Python 3.12.0 duyuruldu

RC2 sürümü 6 Eylül 2023‘te duyurulan Python 3.12.0’ın final sürümü, Brian Bilston tarafından duyuruldu. Bunun, son derece popüler programlama dilinin en son önemli özellik sürümü olarak bugün çıktığı söyleniyor. Python 3.12.0, coşku verici yeni işlevler sunmaya devam ederken, son sürümlerin performansı artırma eğilimini sürdürdüğü belirtiliyor. Bu arada, Python 3.12.0’ın, daha esnek f-string ayrıştırma, Python kodundaki arabellek protokolü desteği, çok çeşitli performans iyileştirmeleri, Linux performans profili oluşturucu için entegrasyon desteği, genel sınıflar için yeni tür açıklama sözdizimi ve diğer çeşitli geliştirmeleri getirdiği söyleniyor. Performans konusunda Python 3.12.0’ın, genel olarak yaklaşık %5 daha iyi performansla çeşitli “büyük ve küçük performans iyileştirmeleri” sunacağı belirtilirken, ilerleyen saatlerde Python 3.12.0 karşılaştırma testlerinin görülebileceği belirtiliyor. Python 3.12.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Python 3.12.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Wine staging 8.17.1 duyuruldu

Wine Staging’in 8.17.1 sürümü, Alistair Leslie-Hughes tarafından duyuruldu. Henüz geliştirme aşamasına gelmemiş hata düzeltmelerini ve özellikleri ele alan ve winehq.org‘un bir test alanı olan Wine Staging‘in yeni sürümünde, 1 dosya değişikliği, 1 ekleme ve 1 silme işlemi gerçekleştirilmiş bulunuyor. Mevcut Wine 8.17’ye çeşitli yamalar uygulanmış olarak gelen yazılımda, yamaların iyileştirildiği ve yayın akışına kabul edilmesinin sağlandığı söyleniyor. Sürüm, hata düzeltmeleri dışında, kimi iyileştirmeler içeriyor. Wine-Staging 8.17.1 hakkında bilgi edinmek için GitHub üzerindeki değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

          

Wine staging 8.17.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Wine staging 8.17 duyuruldu

Wine Staging’in 8.17 sürümü, Alistair Leslie-Hughes tarafından duyuruldu. Henüz geliştirme aşamasına gelmemiş hata düzeltmelerini ve özellikleri ele alan ve winehq.org‘un bir test alanı olan Wine Staging‘in yeni sürümünde, 1 dosya değişikliği, 1 ekleme ve 1 silme işlemi gerçekleştirilmiş bulunuyor. Mevcut Wine 8.17’ye çeşitli yamalar uygulanmış olarak gelen yazılımda, yamaların iyileştirildiği ve yayın akışına kabul edilmesinin sağlandığı söyleniyor. Sürüm, hata düzeltmeleri dışında, kimi iyileştirmeler içeriyor. Wine-Staging 8.17 hakkında bilgi edinmek için GitHub üzerindeki değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

         

Wine staging 8.17 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Wine 8.17 duyuruldu

Wine’in yeni sürümü 8.17, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Wine ekibinin, Wine 8.17’yi duyurmaktan gurur duyduğunu söyleyen Julliard; ikili paketlerin oluşturulma aşamasında olduğunu belirtti. Julliard; Wine 8.17’nin, Linux ve diğer platformlarda Windows oyunlarının ve uygulamaların keyfini çıkarmak için bir özellik güncellemesi olarak, artık resmi olarak çıktığını belirtti. Wine 8.17’in, Vulkan üzerinden Direct3D 12 uygulaması için VKD3D 1.9’u sunması için heyecan verici olduğu belirtilirken, sürüm, VKD3D 1.9, HLSL gölgeleme dili desteği iyileştirmeleri, DXBC bloblarını denetlemek için yeni bir yardımcı program ve diğer iyileştirmeleri getiriyor. VKD3D hala tipik olarak Valve’ın Steam Play / Proton tarafından gönderilen alt akışındaki VKD3D-Proton’un ardından geliyor. Wine 8.17’de The Elder Scrolls’tan Dwarf Fortress’e kadar birçok oyuna yardımcı olan bilinen 19 hata düzeltmesiolduğu söyleniyor. GNU/Linux ve diğer platformlarda Windows uygulamaları ve oyunlarının keyfini çıkarmak için iki haftada bir yeni Wine sürümünün artık mevcut olduğunu söyleyen Julliard; bu geliştirme sürümlerinin, en sonunda 2024’ün başlarında Wine 9.0 kararlı sürümüyle sonuçlanacağını ifade etti. Wine 8.17 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

       

Wine 8.17 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

Dr.Parted Live 23.10 duyuruldu

Debian testing tabanlı önyüklenebilir bir GNU/Linux dağıtımı olan Dr.Parted‘in 23.10 sürümü duyuruldu. Hafif bir Openbox pencere yöneticisi ve veri yedekleme, geri yükleme ve kurtarma için kullanışlı uygulamalar içeren bir live CD olarak gelen Dr.Parted Live, Partclone komut satırı yardımcı programının ön ucu olan Apart GUI’yi içeriyor. Bu sürümün, Debian test deposunu 1 Ekim 2023 tarihi itibariyle temel aldığı belirtilirken, sistemin 6.5.3-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı söyleniyor. Tek tıklamayla kurulum olanağı sağlayan sistem, pek çok güncel paket içeriyor. Openbox masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sürüm; GParted, Apart GTK, PCManFM, LXTerminal, Netsurf, Mousepad, GSmart Control, Grsync, Catfish, Lxtask, HD Sentinel gibi değişik paketler içeriyor. Sistem ayrıca; testdisk, partimage, clonezilla, ddrescue, nwipe, fsarchiver, hdparm, Safecopy, cryptsetup, neşter, wget, curl, chntpw, parçalama, memtester, partclone, Growpart, ext4magic, rclone araçları içeriyor. Dr.Parted Live 23.10 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da beni oku dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Dr.Parted Live 23.10 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Tor Browser 12.5.6 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor Browser’in Windows, macOS, GNU/Linux için 12.5.6 sürümü duyuruldu. Bu sürümün, hata düzeltmeleri, kararlılık iyileştirmeleri ve önemli güvenlik güncellemeleri dahil olmak üzere, Firefox 115.3.1.0esr’den gelen önemli güvenlik güncellemelerini desteklediği belirtiliyor. Bir hata bulanların veya bu sürümün nasıl geliştirebileceğine dair bir önerisi olanların konuyu projeye bildirmelerinin önemli olduğu belirtiliyor. Tor Tarayıcı gpg anahtarı için alt anahtarın son kullanma tarihinin de güncellendiği belirtiliyor. Tor Browser 12.5.6 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

  

  

Tor Browser 12.5.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

openSUSE Leap Micro 5.5 Beta duyuruldu, Leap Micro 5.3 yakında EOL olacak

SUSE Linux Enterprise’ın kurumsal sağlamlaştırılmış güvenlik ve uyumluluk bileşenlerinden yararlanan SUSE Linux Enterprise Micro’ya dayanan ve kapsayıcılı ve sanallaştırılmış iş yükleri için oluşturulmuş ultra güvenilir, hafif bir işletim sistemi olan openSUSE Leap Micro’nun 5.5 Beta sürümü, Lubos Kocman tarafından duyuruldu. Beta sürümünün, hızlı bir şekilde bir sürüm adayına geçmeden önce sadece birkaç hafta boyunca openSUSE’nin web sitesinde bulunmasının beklendiğini belirten Kocman; bunun bir test sürümü olduğunun unutulmamasını ve yalnızca test etmek için kullanılması gerektiğini hatırlatırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmelerini rica etti. Leap Micro’nun, MicroOS ile benzerliklere sahip olduğunu, ancak Leap Micro’nun, grafiksel bir kullanıcı arayüzü veya masaüstü sürümü sunmadığını hatırlatan Kocman; bunun SUSE Linux Enterprise ve Leap’e dayandığını ifade etti. Geliştiriciler için Leap Micro ile ilgili paketlerden birinin de Podman olduğunu belirten Kocman; Podman’ın, geliştiricilere uygulamalarını üretimde Podman ile çalıştırma seçenekleri sunduğunu söyledi. Sürüm adayına (RC) hızlı bir geçişin beklendiğini belirten Kocman; Leap Micro 5.5’in öne çıkan özelliklerinden birinin de SELinux geliştirmeleri olduğunu söyledi. Kocman; bu heyecan verici güncellemeyle birlikte Leap Micro 5.3’ün kullanım ömrünün sonuna (EOL) yaklaştığını da belirtmekte fayda olduğunu belirtti. openSUSE Leap Micro 5.5 Beta hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

openSUSE Leap Micro 5.5 Beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0