GNOME Shell ve GNOME Mutter’in 45.2 sürümleri duyuruldu

GNOME Shell ve GNOME Mutter’in 45.2 sürümleri duyuruldu. Tekrarlanan sinyal sızıntısı nedeniyle performans düşüşünün düzeltildiği belirtilen yeni sürümde, uygulama aramasının optimize edildiği söyleniyor. Ekran klavyesindeki geri tuşunun takılıp kalmasının düzeltildiği belirtilirken, arama sonuçlarındaki ok navigasyonunun da düzeltildiği söyleniyor. Eval() D-Bus yönteminde eşzamansız kod desteği sağlanan yeni sürümde, herhangi bir boyut istemeyen kaydırıcıların düzeltildiği belirtiliyor. Arka uç tarafından engellendiğinde HW imlecinin devre dışı bırakıldığı belirtilirken, canlı kontrol zaman aşımının devre dışı bırakılmasının düzeltildiği ifade ediliyor. GNOME Shell ve GNOME Mutter’in 45.2 sürümleri hakkında bilgi edinmek için GNOME Shell ve GNOME Mutter’in haberler sayfası incelenebilir.

Continue Reading →

 

GNOME Shell ve GNOME Mutter 45.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreOffice Calc Guide 7.6 yayımlandı

LibreOffice Dokümantasyon Ekibi tarafından hazırlanan, LibreOffice Calc Guide 7.6, Olivier Hallot tarafından duyuruldu. Dokümantasyon Ekibinin, LibreOffice Calc Guide 7.6’nın kullanıma sunulduğunu duyurmaktan gurur duyduğu belirtilirken; Calc Guide 7.6’nın Olivier Hallot ve B. Antonio Fernandez’in yardımıyla Steve Fanning tarafından koordine edildiği ifade ediliyor. Calc Guide 7.5’i temel aldığı belirtilen yeni belgede, birçok erişilebilirlik sorununun giderildiği ve çalışmaların devam ettiği söyleniyor. LibreOffice Calc kullanıcı arayüzünde görünen değişiklikleri kapsayan yeni belge, metin içe aktarma iletişim kutusunda bilimsel gösterimi algılama seçeneği içeriyor. Doldurma aracındaki rastgele sayılar için Poisson dağılımı seçeneği belirtilirken, ayrıca, grafik veri tabloları, mini grafikler, çizim stilleri, belge temaları gibi ayrıntılar sıralanıyor. GETPIVOTDATA() işlevinde tarih bilgileri kullanılırken özellikle dikkatli olunmasına ilişkin gereksiz ifadenin kaldırıldığı belirtilirken, LibreOffice 7.6.0’ın erişilebilirlik, değişiklik izleme, yazım denetimi ve Microsoft’un özel dosya formatlarıyla birlikte çalışabilirlik konularındaki iyileştirmeler de dahil olmak üzere birçok başka değişikliği beraberinde getirdiği ifade ediliyor.


Continue Reading →

 

LibreOffice 7.6.0 daha geniş bilgi edinmek isteyenlerin sürüm notlarını inceleyebilecekleri belirtiliyor. LibreOffice Calc Guide 7.6’yı aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

 

0

LibreOffice 7.6.4 RC1 çıktı

LibreOffice’in yeni seriden 7.6.4 sürümünün RC1 sürümü, The Document Foundation (TDF) tarafından sürüm takviminde belirtilen tarihe göre çıkarılarak, test edilmek üzere kullanıma sunuldu. Sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. LibreOffice 7.6.4 RC1’in test için kullanıma sunulmasından mutluluk duyduklarını söyleyen topluluk üyeleri, sürümün GNU/Linux, MacOS ve Windows için indirilebilir olduğunu ifade etti. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. LibreOffice 7.6.4 RC1’i var olan LibreOffice kurulumuna paralel kurabilirsiniz. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerini incelemeniz önerilir. Sürüme ilişkin hataları Bugzilla üzerinden bildirebilirsiniz.

Continue Reading →

 

LibreOffice 7.6.4 RC1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Gradle 8.5 duyuruldu

Çok dilli yazılım geliştirme ortamları için esnek şekilde tasarlanmış açık kaynak kodlu bir derleme otomasyon aracı olan Gradle‘nin 8.5 sürümü duyuruldu. Derleme, paketleme, test, dağıtım ve yayınlama görevlerinde geliştirme süreçlerini takip eden Gradle Java platformlarında sıklıkla kullanmakla birlikte C/C++ ve JavaScript dillerini de desteklediği biliniyor. Gradle ekibinin Gradle 8.5’i duyurmaktan heyecan duyduğu belirtilirken, bu sürümün, önceden derlenmiş Kotlin komut dosyası eklentilerinde daha hızlı ilk kullanım ve sürüm kataloğu desteği de dahil olmak üzere Kotlin DSL iyileştirmelerini içerdiği ifade ediliyor. Ek olarak bu sürüm, daha yararlı hata ve uyarı mesajları, build init iyileştirmeleri, bağımlılık doğrulaması ve derleme ve eklenti yazarları için çeşitli yeni API’ler ile birlikte geliyor. Tam Java 21 desteğiyle gelen sürüm, Kotlin DSL iyileştirmeleri de içeriyor. Gradle 8.5 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da GitHub sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Gradle 8.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Joomla! 5.0.1 ve 4.4.1 güvenlik ve hata düzeltme sürümleri duyuruldu

Açık kaynak kodlu, GPL lisanslı, PHP, MySQL ve MVC kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla‘nın 5.0.1 ve 4.4.1 güvenlik ve hata düzeltme sürümleri, Joomla! projesi tarafından duyuruldu. Joomla! projesinin, Joomla 5.0.1 ve 4.4.1 güvenlik ve hata düzeltme sürümlerini blogcular ve yazarlar, web tasarımcıları, uzantı geliştiricileri ve web ajansları için yeni ve geliştirilmiş özelliklere sahip yeni sürümler olarak sunduğu belirtilirken, bunların, güvenlik ve hata düzeltme sürümleri olduğu söyleniyor. Posta şablonundaki bildirimin düzeltildiği belirtilirken, Messenger görünümünün iyileştirildiği söyleniyor. CLI yükleyicisi düzeltilirken, CLI yükleyicisi için yanlış minimum PHP gereksiniminin de düzeltildiği ifade ediliyor. API’ye Compat eklentisi yükleyicisinin eklendiği belirtilirken, TinyMCE düzenleyicisinde satır sonunun düzeltildiği ifade ediliyor. TinyMCE düzenleyicisinin güncellendiği belirtilirken, kullanıcı alanındaki “kullanıcı yok” seçiminin de düzeltildiği söyleniyor. Joomla! 5.0.1 ve 4.4.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GitHub_4.4.1 ve GitHub_5.0.1 sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Joomla! 5.0.1 ve 4.4.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Django 5.0 duyuruldu

Python ile yazılmış özgür, yüksek seviyeli, BSD lisansı ile lisanslanmış bir yüksek seviyeli ve açık kaynak kodlu bir web uygulama çatısı olan Django‘nun 5.0 sürümü duyuruldu. Django ekibinin, Django 5.0’ı duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Yeni sürümle, veritabanı tarafından hesaplanan varsayılan değerlerin, veritabanı tarafından hesaplanan varsayılanların model alanlarına tanımlanmasına olanak tanındığı belirtilirken, Django ORM’yi genişletme eğilimini sürdüren, oluşturulan model alanı, veritabanı tarafından oluşturulan sütunların oluşturulmasına olanak tanındığı ifade ediliyor. Form alanı oluşturmayı basitleştirmek için şablonlar sistemine alan grubu kavramının eklendiği belirtilen yeni sürüm ile Django 4.2’nin ana desteğin sonuna ulaştığı söyleniyor. Son küçük hata düzeltme sürümü olan 4.2.8’in yeni duyurulduğu hatırlatılırken, Django 4.2’nin bir LTS sürüm olduğu ve Nisan 2026’ya kadar güvenlik ve veri kaybı düzeltmeleri alacağı ifade ediliyor. Bu arada, Django 4.1 genişletilmiş desteğin sonuna ulaşmış bulunuyor. Django 5.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Django 5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Django 4.2.8 duyuruldu

Python ile yazılmış özgür, yüksek seviyeli, BSD lisansı ile lisanslanmış bir yüksek seviyeli ve açık kaynak kodlu bir web uygulama çatısı olan Django‘nun 4.2.8 final sürümü duyuruldu. Django ekibinin, Django 4.2.8’i duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Django 4.2’de, pencere işlevlerine başvuran kümelerle QuerySet.aggregate()’in çökmesine neden olan bir gerilemenin düzeltildiği belirtilirken, Django 4.2’de bir alt sorguda bir referansa göre gruplandırırken çökmeye neden olan bir gerilemenin de düzeltildiği hatırlatılıyor. Django 4.2’de, yanlış sütunlara göre gruplamak için çok değerli ek açıklamalarla açık gruplama kullanan sorgu üzerinde toplamaya neden olan bir gerileme de düzeltilmiş bulunuyordu. Güvenli biçimde bir web uygulamaları geliştirme platformu olan Django; her projeye temel kayıt ekleme, silme, düzenleme ve güncelleme fonksiyonlarını bünyesinde barındıran dinamik bir yönetim paneli sağlıyor.Bunun, bir hata düzeltme sürümü olduğu söylenirken, bu sürüm için kullanılan PGP anahtar kimliğinin Mariusz Felisiak olduğu ifade ediliyor. Django 4.2.8 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Django 4.2.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0