CUPS 2.4.4 duyuruldu

Standartlara dayalı biçimde macOS® ve diğer UNIX® sistemlerde açık kaynak yazdırma sistemi olarak Apple Inc. tarafından geliştirilen ve çoğu GNU/Linux dağıtımında yazdırma işleri için standart hale gelen taşınabilir yazdırma katmanı CUPS‘un (Common UNIX Printing System) 2.4.4 sürümü duyuruldu. 2.4.x serisi dördüncü hata düzeltme sürümü olan yeni sürümde, arayan varsayılan hedefi bulmaya çalıştığında ve makinede varsayılan hedef ayarlanmadığında,cupsGetNamedDest() içindeki segfault için bir düzeltme yapıldığı belirtilirken, kullanıcının düzeltmenin tadını çıkarmasının beklendiği ifade ediliyor. Yazdırma işlerini yöneten, kuyruklar oluşturan ve standart internet yazdırma protokolünü (IPP) kullanarak ağdan yazdırmayı da sağlayan CUPS; ağ yazıcılarını otomatik olarak tespit edebiliyor, PostScript Printer Description (PPD) desteği veriyor ve basit bir web tabanlı yapılandırma ve yönetim aracı sunuyor. CUPS 2.4.4 bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

  

CUPS 2.4.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Postfix 3.8.1 ve eski sürümler 3.7.6, 3.6.10, 3.5.20 duyuruldu

GNU/Linux ve Unix bilgisayarlarda açık kaynak kodlu bir e-posta (ileti) aktarma ajanı olan Postfix‘in kararlı 3.8.1 sürümü ile eski sürümler 3.7.6, 3.6.10, 3.5.20 sürümleri duyuruldu. IBM Public License 1.0 ve Eclipse Public License 2.0 altında dağıtılan yazılım, 1998 yılında Wietse Zweitze Venema tarafından geliştirilmiş; hızlı, basit yönetimli, buna karşın, emin ve güvenli bir elektronik posta sunucusudur. Kaynak kodu IBM Public License altında olan Postfix; Sendmail çağrı uyumlu olup, modular program yapılıdır. AIX, BSD, HP-UX, IRIX, GNU/Linux, Mac OS X, Solaris, Tru64 UNIX sistemleri için derlenebilen Postfix; Berkeley DB, CDB, DBM, LDAP, MySQL ve PostgreSQL gibi sistem yönetim yazılımları ile çalışır. Alan adı kayıtları sorgulamalı spam denetimi yapan Postfix’te Mbox, Maildir biçimli posta kutuları, ve sanal alanlar mümkündür.  Postfix kararlı sürüm 3.8.1 ve eski sürümler 3.7.6, 3.6.10, 3.5.20 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Postfix kararlı sürüm 3.8.1 ve eski sürümler 3.7.6, 3.6.10, 3.5.20 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

OSMC Haziran güncellemesi Kodi 20 ile geliyor

En düşük sistemler için dahi en iyi performansı sergileyecek şekilde tasarlanan, Raspberry Pi ile kararlı bir şekilde çalışma becerisine sahip, neredeyse tüm cihazlarla uyumlu bir şekilde çalışan ve eskiden Raspbmc adıyla bilinen Debian GNU/Linux tabanlı minimal bir GNU/Linux dağıtımı olan OSMC’nin Haziran güncellemesi duyuruldu. Kodi 20 ile kullanıma sunulduğu belirtilen yeni sürüm, çeviri iyileştirmeleriyle gelirken, bu yaz, amiral gemisi cihaz Vero’nun güncellenmiş bir sürümünün piyasaya sürülmesinin de planlandığı söyleniyor. OSMC destekli cihazlar için Kodi 20’nin kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyulduğu belirtilirken, Kodi 19’da OSMC tarafından desteklenen tüm cihazların, Kodi 20 için de desteklenmeye devam edildiği ifade ediliyor. Bu güncellemenin kararlı bir sürüm olarak yayınlanması ve kullanıcı deneyimlerinin OSMC’den beklenecek en yüksek seviyede kalmasını sağlamanın zaman ve çaba gerektirdiği belirtilirken, Kodi 20.1’in (Nexus) artık OSMC’de standart olarak mevcut olduğu söyleniyor. OSMC tarafında, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için bazı hafif değişiklikler yapıldığı söylenirken, çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, Vero 4K / 4K + üzerinde WPA2 ve WPA3 için yapılandırılmış AP erişim noktalarına bağlanırken oluşan sorunun düzeltildiği ifade ediliyor. Geliştirilmiş çeviriler için nasıl katkıda bulunulabileceğine ilişkin olarak buradan yararlanılabileceği söyleniyor. OSMC’nin Haziran güncellemesi hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

OSMC’nin Haziran güncellemesini edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GTK 4.10.4 duyuruldu

Daha önce GTK+ olan ismi, GTK olarak değiştirilen çok platformlu grafiksel kullanıcı arayüzü geliştirme araç takımı olan GTK‘nin (daha eski adıyla GIMP Toolkit) 4.10.4 sürümü duyuruldu. Bazı bellek sızıntılarını düzeltildiği bildirilen yeni sürümde, bir çökmenin düzeltildiği ve GtkUriLauncher için uri’yi doğrulama seçeneğinin etkinleştirildiği ifade ediliyor. Şeffaf simge için boyut tahsisinin geliştirildiği belirtilirken, xwayland pencere dekorasyonları ile siyah titremenin önlendiği söyleniyor. Geçişlerde çeşitli düzeltmelerle gelen yeni sürümde Katalanca, Çince (Çin), Fransızca, Galiçyaca, Endonezce, Litvanca, Farsça, Rusça, İsveççe, Türkçe ve Ukrayna çeviri güncellemeleri yapılmış bulunuyor. GTK 4.10.4 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

GTK 4.10.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

PyCharm 2023.2 EAP 2 duyuruldu

İlk sürüm adayı 16 Mart 2023’te duyurulan PyCharm‘ın 2023.2 EAP 2 sürümü, Valeria Letusheva tarafından duyuruldu. PyCharm’da kullanıcıyı daha üretken ve kodlaması daha sorunsuz hale getirecek özellikler sunmak için çok çalıştıklarını ifade eden Letusheva; geliştirme sürecinde sürece katılan, yeni özellikleri test eden, Twitter’da yorum yapan, hata raporları gönderen vb. herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Django formları ve modelleri için canlı şablonlar, Polars DataFrames desteğiyle gelen yeni sürüm; hem web geliştiricileri hem de veri bilimcileri için bir dizi özellik sunuyor. Django formları, modelleri ve görünümleri için yeni, zaman kazandıran canlı şablonların yanı sıra süper hızlı Polars DataFrame kitaplığı ve ilk GitLab entegrasyonu desteğinin mutlaka denenmesi bekleniyor.
En son derlemenin web sitesinden, ücretsiz Toolbox uygulamasından veya Ubuntu için snaps aracılığıyla edinilebileceği belirtiliyor. PyCharm 2023.2’nin, yerel değişkenler için özel bir sözdizimi vurgulama seçeneği sağladığı belirtilirken, yazılım ayrıca, Polars ile yazılmış yeni, son derece hızlı bir DataFrame kitaplığı ile çalışmaya izin verdiği gibi, tabloların türü ve boyutları, sütunların tam adları ve türleri hakkında bilgi sağlayıp ve tablolar için sıralamayı kullanmaya izin veriyor. Letusheva; herhangi bir hatayla karşılaşan kullanıcıların bunu sorun izleyicisine bildirebileceklerini söyledi. PyCharm 2023.2 EAP 2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

PyCharm 2023.2 EAP 2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

Mozilla Firefox 114.0 çıktı

Hızlı, işlevsel ve açık kaynak kodlu internet tarayıcısı Mozilla Firefox’un 114.0 sürümü çıktı. Hâlâ bu sürüm için sürüm notlarının hazırlandığı ve hazır olduğunda burada yayınlanacağı ifade ediliyor. Güvenlik, kararlılık, hız ve daha fazlası” ilkesi ile yoluna devam eden tarayıcı; casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına, yemleme korumasına sahip ve getirdiği binlerce yararlı eklentiyle istenilen biçimde kişisel hale getirilebiliyor. Çoğu eklenti Firefox ile öntanımlı biçimde kullanılabildiği halde; HTML5, XHR, MathML, SMIL için destek standartları geliştirilen; kimi kararlılık sorunları da giderilen Mozilla Firefox, web, eklenti geliştiricileri için donanımsal hızlandırılmış grafikler ve HTML5 gibi teknolojileri yetenekleriyle ve önemli ölçüde iyileştirilen JavaScript performansı ile geliyor. Firefox; dünyanın çeşitli yerlerindeki Mozilla topluluk üyelerinin katkılarıyla 90′dan fazla dilde kullanılabiliyor.

Continue Reading →

 

 

Mozilla Firefox 114.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

blendOS 3 “Bhatura” beta duyuruldu

Arch Linux tabanlı, yuvarlanan bir dağıtım olan blendOS‘un “Bhatura” kod adlı 3 beta sürümü, Rudra Saraswat tarafından duyuruldu. Bir dizi yeni özellikle birlikte gelen blendOS 3 “Bhatura” beta’nın kod adını, Saraswat’ın sevdiği bir Hint ekmeği olan lezzetli “bhatura”dan aldığı belirtiliyor. “Bhatura”nın artık güncellemeler için kurulum ISO’larını kullandığını söyleyen Saraswat; bunları tespit etmek için zaman damgalarını karşılaştırdığını belirtiyor. Güncelleme boyutunu büyük ölçüde azaltmak için (yalnızca önceki ve güncel güncelleme arasındaki değişiklikleri indirmek için) kararlı sürümde Zsync kullanılacağını ve DE’leri değiştirme desteği de ekleneceğini belirten Saraswat; başarılı bir güncellemede, normal önyükleme ile güncelleme arasında ayrım yapabilmek için oturum açma sırasında bir iletişim kutusu gösterildiğini söyledi. Saraswat; yükleyicideki birçok hatanın düzeltildiğini, bunun da bir bölümleme kılavuzuyla son derece sorunsuz bir kurulumla sonuçlandığını söyledi. blendOS 3 “Bhatura” beta hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GitHub sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

blendOS 3 “Bhatura” beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0