Dr.Parted Live 23.12 duyuruldu

Debian testing tabanlı önyüklenebilir bir GNU/Linux dağıtımı olan Dr.Parted‘in 23.12 sürümü duyuruldu. Hafif bir Openbox pencere yöneticisi ve veri yedekleme, geri yükleme ve kurtarma için kullanışlı uygulamalar içeren bir live CD olarak gelen Dr.Parted Live, Partclone komut satırı yardımcı programının ön ucu olan Apart GUI’yi içeriyor. Bu sürümün, Debian test deposunu 1 Aralık 2023 tarihi itibariyle temel aldığı belirtilirken, sistemin 6.5.10-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı söyleniyor. GParted, Apart GTK, PCManFM, LXTerminal, Netsurf, Mousepad, GSmart Control, Grsync, Catfish, Lxtask, HD Sentinel gibi araçlar için güncellemeler yapıldığı belirtilirken; CLI araçlarının da güncellendiği ifade ediliyor. Dr.Parted Live 23.12 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da beni oku dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Dr.Parted Live 23.12 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Symfony 5.4.33, 6.3.10, 6.4.1 ve 7.0.1 duyuruldu

2005 yılından beri geliştirilen açık kaynak kodlu bir PHP MVC web uygulama çatısı olan Symfony‘nin 5.4.33, 6.3.10, 6.4.1 ve 7.0.1 sürümleri, Fabien Potencier tarafından duyuruldu. Fabien Potencier tarafından geliştirilen ve MIT Lisansı ile kullanıma sunulan yazılım; Unix, Mac OS ve Windows platformlarında çalışıyor. Önceki sürümlerden bu yana önemli değişiklikler yapılmış olduğu belirtilirken, alt çizgi içeren adlandırılmış otomatik kablolama takma adlarının ayrıştırılması konusunun düzeltildiği belirtilirken, düz nesne türlerinin denormalizasyon desteğinin de düzeltildiği belirtiliyor. Bu arada TraceableWorkflow’a getEnabledTransition() eklendiği belirtilirken, çevirmen devre dışı bırakıldığı zaman doğallıkla TranslatableNormalizer’ın düzeltildiği ifade ediliyor. Symfony 5.4.33, 6.3.10, 6.4.1 ve 7.0.1 hakkında bilgi edinmek için sürümler sayfasını ve ilgili sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

  

Symfony 5.4.33, 6.3.10, 6.4.1 ve 7.0.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Godot 4.2 RC 2 duyuruldu

Oyun geliştirme konusundaki benzersiz yaklaşımıyla kolaylıkla yeni oyunlar oluşturmaya olanak sağlayan Godot‘un 4.2 sürümünün RC 2 versiyonu, Rémi Verschelde tarafından duyuruldu. Godot 4.2 için ilk sürüm adayının bir hafta önce kullanıma sunulmasından bu yana, Godot 4.2’yi üretimde kullanmaya başlayan yeni test uzmanları tarafından bir takım gerilemelerin rapor edildiğini belirten Verschelde; dolayısıyla bu hafta, kararlı sürüme hazır olunduğundan emin olunan bir noktaya ulaşmak için regresyonları tetiklemek, test etmek, hata ayıklamak ve düzeltmekle meşgul olduklarını ifade etti. Katkıda bulunan 13 kişinin bu sürüm için 34 iyileştirme gönderdiğini belirten Verschelde; AnimationPlayerEditor’da arama hatasının düzeltildiğini söyledi. Lambda iş parçacığı dinamiklerinin düzeltildiğini belirten Verschelde; dokümantasyon ve çeviri güncellemeleri yapıldığını da söyledi. Godot 4.2 RC 2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Godot 4.2 RC 2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

OpenMandriva Lx 5.0 duyuruldu

Mandriva Linux’tan çatallanmış kullanıcı dostu bir Rus GNU/Linux dağıtımı olan ve ROSA Linux’a dayalı olarak geliştirilen OpenMandriva’nın Lx 5.0 sürümü duyuruldu. Proje, böylelikle, bağımsız, topluluk kontrollü dağıtımın sabit nokta sürüm şubesinin (değişken sürüm şubesinin aksine) uzun zamandır beklenen sürümü olan OpenMandriva Lx 5.0 sürümünün kullanıma sunulduğunu ifade ediyor. Bunun Plasma 5 masaüstü ortamını içeren son büyük sürüm olmasının beklendiği belirtilirken, yeni sürümün, diğerlerinin yanı sıra, 6.6 LTS çekirdeği üzerine yapılandırıldığı söyleniyor. Ayrıca 6.6.2 ve 6.7.0-rc2 Linux çekirdeklerinin de kullanıma sunulduğu söyleniyor. KDE Plasma 5.27.9.1 masaüstü ortamıyla birlikte KDE Frameworks 5.112.0 ve KDE Gear 23.08.3’ü içerdiği belirtilen yeni sürüm; Mesa 23.3.0-rc4, Qt 5.15.11, LibreOffice 7.6.3 gibi diğer güncel açık kaynak yazılımları içeriyor. OpenMandriva Lx 5.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

OpenMandriva Lx 5.0 sürümünü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz:

0

Absolute Linux 20231124 duyuruldu

Slackware tabanlı hafif bir masaüstü dağıtımı olan ve IceWM pencere yöneticisini kullanan, güncel Slackware ağacının güncellemeleri ile gelen Absolute Linux’un 20231124 sürümü duyuruldu. Sürüme ait ISO kalıpları indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Olağan şartlarda, Paul Sherman tarafından duyurusu yapılan dağıtımın bu sürümüne ait haberler sayfasında kısa bir içerik bulunuyor. Splayer için karanlık ve basit görünümlü bir arayüzün, temel video oynatıcının yerini aldığı belirtilirken; menülere erişime sahip olmak iyi olduğu ve ayrıca smplayer’ın bir gösteri yeniden başlatıldığında nerede durdurdduğunun hatırlanmasının da beğenildiği ifade ediliyor. Arox (rox-filer) için simgeler ve güncellemelerle gelen sistem, çok sayıda destek kütüphanesi güncellemesi, çoğu önemli uygulama ve tarayıcı için güncellemeler içeriyor. Absolute Linux 20231124 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Absolute Linux 20231124 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0