pgmoneta 0.6 duyuruldu

Go ile yazılmış opensource PostgreSQL yedekleme yazılımı olan pgmoneta‘nın 0.6 sürümü duyuruldu. Tam bir yedekleme özelliğine sahip olan yazılım, yedekleme hakkında boyut,isim,tarih bilgilerini bir dashboard ile görüntüleyebiliyor. LZ4 desteği ile gelen yeni sürüm, SSH depolama motoruyla geliyor. pgmoneta topluluğunun, 0.6.0 sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken; kabuk tamamlamaları ve öğreticilerle birlikte geliyor. PostgreSQL için bir yedekleme/geri yükleme çözümü olan yedekleme ihtiyaçları için pgmoneta kurulum için başlangıç kılavuzunun okunması öneriliyor. pgmoneta 0.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

pgmoneta 0.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

OSGeo-Live 15.0 duyuruldu

Önyüklenebilir DVD, USB bellek veya Lubuntu tabanlı bir sanal makine çözümü olarak kullanıma sunulan OSGeo-Live‘in 15.0 sürümü duyuruldu. Kullanıcının  önceden konfigüre edilmiş 50’ye yakın açık kaynak kodlu coğrafi yazılımı denemesine olanak sağlayan OSGeo-Live;  veri depolama, yayınlama, görüntüleme, analiz ve manipülasyon dahil olmak üzere bir dizi mekansal kullanım için önceden yapılandırılmış uygulamalar sağlayan bir sistem. Verilerin depolanması, yayınlanması, görüntülenmesi, analizi ve işlenmesi dahil olmak üzere bir dizi jeo-uzamsal kullanım durumu için önceden yapılandırılmış uygulamalar sağlayan sistem; bir OSGeo Vakfı projesidir. OSGeo Vakfı, Geospatial açık kaynak yazılım geliştirme, tanıtım ve eğitimi destekleyen, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. OSGeo-Live 15.0 hakkında bilgi edinmek üzere sürüm duyurusu incelenebilir.

Continue Reading →

OSGeo-Live 15.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

CRUX 3.7 duyuruldu

64-bit veya ARM işlemciler için optimize edilmiş bulunan, tar.gz paket yöneticisi ile kullanıma sunulan, deneyimli GNU/Linux kullanıcılarını hedefleyen İsveç kökenli hafif bir GNU/Linux dağıtımı olan CRUX‘un 3.7 sürümü duyuruldu. X.Org görüntüleme yazılımı ve Wayland için güncellemelerle birlikte gelen yeni sürümün, 5.15.55 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı belirtiliyor. CRUX 3.7’nin glibc 2.36, gcc 12.2.0 ve binutils 2.39’u içeren bir multilib araç zinciriyle birlikte geldiği belirtilirken, artık Wayland 1.21.0’ı içerdiği ve bağlantı noktaları varsayılan olarak X.Org’a ayarlanmaya devam ettiği ifade ediliyor. Saf Wayland veya Xwayland modunun yan yana kurulabileceği ve her ikisinin de çalıştırılabileceği belirtiliyor. Yükleme sırasında dosfstools, efibootmgr ve grub2-efi/syslinux ile kurulum sırasında UEFI desteğinin mevcut olduğu ifade ediliyor. CRUX 3.7 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

CRUX 3.7 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Joomla 4.2.3 duyuruldu

Sürüm duyurusu 19 Eylül 2022’de duyurulan açık kaynak kodlu, GPL lisanslı, PHP, MySQL ve MVC kullanılarak yazılmış bir kişisel içerik yönetim sistemi (CMS) olan Joomla‘nın 4.2.3 final sürümü duyuruldu. Joomla projesinin, Joomla 4.2.3’ün blogcular ve yazarlar, web tasarımcıları, uzantı geliştiricileri ve web ajansları için yeni ve geliştirilmiş özelliklere sahip yeni sürümün sunulduğunu duyurmaktan heyecan duyulduğu belirtilirken, bu sürümün, bir hata düzeltme sürümü olduğu belirtiliyor. Yeni klavye kısayolları ile zamandan tasarruf etmek ve daha üretken olmak imkanına sahip olunduğu belirtilirken, ayrıca, diğer uzantıların da kendi kısayollarını ekleyebildikleri ifade ediliyor. Şimdiye kadar Joomla’nın yalnızca ‘iki faktörlü’ kimlik doğrulama sunduğu; şimdi ‘multi-factor’ authentication ile sitenin güvenliğini sağlamak için farklı kimlik doğrulama mekanizmaları seçmeye izin verilerek site erişim güvenliğinin bir adım öteye taşınmasının mümkün olduğu belirtiliyor. Joomla 4.2.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Joomla 4.2.3 RC 1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

RasPiOS 2022-09-22 duyuruldu

Eski adı Raspbian olan Debian GNU/Linux tabanlı özgür bir sistem olan RasPiOS’un (Raspberry Pi OS) 2022-09-22 sürümü duyuruldu. Önceki sürümden bu yana keşfedilen tüm hata düzeltmelerinin ele alındığı belirtilirken; yeni sürümün, 5.15.61 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı söyleniyor. İlk açılış sihirbazında Bluetooth HID cihazlarının algılanması iyileştirildiği söylenen yeni sürümde, lxpanel ağ denetleyicisi eklentilerinin başlangıç hızının artırıldığı ifade ediliyor. NodeRED’in tamamen kaldırıldığı belirtilirken, yazılımım yalnızca apt aracılığıyla kurulabileceği söyleniyor. RasPiOS 2022-09-22 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

RasPiOS 2022-09-22 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Snort’un 3.1.42.0 sürümü duyuruldu

IP ağları üzerinde gerçek zamanlı trafik analizi ve paket loglaması yapabilen; yazılım protokol analizi, içerik tarama/eşleme yapabildiği gibi, arabellek taşması, port taraması, CGI saldırısı, işletim sistemi parmakizi denemesi gibi pek çok saldırı ve zararlı/şüpheli yazılım çeşidini tespit edebilen Snort‘un 3.1.42.0 sürümü, GitHub üzerinden duyuruldu. İstemci süreç eşlemesini kontrol etmek için bir snort yapılandırması eklenen yeni sürümde, dppid hizmet algılamasının, üçüncü taraf algılamasına göre öncelikli olduğu belirtiliyor. İşlenmemiş ssl paketleri için önbellek desteği sağlanan yeni sürümde, ofset/mesafe negatif olduğunda derinlik/içeri ayarı düzeltilmiş bulunuyor. 1998 yılında Martin Roesch tarafından geliştirilen bir ağ sızma tespit ve engelleme sistemi olan Snort; GNU lisansı ile dağıtılan, açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılımdır. Şu anda Martin Roesch’un kurduğu Sourcefire firması tarafından geliştirilmekte olan Snort; başta GNU/Linux olmak üzere, Windows ve MaC OS gibi çeşitli işletim sistemleri üzerinde çalıştırılabilir. Snort yazılımını temel alıp grafik arayüz desteği ile çalışacak şekilde geliştirilen bağımsız şirket yazılımları da vardır. Snort 3.1.42.0 hakkında bilgi edinmek için GitHub duyurusunu inceleyebilirsiniz. Snort; performans, basitlik ve esnekliğe dayalıdır. Ayrıca modüler eklenti mimarisini kullanan tespit motoru da vardır. Gerçek zamanlı alarm mekanizması bulunan Snort; Windows istemcilerine WinPopup pencereleri çıkarabilir, Linux türevlerinde alarm mekanizmalarını syslog’a dahil edebilir ya da özelleştirilmiş günlük dosyasında alarmları biriktirebilir.
Continue Reading →

Snort temelde 3 ayrı modda çalışabilecek şekilde yapılandırılabilir:
1. Paket İzleyici modu (packet sniffer): Bu mod tcpdump paket izleyici programı gibi basit bir şekilde ağdan paketleri okuyup sürekli bir şekilde konsola akıttığı moddur.2. Paket Günlükleme modu (packet logger): paketleri diske yazar.3. Ağ Sızma Tespit/Engelleme Sistemi modu (NIDS/NIPS): Snort’un en karmaşık ve yapılandırılabilir modudur. Snort bu modda temel olarak trafiği analiz edip kullanıcı tarafından tanımlanabilen bir kural seti ile gördüklerine karşı çeşitli eylemler gerçekleştirebilir. Snort 3.1.42.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için Vedat Fetah’ın yazdığı “P2P Trafiğini Engellemek için Snort IDS Kullanılması” adlı e-kitabı edinebilirsiniz. Ayrıca Tim Keary’in hazırladığı Snort Cheat Sheet başlıklı sayfayı incelemenizi öneririm. Yazarın hazırladığı tabloya, aşağıdaki resme tıklayarak da erişebilirsiniz.

Aynı tablonun .pdf formatında olanına ise buradan ulaşabilirsiniz.

0

GNU Readline 8.2 duyuruldu

Bash gibi bir komut satırı arayüzüne sahip etkileşimli programlar için satır düzenleme ve geçmiş yetenekleri sağlayan bir yazılım kitaplığı olan GNU Readline‘in 8.2 sürümü, Chet Ramey tarafından duyuruldu. Bu sürümün, GNU Bash‘in 5.2 sürümüyle birlikte geldiğini hatırlatan Ramey;yeni sürümün, artık URL’lerle FTP için kullanılabileceğini söyledi. Bu sürüm, Bash 5.2’nin eşzamanlı sürümüne eşlik ettiğini belirten Ramey; programlama arayüzünde daha fazla iyileştirme olduğunu ve yeni
kullanıcı tarafından görülebilen değişkenler ve bağlanabilir komutların ve birkaç yeniliğin geldiğini söyledi. GNU Readline’in programlara bir girdi sağlayan bir kitaplık olduğunu hatırlatan Ramey; düzenlemeye hem emacs hem de vi benzeri komutların dahil olduğunu ifade etti. Ramey; kullanıcıların hata raporlarını bug-readline@gnu.org adresine gönderebileceklerini söyledi. GNU Readline 8.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU Readline 8.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0