PHP 8.1.15 duyuruldu

PHP’nin 8.1.15 sürümü duyuruldu. Çeşitli hataları giderilen ve kimi güvenlik düzeltmeleri ve kimi iyileştirmeler içeren yeni sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için haberler veya yükseltme sayfalarını inceleyebilirsiniz.. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi. Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor. PHP 8.1.15 hakkında bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PHP 8.1.15 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

0

ScummVM 2.7.0 duyuruldu

Orijinal olarak SCUMM sistemini kullanan LucasArts macera oyunlarını oynamak için tasarlanmış olup, aynı zamanda Revolution Software ve Adventure Soft gibi şirketler tarafından SCUMM olmayan çeşitli oyunları da destekleyen ve Ludvig Strigeus tarafından yazılmış bulunan ScummVM‘nin (Script Creation Utility for Maniac Mansion Virtual Machine) 2.7.0 sürümü duyuruldu. ScummVM ekibinin, ScummVM 2.7.0’ı duyurmaktan heyecan duyduğu belirtilirken, bunun, test gerektiren bir dizi yeni eski oyun için bir kez daha destek eklediği ifade ediliyor. Soldier Boyz, GLK Scott Adams interaktif kurgu oyunları, GLK Scott Adams maceraları, Obsidian, Pink Panther, Driller, Halls of the Dead gibi oyunların yanı sıra, çıkış testi listesine göz atılabileceği ve farklı seçeneklerin görülebileceği ifade ediliyor. Yeni oyunlar eklemenin yanı sıra, her zaman zaten desteklenen oyunları geliştirmeye odaklanıldığı belirtilirken, 20 yıldan eski motorlarda bile hataların halen düzeltildiğini görmenin etkileyici olduğu ifade ediliyor. GPL-3.0 veya daha yenisi ile lisanslanmış özgür bir yazılım olan ScummVM; veri dosyalarına sahip olmak koşuluyla, belirli klasik grafik macera ve rol yapma oyunlarını çalıştırmaya izin veren bir programdır. ScummVM, toplamda 325’ten fazla oyun içeren devasa bir macera kitaplığını destekliyor. LucasArts, Sierra On-Line, Revolution Software, Cyan, Inc. ve Westwood Studios gibi efsanevi stüdyolar tarafından yayınlanan birçok klasiği destekleyen yazılım, sürekli olarak gelişiyor. ScummVM 2.7.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. 

Continue Reading →

 

ScummVM 2.6.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Proton 7.0-6 duyuruldu

Valve‘in Vulkan‘a dayalı Direct3D 12 uygulaması, OpenVR ve Steamworks yerel API köprüleri, yenilenmiş tam ekran ve gamepad desteği, çok iş parçacıklı performans iyileştirmeleri için “esync” yama seti gibi özelliklerle kullanıma sunduğu Windows oyunlarının Steam Deck ve GNU/Linux masaüstlerinde çalışmasına izin veren Steam Play uyumluluk aracı Proton‘un 7.0-6 sürümü, Rémi Bernon tarafından duyuruldu. Legacy of Thieves Collection’ın yanı sıra Gotham Knights, Heroes of the Dark, King under the Mountain, NinNinDays2, Super Arcade Racing ve Crazy Machines 3 gibi yeni oyunlar için destek içeren yeni sürüm, Septerra Core, Persona 5 Royal, Vampire Survivors, Super House of Dead Ninjas, Enemy Mind, Out There Somewhere, Zeepkist, Overcooked! All You Can Eat, Quake III, Team Arena, Marvel Snap, Sackboy, A Big Adventure ve Spyro Reignited Trilogy gibi halihazırda desteklenen video oyunlarına iyileştirmeler getiriyor. Proton 7.0-6; wine-mono 7.4.0 ve dxvk-nvapi 0.6 gibi güncellenmiş temel bileşenlerle birlikte geliyor. Proton 7.0-6 hakkında bilgi edinmek için GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Proton 7.0-6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Gajim 1.7.0 duyuruldu

Kullanımı kolay ve tam özellikli bir XMPP sohbet istemcisi olmayı hedefleyen Gajim’in 1.7.0 sürümü duyuruldu. Açık kaynak kodlu olan ve GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında kullanıma sunulan Gajim’in yeni sürümünün, bir hata düzeltme sürümü olduğu söyleniyor. Gajim’in yapı sisteminde önemli değişiklikler olduğu, bunun da benioku dosyasında belgelendiği gibi paket bakımcılarının bazı şeyleri değiştirmesini gerekli kıldığı belirtilirken, OpenSSL 3.x ile birlikte python-kriptografi kullanırken ortaya çıkan bir sorunun düzeltildiği ifade ediliyor. Aynı anda birden fazla dosya göndermeye çalışırken oluşan şifreleme sorunları da düzeltilmiş bulunuyor. Bu sürümde 3 sorunun giderildiği, tam liste için değişiklik günlüğüne bakılabileceği belirtiliyor. Gajim 1.7.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Gajim 1.7.0 aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

OBS Studio 29.0.1 duyuruldu

Video kaydı ve canlı yayın için özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan OBS Studio‘nun (Open Broadcaster Software) 29.0.1 sürümü, Hugh Bailey tarafından duyuruldu. SDK kurulu değilken gürültü azaltma filtresi özelliklerinde görünen “NVIDIA AUDIO Effects SDK’nın tarihi geçmiş” mesajının düzeltildiği belirtilirken, kaliteyi artırmak için yukarı sıkıştırıcı ses filtresine “diz genişliği” seçeneğinin eklendiği ifade ediliyor. Linux’ta temayı geçersiz kılmanın programın başlamamasına neden olabileceği bir hatanın düzeltildiği belirtilirken, bu arada macOS’ta sanal kameranın kırmızı görünmesine neden olan bir hata da düzeltilmiş bulunuyor. Wayland kullanırken ve otomatik sahne değiştiriciyi kullanmaya çalışırken Linux’ta oluşan bir çökmenin de düzeltildiği söyleniyor. Farklı bir kodlayıcı gerektiren hizmetler arasında geçiş yaparken profil kodlayıcı ayarlarının düzgün şekilde güncellenmemesine neden olan bir hatanın da düzeltildiği ifade ediliyor. OBS Project tarafından sağlanan OBS Studio, asıl olarak Qt ile oluşturulmuştur ve aslında Open Broadcaster Software adıyla kullanıma sunulan yazılım, 2016’dan beri, OBS Studio adıyla anılmaktadır. C, C++ ve Qt dillerinde yazılan OBS Studio, gerçek zamanlı kaynak ve cihaz yakalama, sahne kompozisyonu, kodlama, kayıt ve yayın olanağı sağlar. Ana kullanıcı arayüzü beş bölüm halinde düzenlenen yazılım; sahneler, kaynaklar, ses mikseri, geçişler ve kontrolleri içerir. Stüdyo modundayken, iki tuval önizleme penceresi sunan yazılımda; soldaki pencere aktif olmayan sahnelerin değiştirilmesi ve önizlemesi için, sağdaki pencere ise canlı sahnenin önizlemesi için kullanılır. OBS Studio 29.0.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

OBS Studio 29.0.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Manjaro Linux 2023-02-03 duyuruldu

Manjaro 2023-02-03 sürümü, Philip Müller tarafından duyuruldu. Manjaro 2023-02-03’ü duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Müller; sistemin Xfce masaüstü ortamı dışında, KDE Plasma ve Gnome versiyonlarının yansılarda yerini aldığını ifade etti. Bazı olağan paket güncellemeleriyle birlikte gelen yeni sürümde, bazı çekirdeklerin güncellendiğini belirten Müller; Phosh’un 0.24.0 16’ya güncellendiğini söyledi. GNOME 43.3 masaüstü ortamı tercih edilen sistem; Firefox 109.0.1, Thunderbird 102.7.1, Systemd 252.5, Kodi 20.0, Budgie 10.7, Mesa 22.3.4, GStreamer 1.22 gibi güncel paketlerle geliyor. Sisteme her zamanki gibi KDE kararsız paketleri de eklenmiş bulunuyor. Manjaro Linux 2023-02-03 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Manjaro Linux 2023-02-03 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

KDE neon 20230202 çıktı

KDE Plasma desktop ve KDE topluluğu yazılımlarıyla bir live DVD olarak yapılandırılan Kubuntu tabanlı dağıtım KDE neon’un Ubuntu 22.04 LTS “Jammy Jellyfish” tabanlı olarak gelen sürümü 20230202 çıktı. Dağıtımın daha önce yaptığı duyuruya göre, kesinlikle çok daha güncel bir KDE neon sürümü gelmiş bulunuyor. Yeni sürüm, KDE Plasma 5.26.5 Ocak ayı hata düzeltme sürümü, KDE Frameworks 5.102.0 ve KDE Gear 22.12.2 ile kullanıma sunulacak sanılıyor. KDE neon’un 20230202 sürümünün bu sürümlerle birlikte geldiği düşünülüyor. Otomatik bir QA içermeyen unstable versiyonu gibi, KDE uygulamalarının beta Git kollarından paketlerle gelen testing versiyonu da otomatik QA içermez.

Continue Reading →

KDE neon 20230202 için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

 

0