Bir Paket Bağımlılıkları Olmaksızın Nasıl Yüklenir?

Bilindiği gibi, Debian, Ubuntu ya da Linbux Mint üzerinde herhangi bir program yüklemek gerektiğinde, söz konusu program bağımlılıkları ile birlikte kurulacaktır. Bu bağımlılıkları kurmak istemeyebiliriz ya da bu bağımlılıkların yüklenmesinde çeşitli sorunlar ortaya çıkmış olabilir. İşte bu nedenlerle, kurulum sırasında bu bağımlılıkları dışlamak ve kurulumu bu bağımlılıklar olmaksızın sürdürmek, programı bağımlılıkları olmaksızın kuruluma zorlamak için şu adımları izlemek gerekiyor.

Öncelikle terminali açın ve bir paketi bağımlılıkları olmaksızın kuruluma zorlamak için şu komutlardan birini çalıştırın:

sudo apt-get install --no-install-recommends paket-adı

ya da

sudo aptitude install --without-recommends paket-adı

Elbette ki yukarıdaki kodlarda yer alan “paket-adı” yerine yüklemek istediğiniz programın adını yazmanız gerekiyor. İkinci komutu kullanarak, ben Linux Mint 17’de AbiWord’u bağımlılıkları olmaksızın kuruluma zorlamayı başardım.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Zafer
Zafer
10 yıl önce

Merhaba,
Anlamadığım nokta şu, bağımlık dediğimiz şey zaten programın düzgün çalışması için gerekli olan şeyler değil mi? Dolayısıyla siz bağımlılıkları görmezden gelerek bir kurulum yaptığınızda o programda eksiklikler ve hatalar ortaya çıkmaz mı?

filozof
filozof
10 yıl önce

Yukarıdaki yöntem, paket için zorunlu olan paketleri dışlamaz. Kurulmasa da olur cinsinden çeşitli kütühanelerin kurulumunu önler. Özcesi, yukarıdaki yöntem bir bağımlılık sorunu yaratmaz Zafer. Mesela bir Bumblebee kurulumu söz konusuysa; olağan kurulum için şu kodu vermek yeterlidir:

sudo apt-get install bumblebee

Sahipli Nvidia sürücülerini ya da 32bit’lik kütüphaneleri kullanmak istemeyen (örneğin sadece pil ömrü, ısınma sorununu aşma gibi konularla ilgilenen) tecrübeli kullanıcılar ise aşağıdaki yöntemle özel bir kurulumu tercih edeceklerdir:

sudo apt-get install –no-install-recommends bumblebee

Bu arada, belirtmek gerekir ki hiçbir şeyin garantisi yoktur. Yani yapılan işlem ters de tepebilir. Başka bir deyişle, denemekle gireceğiniz riskin kendinize ait olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca, şurada ozgunes arkadaşın yaptığı açıklamayı okursanız, konu daha anlaşılır hale gelecektir sanırım. Açıklamadan da anlaşılacağı gibi kurulacak ve kurulmayacak paketleri takip etmeniz de mümkün. Debian’da paket yönetim sistemiyle ilgili olarak şu sayfayı inceleyebilirsiniz.

ozgunes
ozgunes
10 yıl önce

Ben sadece tek komutu deneyebilmiştim. Sistemimde debianım yüklü olmadığı için 2. komutu deneyemedim(yüklediğimde yapacağım ilk iş diğer komutuda denemek olacak :)). Kullandığım komut;

sudo apt-get install –no-install-recommends paket-adı

Bu kodu net install ile debianımı kurarken ve tüm yazılımları kurmada kullanıyorum ve şuana kadarda sıkıntı yaşamadım. Gnomeyi kurarken en az paket ihtiyaç duyacak şekilde kurmaya çalışırken yine de bazı paketleri kurmak istemediğim halde kuruluyor. Örneğin gnome bluetooth gibi.

Hangi paketlerin kurulup kurulmayacağını tam öğrenmek için https://www.debian.org/distrib/packages kısmında bulunan arama motorundan istediğiniz paketi arayıp paketi bulunuz. Paket içeriğine baktığınızda başında kırmızı nokta olan paketler kesinlikle kuruluyor kaçışınız yok (çok araştırdım ama bulamadım hatta https://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-apt-get.tr.html de daha bu yöntemin olmadığı yazıyor.) mavi paketleri ise normal komut verdiğiniz de kurulur ama yukarıdaki komutu verirseniz hem kurmak istediğiniz hem de diğer bağimlılıkların mavi nokta bulunan bağımlılıkları sisteme kurulmaz. Yeşil noktalı paketler ise her iki komut ile de kurulmaz siz kendizin ayrıca kurmanız gerekir.

http://postimg.org/image/bem3e9cj7/

0
Yorum yapar mısınız?x