BIND 9.18.26 duyuruldu

Adını BIND (Berkeley Internet Name Domain), geliştirildiği Berkeley üniversitesinden alan günümüz Internetinin tartışmasız en popüler alan adı sunucu yazılımı olan BIND‘in 9.18.26 sürümü duyuruldu. Sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, RFC 8310, Bölüm 8.1’e göre, TLS üzerinden DNS bağlantısı kurulurken uzak sertifika doğrulanırken konu alanının denetlenmemesi gerektiği belirtiliyor. Bunun yerine yalnızca SubjectAltName’in işaretlenmesi gerektiği söyleniyor. Ne yazık ki, kriptografik kitaplıkların oldukça eski bazı sürümlerinde konu alanını yok sayma özelliğinin olmayabileceği, sertifika yetkilileri tarafından verilen üretime hazır sertifikaların çoğunda SubjectAltName ayarı olacağından, bunun üretim kullanımı açısından sonuçları minimum düzeyde olacağı belirtiliyor. Bu gibi durumlarda konu alanının dikkate alınmayacağı hatırlatılıyor. BIND’in geliştirilmesi Internet Yazılım Konsorsiyumu (Internet Software Consortium) tarafından yapılmaktadır ve web sayfalarından özgür olarak indirilebilir. BIND 9.18.26 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 BIND 9.18.26 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.
0

PuTTY 0.81 duyuruldu

Küçük boyutlu, çeşitli işletim sistemlerinde çalışabilen sürümleri bulunan açık kaynak kodlu özgür bir SSH/Telnet programı olan PuTTY‘nin 0.81 sürümü duyuruldu. Simon Tatham tarafından geliştirilen PuTTY’nin ilk sürümleri sadece Windows işletim sistemi üzerinde çalışırken, günümüzde Unix, GNU/Linux, Mac OS X sürümleri de vardır. Bir xterm terminal emülatörünün yanı sıra Windows ve Unix platformları için SSH ve Telnet’in ücretsiz bir uygulaması olan PuTTY’nin yeni sürümü, OpenSSH’nin bazı @openssh.com şifre ve MAC modlarındaki, özellikle ChaCha20+Poly1305’teki güvenlik açığını gideren yeni kex katı protokol değişikliği desteği sağlıyor. Putty.exe’nin MSI tarafından yüklenen sürümü artık yardım dosyasını yeniden bulabiliyor. Sürüm, terminal sarmanın uç durumlarında, çift genişlikli karakterler içeren çeşitli hata düzeltmeleri içeriyor. PuTTY 0.81 hakkında bilgi edinmek için değişiklik sayfasını inceleyebilirsiniz. Continue Reading →

 

PuTTY 0.81 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

LXQt panel 2.0.0 duyuruldu

LXQt ekibi; hafif bir Qt masaüstü ortamı olan LXQt panelin 2.0.0 sürümünü duyurdu. LXQt ekibi, hafif Qt Masaüstü ortamı olan LXQt’nin 2.0.0 sürümünü duyurmaktan memnuniyet duyduğunu açıklarken, bunun, hâlâ Wayland için henüz hazır olmayan bileşenler arasında ScreenGrab, LXQt Global kısayollar, LXQt panel’in görev çubuğu ve klavye göstergesi (ancak LXQt Panel bu eklentiler olmadan Wayland altında kullanılabiliyor). Wayland’ın, LXQt 2.1.0 için ana hedef olacağı belirtilirken, Qt6’nın da LXQt 2.0.0 için olduğu gibi hazır olacağı belirtiliyor. QTerminal’in, Qt6 bağlantı noktasının ayrı olarak kullanıma sunulacak tek uygulama olduğu belirtilirken, eski kodlamaların Qt6’dan kaldırılması nedeniyle sorunlarla karşılaşıldığı ve LXQt 2.0.0 ile Qt5 stili ve Qt5 dosya diyaloğuna sahip olmak için, Qt5 tabanlı lxqt-build-tools, libqtxdg, lxqt-qtplugin ve libfm-qt’nin kurulabilir paketlerinin yeniden adlandırılmasının gerekebileceği, bunun, Qt6 sürümlerine paralel olarak kurulabileceği ifade ediliyor. Layer-shell-qt6 sayesinde masaüstü modülünün Wayland için tamamen hazır olduğu belirtilirken, LXQt Archiver ve Arqiver’ın MIME türlerinin LibFM-Qt’de güncellendiği söyleniyor. LXQt panel 2.0.0 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

LXQt panel 2.0.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

LLVM 18.1.4 duyuruldu

2000 yılında University of Illinois’de dinamik derleme ve performans optimizasyonları araştırmalarına yönelik olarak başlatılan ve C++ ile geliştirilen LLVM‘nin (Low Level Virtual Machine) 18.1.4 sürümü duyuruldu. Bunun, ana LLVM projesini ve clang, lld, libc++ ve MLIR dahil olmak üzere alt projelerini içerdiği belirtilirken, compiler-rt’de uygulanan bazı içsel öğelere yapılan çağrıların yanlış ad yönetimini kullandığı ve sonuçta bağlantı sırasında çözülmemiş sembol hatalarına yol açtığı Arm64EC kod oluşturmayla ilgili bir sorunun giderildiği ifade ediliyor. LLVM projesindeki kod, “LLVM istisnalarıyla birlikte Apache 2.0 Lisansı” kapsamında lisanslanmış bulunuyor. LLVM Çekirdek kitaplıkları iyi belgelenmiştir ve LLVM’yi bir optimize edici ve kod oluşturucu olarak kullanmak için kendi dilinizi icat etmek (veya mevcut bir derleyiciyi bağlamak) özellikle kolay bir işlem olmaktadır.University of Illinois/NCSA Lisansı ile açık kaynak kodlu olarak geliştirilen projeye özellikle Apple, Google, ARM, Sony ve Intel ciddi katkı sunuyor. Richard Stallman‘ın özgürlük konusunda yazılıma bir itirazı var.  LLVM 18.1.4 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

LLVM 18.1.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

VirtualBox 7.0.16 duyuruldu

Bir x86 ve AMD64/Intel64 sanallaştırma ürünü olan VirtualBox‘ın 7.0.16 sürümü duyuruldu. Sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini aldı. Bunun, bir bakım sürümü olduğu belirtilirken, bazı yeni AMD modellerinde Linux VM çökmesinin düzeltildiği belirtiliyor. EHCI denetleyicisinin kısa paketleri yanlış yönetmesi sorununun düzeltildiği belirtilirken, Linux için GCC 13.2 kullanılırken çekirdek modüllerinin hata oluşturmasının düzeltildiği söyleniyor. GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) 2 şartları altında kullanıma sunulan açık kaynak kodlu VirtualBox’ın özgür ve profesyonel bir çözüm olduğu belirtiliyor. Bir sanallaştırma yazılımı olan VirtualBox, Sun’ın Ocak 2010′da Oracle tarafından satın alınmasıyla Oracle VM VirtualBox adını almış bulunuyor. Bilindiği gibi; sanal makine yazılımları, donanımın, çalışan işletim sistemiyle paylaştırılmasını sağlarlar. Başka deyişle, bir işletim sistemi üzerinde diğer birini kurup kullanabilmenizi mümkün kılarlar. VirtualBox; başta GNU/Linux, Windows ve Mac OS X olmak üzere pek çok sisteme destek veriyor. Deneyimsiz kullanıcıların da fazla zorlanmadan kullanabildiği VirtualBox, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılımdır. VirtualBox kullanıcı klavuzuna buradan ulaşabilirsiniz. VirtualBox 7.0.16 hakkında bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

VirtualBox 7.0.16 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Blender 4.1.1 duyuruldu

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender‘in 4.1.1 sürümü duyuruldu. Sürüme ait paketler, yansılarda yerini almış bulunuyor. Blender Vakfı ve çevrimiçi geliştiriciler topluluğunun, Blender 4.1.1’i sunmaktan gurur duyduğu ifade ediliyor. Çoklu çözünürlük etkinken heykel modunda hızlandırılmış görüntü oluşturma sağladığı belirtilen yeni sürümde, “belleği cihazlar arasında dağıt” seçeneğinin etkinleştirildiği söyleniyor. Desteklenmeyen yuva türlerine giden ve bunlardan gelen bağlantıların kaldırıldığı ifade ediliyor. 2002 yılında kurulan Blender Vakfı’nın, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açtığı ve bir bağış kampanyası başlattığı hatırlatılıyor. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Blender 4.1.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 Blender 4.1.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

0