sunucusu olan PulseAudio’nun 14.0 sürümüne doğru gidilen yolda yayınlanan 13.99.1 test sürümü, Arun Raghavan tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatan Raghavan; test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Sürümün çeşitli hata düzeltmeleri, ciltleme güncellemeleri ve kimi çeviri güncellemeleri içerdiği söyleniyor. PulseAudio; GNU/Linux, Solaris, FreeBSD, NetBSD, Mac OSX ve Windows’a destek vermektedir. Yeni AirPlay donanım desteği ile gelen yeni sürüm, GNU Hurd desteği de veriyor. Dahili ses kartları üzerinden USB ve Bluetooth cihazları tercih edilebiliyor. PulseAudio 13.99.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PulseAudio 13.99.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

DNF 4.2.19 duyuruldu

DNF veya Dandified YUM; RPM tabanlı dağılımlar için Red Hat tarafından geliştirilmekte olan GPL 2 lisanslı yeni bir paket yöneticisi olan yazılım. DNF’nin 4.2.19 sürümü duyuruldu. Yeni sürümde 3 değişliklik, 85 ekleme ve 0 silme işlemi gerçekleştirilmiş. Fedora 18 ile kullanıma sunulan yeni paket yöneticisi, Mayıs 2015’te kullanıma sunulan 22 no’lu sürümünden sonra Fedora’nın varsayılan paket yöneticisi olmuştur. C ve Python ile yazılan DNF, 6 no’lu sürümünden bu yana Mageia Linux için de alternatif bir paket yöneticisi olarak sunulmaktadır. Paket yönetimini RPM, libsolv ve hawkey kütüphanelerini kullanarak yapan yazılım, üst veriyi idare etmek ve paketleri indirmek için librepo’yu, comps verilerini etkili bir şekilde idare etmek ve işlemek için libcomps’u kullanıyor. DNF 4.2.19 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

DNF 4.2.19 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Netrunner 20.01 duyuruldu

Aynı zamanda Kubuntu ve linuxmint KDE sürümünü de geliştirmekte olan Blue Systems tarafından geliştirilen; büyük ölçüde özelleştirilmiş bir KDE masaüstü ortamıyla birlikte multimedya codecleri, Flash ve Java eklentilerini de sunan; aslında Kubuntu tabanlı bir dağıtım olarak gelen Debian Testing tabanlı Netrunner‘ın 20.01 sürümü duyuruldu. Debian 10.3 “Buster” tabanlı yeni sürüm, Debian tarafından sağlanan en son güvenlik güncellemeleri ve parlak bir Indigo Global Tema ile birlikte geliyor ve Kvantum tema motorunu kullanıyor. Firefox-ESR ve Thunderbird’ün, Debian güvenlik birimi tarafından sağlanan düzenli güvenlik güncellemeleriyle en son kararlı LTS (uzun süreli destek) sürümlerine güncellenmiş bulunuyor. Bu arada, 20.01 sürümüne uyan benzersiz bir şekilde tasarlanmış bir duvar kağıdı sunuluyor. Netrunner Rolling 20.01 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Netrunner Rolling 20.01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

Rescatux 0.72-beta8 duyuruldu

Beta6 sürümü 4 Aralık 2019‘da duyurulan Debian GNU/Linux tabanlı Rescatux‘un 0.72 sürümünün sekizinci test versiyonu beta8 duyuruldu. Bunun, Rescatux’un başka bir beta sürümü olduğu bildirilirken, bir önceki sürümün 18 Ocak 2020’de duyurulduğu hatırlatıldı. Bu yeni sürümde birçok gelişme olduğu, öncelikle AFD Tarama teknolojisinin geliştirildiği; Rescapp’in ise artık uygun logolara, masaüstü simgelerine ve bir pencere simgesine sahip olduğu belirtildi. İngilizce olmayan çeviriler dahili dokümantasyondan kaldırıldığı söylenirken, PUBLISH talimatlarının eklendiği, ahili olmayan belgelerden İngilizce olmayan çeviriler kaldırıldığı ifade ediliyor. Debian 10 Buster tabanlı olan sisteme, isteğe bağlı olarak debian paket çalışma zamanı gereksinimlerinin eklendiği söyleniyor. Rescatux 0.72-beta8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Rescatux 0.72-beta8 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0