GNUnet 0.17.6 duyuruldu

Eski güvensiz internet protokol yığınının yerini almak üzere oluşturulan; güvenli, dağıtılmış ve gizlilik önleyici uygulamalar oluşturmak için yeni bir ağ protokolü yığını olarak kullanıma sunulan GNUnet‘in 0.17.6 sürümü duyuruldu. Bu, gnunet 0.17.5 için bir hata düzeltme sürümü olduğu belirtiliyor. GNUnet projesinin artık web siteleri için herhangi bir kurulumda çözünürlüğü test etmek için kullanılabilecek bir GNS bölgesi yayınladığı ifade edilirken, yansıtma senkronizasyonu nedeniyle, tüm bağlantıların sürümden hemen sonra işlevsel olmayabileceği ifade ediliyor. GNUnet 0.17.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için gnunet.org’daki haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNUnet 0.17.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabileceksiniz.

0

AMDVLK 2022.Q3.5 Vulkan sürücüsü duyuruldu

AMD’nin resmi Vulkan sürücü ekibi, açık kaynak kodlu GNU/Linux “AMDVLK” türevinin yeni bir sürümünü duyurdu. AMDVLK 2022.Q3.5’i CTS hatalarının düzeltilmesi ve oyun optimizasyonlarıyla kullanıma sunmaktan memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, böylelikle Vulkan API sürümünün de güncellendiği söylendi. Yeni sürümde, Khronos Vulkan başlıklarının 1.3.228’e güncellendiği belirtilirken, Doom Eternal, Yquake2, vb. için performans ayarı yapıldığı söyleniyor. Edinme-bırakma bariyeri etkinleştirilirken, hesaplama motoruyla MSAA sıkıştırmasının açılması da etkinleştirilmiş bulunuyor. Başka bazı sorunlar da giderilmiş bulunuyor. AMDVLK 2022.Q3.5 Vulkan sürücüsü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

AMDVLK 2022.Q3.5 Vulkan sürücü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Symfony 4.4.46 duyuruldu

2005 yılından beri geliştirilen açık kaynak kodlu bir PHP MVC web uygulama çatısı olan Symfony‘nin 4.4.46 sürümü, Fabien Potencier tarafından duyuruldu. Fabien Potencier tarafından geliştirilen ve MIT Lisansı ile kullanıma sunulan yazılım; Unix, Mac OS ve Windows platformlarında çalışabilmektedir. Symfony 6.0 serisinin, SensioLabs tarafından desteklendiği belirtilirken, Symfony’nin yaratıcısı olarak SensioLabs’ın; web uygulaması geliştirme projelerinin başarısını sağlamak için kapsamlı danışmanlık, uzmanlık, hizmetler, eğitim ve teknik yardım sunduğu ifade ediliyor. StreamWrapper kullanırken bellek sızıntısının düzeltildiği belirtilen yeni sürümde, MySQL’de doktrin aktarımı da düzeltilmiş bulunuyor. Boşluk normalleştirmesinin yerel ayar duyarlılığı düzeltilirken, yerel PHP dosya oturumlarıyla yeniden oluşturulmayan geçersiz kimliğin de düzeltildiği söyleniyor. Symfony 4.4.46 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Symfony 4.4.46 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

PipeWire 0.3.59 duyuruldu

GNU/Linux altında ses ve videonun işlenmesini büyük ölçüde iyileştirmeyi amaçlayan bir proje olan PipeWire‘in 0.3.59 sürümü duyuruldu. Bunun, önceki sürümlerle uyumlu API ve ABI olan bir hata düzeltme sürümü olduğu söylenirken, sürümün, birçok hata düzeltmesi ve iyileştirme ile geldiği, bazı hataların düzeltildiği ifade ediliyor. Sesin çatlamasına neden olabilecek bir gerilemenin düzeltildiği belirtilirken, rlimit doğru ayarlanmadığında RTKit’te meydana gelen bir gerilemenin de düzeltildiği ifade ediliyor. JAVA ses uygulamaları artık pulseaudio-alsa eklentisi ile de çalışacağı belirtilirken, pw-top artık anlaşılan aygıt ve akış biçimlerini göstereceği söyleniyor. ALSA eklentisi, zamanlama raporlamasının ve anket tanımlayıcısının geliştirildiği belirtilirken, daha birçok iyileştirme ve hata düzeltmesi yapıldığı ifade ediliyor. PipeWire 0.3.59 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PipeWire 0.3.59 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Calibre 6.6.0 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 6.6.0 sürümü duyuruldu. Etiket tarayıcısında arama yaparken, kitap listesini yalnızca etiket tarayıcısında gösterilen kategorilerden biriyle eşleşen kitapları gösterecek şekilde filtrelemeye izin verildiği belirtilirken, gizlenmiş yazı tiplerine sahip bir belgeyi EPUB 3’e dönüştürmenin çalışmamasının düzeltildiği söyleniyor. Calibre 6.6.0 hakkında bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatları desteklenirken; GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlar üzerinde çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebiliyor. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir.

Continue Reading →

Calibre 6.6.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

SQLite 3.39.4 duyuruldu

En yaygın SQL veritabanı motoru olan SQLite’in 3.39.4 sürümü duyuruldu. Kullanıcıların, yazılımı çeşitli değişiklikler ve hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürüme yükseltmelerinin önemli olduğu ifade ediliyor. RIGHT ve FULL OUTER JOIN için (uzun süredir gecikmiş) destek eklendiği söylenen yeni sürüme, PostgreSQL ve SQL standartlarıyla uyumluluk için IS ve IS NOT’a eşdeğer olan IS NOT DISTINCT FROM ve IS DISTINCT FROM adlı yeni ikili karşılaştırma operatörleri eklendiği ifade ediliyor. sqlite3_db_name() arayüzü eklenen yazılımda, Unix os arabirimi, dosya açılmadan önce veritabanı için kurallı bir ad oluşturmak için veritabanı dosya adlarındaki tüm sembolik bağları çözüyor. Sürüm, diğer hata ve uyarı düzeltmeleriyle geliyor. SQLite 3.39.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

SQLite 3.39.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Nuspell 5.1.2 duyuruldu

Hızlı ve güvenli bir yazım denetimi yazılım programı olan Nuspell‘in 5.1.2 sürümü duyuruldu. Zengin morfolojiye ve karmaşık kelime birleştirmeye sahip diller için tasarlanan Nuspell, modern C++ ile yazılmış ve Hunspell sözlüklerini desteklemektedir. Yazılım kitaplığı ve komut satırı aracı sağlayan yazılım; yüksek kaliteli yazım düzeltmeleri önererek kullanıcıya yardımcı olurken, Hunspell sözlük dosya formatı ile geriye dönük uyumluluk taşımaktadır. Hunspell’den 3,5 kata kadar daha hızlı olan yazılım, ICU tarafından desteklenen tam Unicode desteği içermektedir. Özgür ve açık kaynak kodlu olarak gelen yazılım, GNU LGPL 3 veya üzeri ile lisanslıdır. Şu anda yaklaşık 90 farklı dil ve dil varyasyonunu destekleyen Nuspell, dosya sisteminde sözlükleri bulmak için yeni API eklenmiş olarak geliyor. Nuspell 5.1.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Nuspell 5.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0