Archive | GNU/Linux

OPNsense 24.1.2 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD üzerine inşa edilen 24.1.2 sürümü duyuruldu. 9 yılı aşkın bir süredir yeniliğe öncülük ettiği belirtilen OPNsense; açık kaynak güvenlik duvarını basit bir şekilde modülerleştirme ve güçlendirme ve güvenilir ürün yazılımı yükseltmeleri, çoklu dil desteğiyle geliyor. İlgili verileri belirledikten sonra Suricata sürüm 7’ye dönmenin zamanının geldiği belirtilirken, Kea da ayrıca VPN hizmetinin yanı sıra bir dizi ince ayar ve güncelleme aldığı ifade ediliyor. Buna son olarak, FreeBSD 13.2-p10 ve en son DNS reddinin de dahil olduğu belirtiliyor. Bu arada, bireysel öğelerin atlanmasına neden olan ağ geçidi geçiş sorununun da düzeltildiği söyleniyor. OPNsense 24.1.2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.


Continue Reading →

 

OPNsense 24.1.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Android 15 geliştirici önizlemesi 1 duyuruldu

Android 15’in ilk geliştirici önizlemesi, Dave Burke tarafından duyuruldu. Android donanım üreticileri ve geliştirici topluluğu olarak, Android’in milyarlarca Android kullanıcısının her biri için iyi çalışmasının sağlanmak istendiği belirtilirken Android 15 geliştirici önizlemesi 1’i yayınlamaktan mutluluk duyulduğu söyleniyor. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Android 15 geliştirici sitesinin ziyaret edilebileceği belirtiliyor. Android 15’in, üretkenliği artırmaya yardımcı olan, aynı zamanda üstün medya deneyimleri üretmeye olanak tanıyan, pil etkisini en aza indirme konusunda yardımcı olan, sorunsuz uygulama performansını en üst düzeye çıkarma ve piyasadaki çok çeşitli cihaz serisinde kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini koruma olanağı veren bir sistem olmasına çalışıldığı belirtiliyor. Android 15 geliştirici önizlemesi ve QPR beta programı hakkındaki geri bildirimlerin Android’in sürekli olarak gelişmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynadığı ifade edilirken, Android 15 geliştirici sitesinde, Pixel için indirmeler ve değişikliklerle ilgili ayrıntılı belgeler de dahil olmak üzere önizleme hakkında daha fazla bilgi olduğu söyleniyor. Android’in, kullanıcı gizliliğini ve güvenliğini en üst düzeye çıkaran çözümler oluşturmak için sürekli çalıştığı vurgulanırken, yeni sürümün, Android’deki özel korumalı alanın en son sürümünü dahil ederek, Android AD hizmetlerini uzantı düzeyi 10’a çıkardığı belirtiliyor. Android 15’in FileIntegrityManager’ının, Linux çekirdeğindeki fs-verity özelliğinin gücünden yararlanan yeni API’ler içerdiği ifade ediliyor. Android 15’in, kısmi ekran paylaşımını destekleyerek kullanıcıların cihaz ekranının tamamı yerine, yalnızca bir uygulama penceresini paylaşabilmesini veya kaydedebilmesini sağladığı söyleniyor. İlk olarak Android 14 QPR2’de etkinleştirilen bu özellik, uygulamanızın kısmi ekran paylaşımı deneyimini özelleştirmesine olanak tanıyan MediaProjection geri çağrılarını içeriyor. Android 15 geliştirici önizlemesi 1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Android 15 geliştirici önizlemesi 1’i aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

0

OpenBSD 7.5-beta duyuruldu

get GNU Yüksek güvenlik çözümleri konusunda uzmanlaşmış, BSD tabanlı bir dağıtım olan OpenBSD’nin proaktif güvenlik ve entegre kriptografi üzerinde odaklanan çok platformlu 7.5-beta sürümü, Theo de Raadt tarafından duyuruldu. OpenBSD 7.5-beta’nın mutlaka test edilmesi gerektiğini belirten Raadt; bunun, test etmek ve sorunları bildirmek için mükemmel bir hatırlatma işlevi göreceğini söyledi. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor.Yeni sürüm için Janne Johansson’un katkıları özellikle belirtiliyor. /sys/sys dizininde param.h başta olmak üzere çeşitli dosyalar ile kimi değişikliklerin yapıldığı belirtilirken, kullanıcıların 7.5-betaya geçmeleri öneriliyor. OpenBSD 7.5-beta hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

OpenBSD 7.5-beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

0