Archive | Şubat, 2024

Full Circle Magazine 202 duyuruldu

Ubuntu Linux topluluğu tarafından çıkarılan özgür ve bağımsız bir dergi olan Full Circle Magazine‘in 202 no’lu sayısı duyuruldu. Yeni sayı; Command & Conquer, How-To : Python, Stable Diffusion and Latex, Graphics : Inkscape, Review : Xubuntu 23.10 and Uwuntu, UbPorts Touch : OTA-4, My Story : OSX To Linux Mint, Ubuntu Games – Ginsha, News, My Opinion, Q&A, The Daily Waddle and more gibi konu başlıklarıyla geliyor. Full Circle Magazine 202’nin içeriğine ilişkin olarak buradan yararlanabilirsiniz.

 


Continue Reading →

Full Circle Magazine Weekly News 202 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

OpenZFS (Zettabyte File System) 2.2.3 duyuruldu

Sun Microsystems firması tarafından geliştirilmesine 2000 yılında başlanan bir dosya sistemi ve mantıksal birim yöneticisi olan OpenZFS (Zettabyte File System)‘in 2.2.3 sürümü, Tony Hutter tarafından duyuruldu. Çok sayıda düzeltme ile yayınlanan yeni sürüm; inux 6.7~6.8 çekirdek desteğiyle geliyor. Linux 6.8 desteğinin henüz resmi olmadığı ve hâlâ kararlı 6.8’den önce kırılmaya eğilimli olduğu belirtiliyor. Linux 3.10 çekirdeğine geri dönen OpenZFS desteğinin yanı sıra FreeBSD 12.2 ve daha yeni sürümlerin de korunduğu ifade ediliyor. OpenZFS 2.2.3’ün, Linux çekirdeğinin daha yeni sürümleri üzerinde çalışmanın yanı sıra çeşitli hata düzeltmelerine, ZED için Ntfy bildirim desteğine, Linux’ta Zpool trimi için iyileştirilmiş performansa, test güncellemelerine, RISC’de yalnızca GPL sembolleri üzerinde çalışmaya sahip olduğu söyleniyor. OpenZFS (Zettabyte File System) 2.2.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

ZFS’in, CDDL(Common Development and Distribution License) olarak bilinen Sun Microsystems’in kendi lisansı ile dağıtılmasından dolayı Linux’ta kullanabilmek için bazı gereklilikler söz konusuydu. CDDL lisansı, GPL(General Public License) ile bazı yönlerden dolayı uyumsuz olduğu için ancak FUSE ile kullanılabilirdi. ZFS’i Linux’a eklemek için, kernelde değişiklikler yapmak gerektiğinden bu da GPL lisansının suistimali anlamına gelmekteydi. Şu andaki durum ise şöyle tarif edilebilir: Linux’ta ZFS kurulumu artık bir paket kurulumu kadar kolaydır. OpenZFS (Zettabyte File System) 2.2.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

AMDVLK 2024.Q1.2 duyuruldu

AMD’nin resmi Vulkan sürücü ekibi, açık kaynak kodlu GNU/Linux “AMDVLK” türevinin yeni bir sürümünü duyurdu. AMDVLK 2024.Q1.2 artık hem oyuncular hem de kurumsal müşteriler için AMD’nin en son resmi açık kaynaklı Vulkan Linux sürücü güncellemesi olarak duyurulmuş oldu. Bir dizi yeni Vulkan uzantısı ve bazı performans ayarlamaları getiren AMDVLK 2024.Q1.2Vulkan 1.3.277 başlık dosyalarına göre güncellenmiş ve bir dizi yeni Vulkan uzantısını uygulamış bulunuyor. Tartışmasız en heyecan verici olanının VK EXT graphics pipeline library “GPL” desteği kazandığı söylenen yeni sürümde, Mesa RADV sürücüsünün uzun zamandır grafik hattı kitaplığını ve şimdi AMDVLK’ye gelen diğer bütün uzantıların (hepsi olmasa da) çoğunun desteklendiğini ifade ediyor. AMDVLK 2024.Q1.2’nin ayrıca Steam Play oyunu  için performans optimizasyonları da getirdiği belirtilirken, erken çift sıkıştırma etkinken Vulkan ışın izleme sırasında meydana gelen aralıklı takılmalar için de bir düzeltme yapıldığı bildiriliyor. AMDVLK 2024.Q1.2 Vulkan sürücüsü hakkında bilgi edinmek için GitHub sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

AMDVLK 2024.Q1.2 Vulkan sürücü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0