Archive | GNU/Linux

Ventoy 1.0.98 duyuruldu

ISO/WIM/IMG/VHD(x)/EFI dosyaları için önyüklenebilir USB sürücü oluşturmak için açık kaynak kodlu bir araç olan Ventoy‘un 1.0.98 sürümü duyuruldu. Yazılımda, eski BIOS hem de UEFI sistemlerin aynı şekilde desteklendiği belirtilirken, Windows, WinPE, Linux, Unix, Vmware, Xen gibi pek çok işletim sistemi türünün desteklendiği söyleniyor. GPLv3+ lisansla kullanıma sunulan yazılım, hem MBR hem de GPT bölüm stilini destekliyor. EFI önyükleme dosyalarının güncellendiği belirtilirken, en son gparted ile oluşturulan Ext4 dosya sisteminin tanınamaması sorununun da düzeltildiği söyleniyor. En son Archlinux için önyükleme sorununu düzeltilirken, en son KAOS için önyükleme sorununu da düzeltilmiş bulunuyor. language.json güncellemesiyle gelen yeni sürüm, vtoyboot-1.0.35 sürümünü içeriyor. Ventoy 1.0.98 hakkında bilgi edinmek için haberler sayfasını ya da GitHub sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Ventoy 1.0.98 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Linux man-pages 6.8 duyuruldu

Genellikle komut satırı uygulamalarının nasıl kullanılacaklarını açıklayan yardım dosyaları olarak da bilinen Linux man-pages’in (kılavuz sayfaları) 6.8 sürümü, Alejandro Colomar tarafından duyuruldu. Colomar; Linux man-pages’in Git deposunun kernel.org adresinde bulunduğunu hatırlattı. Sürüm dizesi artık kılavuz sayfalarında “make dist” yerine “make install” olarak damgalandığı belirtilirken, böylece sürüm tarball’ındaki kılavuz sayfalarının artık sürüm dizesini içermediği ifade ediliyor. Katkıda bulunanlara teşekkür edildiği ifade ediliyor. Hatırlanacağı gibi, bir ara belgeler.org bu kılavuz sayfalarının çevirisi işine girmişti. Linux man-pages 6.8 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Linux man-pages 6.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

MX Linux 23.3 duyuruldu

AntiX ile MEPIS Linux topluluğu arasında bir işbirliği girişimi olarak doğan, Debian “stable” versiyonu üzerine yapılandırılan ve varsayılan masaüstü ortamı olarak Xfce kullanan MX Linux‘un “Libretto” kod adlı 23.3 sürümü duyuruldu. MX Linux 23.3; MX 23’ün orijinal sürümünden bu yana hata düzeltmeleri, çekirdek ve uygulama güncellemelerinden oluşan MX 23 sürümünün üçüncü yenilemesi olmaktadır. Debian 12.5 “Bookworm”a dayalı olarak gelen sürüm, varsayılan duvar kağıtları ve temaların yanı sıra güncellenmiş çeviriler ve uygulamalar dahil olmak üzere bugüne kadarki tüm hata düzeltmelerini ve değişiklikleri içeriyor. 6.8 liquorix çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin fluxbox kalıpları, 6.1 Linux çekirdeğiyle yapılandırılmış bulunuyor. Sistem, yeni ve güncellenmiş uygulamalar içeriyor. MX Linux 23.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

MX Linux 23.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

4MLinux 46.0-beta duyuruldu

Bir bakım (bir sistem kurtarma live CD’si gibi), multimedya, mini sunucu (inetd daemon kullanılarak) bir miniserver gibi temel unsurlara odaklanan ve bazı küçük GNU/Linux oyunları sağlayan bir GNU/Linux dağıtımı olan 4MLinux’un 46.0-beta sürümü duyuruldu. Her zaman olduğu gibi, yeni ana sürümde bazı yeni özellikler yer aldığı belirtiliyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. Temel olarak, geliştirmenin bu aşamasında 4MLinux BETA’nın, 4MLinux STABLE ile aynı özelliklere sahip olduğu belirtilirken, ancak bunun, çok sayıda güncel paket sağladığı söyleniyor. Kararlı sürümün, Temmuz 2024‘te çıkarılması planlanıyor. 4MLinux 46.0-beta hakkında bilgi edinmek üzere sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

4MLinux 46.0-beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Calculate Linux 20240518 çıktı

Gentoo tabanlı seçkin bir dağıtım olan Calculate Linux‘un masaüstü bilgisayarlar, medya merkezleri ve sunucular için geliştirilen ve KDE Plasma, Cinnamon, LXQt, MATE ve Xfce masaüstü ortamlarıyla sunulan güncelleşmiş 20240518 no’lu sürümü çıktı. KDE (CLD), Cinnamon (CLDC), LXQt (CLDL), Mate (CLDM) veya Xfce (CLDX ve CLDXS) masaüstü ortamını içeren sistem; LXC konteynerlerini çalıştırmak için yeni bir sunucu türü olan Calculate Container Manager’ın kullanıma sunulmasıyla cl-lxc adlı yeni bir araç edinmiş bulunuyor.

Continue Reading →

 

 

Calculate Linux 20240518 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

FreeBSD 14.1-BETA3 çıktı

Serverlerin, masaüstü bilgisayar ve gömülü aygıtların gözde işletim sistemi FreeBSD’nin 14.1-BETA3 sürümü, sürüm takvimine uygun biçimde çıkarıldı. FreeBSD sürüm mühendisliği ekibinin, FreeBSD 14.1-BETA3’nin kullanıma sunmaktan mutluluk duyduğu ifade edilirken, bunun, 14.1 serisinin yeni test sürümü olduğu söylendi. Yeni FreeBSD geliştirme dalı kurulumu ISO’larının ve sanal makine disk kalıplarının FreeBSD yansılarına yüklendiğini belirtilirken, sistemin, yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği söyleniyor. FreeBSD 14.1’in sürüm takvimi de yayımlanarak kullanıcıya sunuldu. FreeBSD 14.1-BETA3 hakkında fikir edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

FreeBSD 14.1-BETA3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Liya GNULinux 1.0 duyuruldu

Arch Linux tabanlı, yuvarlanan bir dağıtım olan Liya GNULinux‘un 1.0 sürümü duyuruldu. Liya GNULinux 1.0 Rehana’yı duyurmaktan gurur duyduklarını açıklayan geliştirici ekip, sürümün yeni bir logoyla geldiğini ifade etti. Cinnamon masaüstü ortamını kullanan, Pamac grafik paket yöneticisiyle gelen ve OnlyOffice kullanan sistem; Liya için bir güncelleme aracı olan Alpana ile geliyor. Ne zaman yeni bir sürüm yayınlansa, terminalde liya-update komutunu yazmanın yeterli olduğu belirtilirken, sistemin, tam bir 32 bit desteği sunduğu ifade ediliyor. Cinnamon 6.0.4’e güncellenen sistem, calamares-qt5 3.3.5 içeriyor. Liya GNULinux 1.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Liya GNULinux 1.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0