Qt 6.5.3 duyuruldu

Uygulamaların oluşturulmasına hız kazandırmak için tasarlanmış araçlar, masaüstü ortamları, gömülü ve mobil aygıtlar için kullanıcı arabirimleri içeren yetkin geliştirme platformu olan Qt’nin 6.5.3 sürümü, Jani Heikkinen tarafından duyuruldu. Bunun, bir yama sürümü olduğu belirten, Heikkinen; bu nedenle herhangi bir yeni özellik sunmadığını söyledi. Hata düzeltmeleri ve diğer iyileştirmeler ve hem ileri hem de geri bakım uyumluluk (kaynak ve ikili) konularını içeren sürüm, Qt 6.5.2 sürümünün üst kısmına yönelik diğer iyileştirmeleri içeriyor. Daha önce olduğu gibi, bakım aracını kullanarak Qt 6.5.3’ü mevcut çevrimiçi kuruluma ekleyebilir veya Qt Hesap Portalından (ticari kullanıcılar için) ve açık kaynaktan indirilebilen Qt Online Installer’ı kullanarak temiz bir kurulum yapılabileceği belirtiliyor. Qt 6.5.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

KDE masaüstü ortamı ve pek çok açık kaynak kodlu ve ticari amaçlı yazılımın Qt ile geliştirilmesi Nokia’nın da ilgisini çekmiş ve 2008 yılında Trolltech’i 104 Milyon Euro karşılığında satın almıştır. Değerli bir geliştirme ortamı olan Qt, C++ ile ilişkili olsa da Python, Ruby, PHP, Perl, Pascal, C# ve Java ile de kullanılabilmektedir. Dikkatleri ilk kez KDE masaüstü ortamının bu araç takımını kullanması ile çeken Qt’nin ilk sürümleri özgür olmayan bir lisansla dağıtılmış, GNU/Linux gibi özgür bir işletim sisteminin en popüler masaüstü ortamının özgür olmayan bir araç takımını kullanması doğallıkla hoş karşılanmamıştır. Buna tepki olarak GTK+ kullanarak GNOME masaüstü geliştirilmeye başlanmıştır. Ayrıca, Harmony denen ve Qt’ye benzeyen bir araç takımı da geliştirilmeye başlanmıştır. Trolltech, bu tepkilere karşı Qt’yi QPL denen, GPL benzeri bir lisansla yayınlamış, ancak, özgür yazılım savunucuları Trolltech’e Qt’yi GPL lisanslı olarak dağıtmasını dayatmıştır. Dördüncü sürümle birlikte Windows için de GPL lisansıyla dağıtılmaya başlanan Qt; Trolltech firmasının Nokia tarafından satın alınmasından sonra, 4.5 sürümünden itibaren LGPL lisansı altında dağıtılmaya başlanmıştır. Nokia Qt platformunu cep telefonları için zengin görselliğe sahip uygulamalar geliştirilmesi amacı ile Nokia yazılım geliştirici topluluğuna tanıtır. Günümüzde Qt C++ geliştirilen herhangi bir uygulamada kullanılabileceği gibi, cep telefonu ve gömülü sistemlerde kullanılmaktadır. Qt masa üstü ve sunucu ortamlarında Unix, Linux, Mac OS ve Windows işletim sistemlerini desteklemektedir. Qt C++ ile geliştirme yapmak için Qt SDK ile gelen Qt Creator kullanılabileceği gibi, Eclipse, Visual Studio yada Mac Os X üzerinde XCode kullanılabilir. Qt 6.5.2 edinmek için:

0

OPNsense 23.7.5 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD üzerine inşa edilen 23.7.5 sürümü duyuruldu. WireGuard eklentisini geliştirme çabalarının halen devam ettiği belirtilirken, kullanılmayan ifconfig verilerinin statik sayfalardaki Gateways sınıfına aktarılmasının kaldırıldığı söyleniyor. Ağ geçidi izleme durumu alımında kullanılmayan ifconfig verilerinin aktarılmasının da kaldırıldığı söyleniyor. İlgili MTU değerlerinin uygun olması gereken PPPoE kullanımı tarafından fark edildiği belirtilirken, uzak ağ geçidi kullanımında başka bir değişikliğin de dahil olduğu ifade ediliyor. Kullanıma hazır DS-Lite desteğine yönelik değişikliğin de test edildiği belirtilirken, geliştirme sürümünün muhtemelen 23.7.6’da yayınlanacağı söyleniyor. Sistem curl 8.3.0, nss 3.93, openssl 1.1.1w, phalcon 5.3.1, phpseclib 3.0.23, sqlite 3.43.1, suricata 6.0.14 gibi güncel yazılımlar içeriyor. OPNsense 23.7.5 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

Continue Reading →

OPNsense 23.7.5 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Alpine 3.18.4 duyuruldu

x86 yönlendiriciler, güvenlik duvarları, VPN, VoIP kutuları ve sunucular için tasarlanan ve gelişmiş bir topluluğa hitap eden Alpine Linux‘un 3.18.4 sürümü duyuruldu. Alpine Linux projesinin,  sistemin 3.18.4 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduğu belirtilirken, sistemin resmi bulut kalıplarıyla kullanıma sunulduğu ifade ediliyor. GNOME masaüstü ortamıyla kullanıma sunulan sistem, son derece güncel yazılımlar içeriyor. 6.1.46LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan yeni sürümün, çeşitli güvenlik düzeltmeleri içerdiği belirtiliyor. GNOME masaüstü ortamıyla gelen sürüm, çeşitli güncel yazılımlar içeriyor. Alpine Linux 3.18.4 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Alpine Linux 3.18.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 6.4 Beta 1 duyuruldu

WordPress’in 6.4 no’lu yeni seriden sürümünün ilk beta versiyonu, Reyes Martínez tarafından duyuruldu. WordPress 6.4 Beta 1, wordpress.org’dan indirebilir durumda. WordPress 6.4 Beta 1’in indirilmeye ve test edilmeye hazır olduğunu belirten Martínez; WordPress kurulumunda WordPress Beta Tester eklentisinin kurulup etkinleştirilebileceğini ve böylece WordPress 6.4 Beta 1’in test edilebileceğini; ayrıca, Beta 1 sürümünün (zip) indirilip ve elbet bir WordPress web sitesine yüklenebileceği ya da komut satırında “wp core update –version=6.4-beta1” komutunun verilebileceği söyleniyor. Bu arada 6.4’ün final sürümü için 7 Kasım 2023’ün hedeflendiği belirtilirken, sürümdeki her şeyin olabilecek en iyi olmasını sağlamanın anahtarının sürümün test edilmesine yönelik katkılar olduğu söyleniyor. Matt Mullenwegg tarafından geliştirilmeye başlanan ve şu an dünyada pek çok kişi veya kuruluş tarafından yaygın olarak kullanılan GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi olan WordPress 6.4 Beta 1’in bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Bu sürümü test etmek için WordPress Beta tester‘in kurulup, etkinleştirilebileceği hatırlatılıyor. Diğer bir seçeneğin ise Beta 1 sürümünün zip olarak indirilebileceği ifade ediliyor. Bir de komut satırına aşağıdaki komutun girilebileceği belirtiliyor: wp core update --version=6.4-beta1. WordPress 6.4 Beta 1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

WordPress 6.4 Beta 1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Linux Mint Debian Edition LMDE 6 “Faye” duyuruldu

Linux Mint Debian Edition (LMDE) 6 “Faye” sürümünün çıktığı Linux Mint lideri Clement Lefebvre tarafından duyuruldu. Lefebvre; Linux Mint Debian Edition LMDE 6 “Faye” sürümünün yansılarda yerini aldığı açıklandı. Linux Mint Debian Edition yerine LMDE‘nin tercih edildiği belirtilirken, bu versiyonunun, Ubuntu kullanmadan da Linux Mint’e mümkün olduğunca benzer olmayı amaçladığı ifade ediliyor. Yükseltme talimatlarının burada bulunabileceği belirtilirken, Debian GNU/Linux 12 “Bookworm”a dayalı olarak gelen sistemin, 6.1 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı belirtiliyor. Cinnamon 5.8 masaüstü ortamıyla tek bir çeşit olarak gelen sistemin, Flatpak uygulamaları için geliştirilmiş destek, GTK4/libadwaita uygulamalarını desteklemek için küresel bir karanlık mod ayarı ve Linux Mint 21.2 “Victoria” sürümü içindeki tüm değişikliklerle birlikte geldiği ifade ediliyor. Xreader, Pix ve Software Manager gibi güncel şirket içi yazılımlar çeşitli yeni özelliklerle birlikte sunulduğu belirtilirken; Cinnamon’un diğer yeni özellikleri arasında, farklı renk çeşitlerini destekleyen yeni klasör simgeleri, farklı uygulamalar ve masaüstlerinde aynı görünmek için araç ipuçlarının geliştirilmiş tutarlılığı, arka planlara uyum sağlayan sembolik simgeler desteği ve ayrıca HEIF için tam destek yer alıyor. Bilindiği gibi, Linux Mint Debian Edition (LMDE) yalnızca 2 yıl için destekleniyor. LMDE 6 “Faye” hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusu ve sürüm notları incelenebilir.

 

Continue Reading →

 

LMDE 6 “Faye” edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreOffice 7.6.2 ve 7.5.7 topluluk sürümleri duyuruldu

LibreOffice’in 7.6.2 ve 7.5.7 topluluk sürümleri, 7.6.2 ve 7.5.7 sürüm takviminde belirtilen tarihe uygun biçimde Italo Vignoli tarafından duyuruldu. The Document Foundation (TDF) tarafından çıkarılan LibreOffice 7.6.2 ve 7.5.7, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Masaüstü, mobil ve bulutta kişisel üretkenlik için LibreOffice Teknoloji platformunun ayırt edici özelliklerine dayanan LibreOffice 7.6.2 ve 7.5.7, MS Office ile belge paylaşan veya MS Office’ten geçiş yapan kullanıcıları hedefleyen çok sayıda iyileştirme ve yeni özellik sağlıyor. LibreOffice Teknolojisine dayalı ürünlerin, temel masaüstü işletim sistemleri (Windows, macOS, GNU/Linux ve Chrome OS), mobil platformlar (Android ve iOS) ve bulut için mevcut olduğu ifade ediliyor. Tescilli işletim sistemleri için minimum gereksinimlerin Microsoft Windows 7 SP1 ve Apple macOS 10.14 en azından gerektirdiği belirtiliyor. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, The Document Foundation’ı donate adresinden bağış ile destekleyebilirler. LibreOffice 7.6.2 ve 7.5.7 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

Continue Reading →

Bağımsız, kendi kendini yöneten, meritokratik bir organizasyon olarak Özgür yazılım değerleri temelinde Almanya’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Document Foundation (TDF); küresel topluluk tarafından OOo’nun meşru varisi seçilmiştir ve günden güne artan sayıda kamu yönetimi, şirketler ve KOBİ’ler tarafından masaüstü üretkenliği için ofis yazılımı olarak tercih edilmektedir. OpenOffice.org topluluğunun on yıllık emeği üzerine kurulmuştur. TDF, bağımsız bir vakfın üzerinde oluşacak kültürün gönüllü ve kurumsal katkıcıları bir araya getirebilecek en iyi çözüm olduğu inancıyla kurulmuştur ve şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımını sunmaktadır. TDF temel değerlerine inanan ve faaliyetlerine katkıda bulunan bütün bireylerin katılımına açıktır ve (Bireylerin çalışmalarına sponsor olmak gibi) kurumsal işbirliğine sahiptir. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, yapacakları bağış ile vakfı destekleyebilirler. Toplanan bağışlar, altyapı iyileştirmeleri ve projenin küresel ve yerel çapta farkındalığının artırılmasını sağlayan tanıtım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. LibreOffice 7.6.2 ve 7.5.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

 

0

Gradle 8.4-rc-2 duyuruldu

Çok dilli yazılım geliştirme ortamları için esnek şekilde tasarlanmış açık kaynak kodlu bir derleme otomasyon aracı olan Gradle‘in 8.4-rc-2 sürümü duyuruldu. Derleme, paketleme, test, dağıtım ve yayınlama görevlerinde geliştirme süreçlerini takip eden Gradle Java platformlarında sıklıkla kullanmakla birlikte C/C++ ve JavaScript dillerini de desteklediği biliniyor. Gradle ekibinin Gradle 8.4-rc-2’yi duyurmaktan heyecan duyduğu belirtilirken, bu sürümün, JVM tabanlı projeler için çeşitli iyileştirmeler içerdiği, Java 21’in artık bu tür projelerin derlenmesi, test edilmesi ve çalıştırılması için desteklendiği ifade ediliyor. Kalıcı derleyici deamons’larıyla daha hızlı Java derlemesinin artık Windows’ta da çalıştığı belirtilirken, bu sürümün aynı zamanda belirli roller için bağımlılık yapılandırmaları oluşturmanın daha basit bir yolunu da sunduğu söyleniyor. Yeni özellikler, performans ve kullanılabilirlik iyileştirmeleriyle gelen yeni sürüm, Java 21 ile proje oluşturma desteği veriyor. Kotlin DSL iyileştirmeleriyle gelen yeni sürümde, Kotlin DSL’de basit özellik atamasının artık kararlı olduğu belirtiliyor. Gradle 8.4-rc-2 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını ya da GitHub sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Continue Reading →

 

 

Gradle 8.4-rc-2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0