Archive | Ağustos, 2022

Amarok Linux 22.08.1 duyuruldu

Debian GNU/Linux’a dayalı bir GNU/Linux masaüstü dağıtımı olarak kullanıma sunulan Amarok Linux’un 22.08.1 sürümü duyuruldu. Bu yeni ISO’nun, bir çekirdek düzeltmesi ve yazılım güncellemeleri içerdiği söylenirken, kullanıcıların bir Manjaro ARM görüntüsünü bir SD karta, eMMC kartına veya USB çubuğuna flash etmelerini kolaylaştırmak için projenin kendi GUI uygulamasını kullanıma sunduğu ifade ediliyor. Manjaro ARM kullanıcılarının; sadece manjaro-arm-flasher yüklemeleri ve menüden “Manjaro ARM Flasher” uygulamasını başlatarak seçilen kalıbı indirip yakma olanağı bulabilecekleri söyleniyor. Amarok Linux 22.08.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Amarok Linux 22.08.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Manjaro ARM 22.08 duyuruldu

Manjaro ARM’nin 22.08 sürümü, Strit tarafından duyuruldu. Manjaro ARM 22.08’in duyurulduğunu ilan etmekten gurur duyulduğu söylenirken, bu sürümün, SSH aracılığıyla tüm Minimal görüntüler için ilk kez kurulumun desteklendiği belirtiliyor. Desteklenen cihazların geliştirilmekte olan veya yalnızca geliştirilmekte olan (kararsız) sürümlerinin kalıplarının Github sayfasında bulunabileceği söyleniyor. Tüm indirme linkleri dışında, torrentlerin de web sitesinde bulunduğu belirtiliyor. Yeni sürüm; XFCE 4.16, KDE Plasma 5.25, Gnome 42.4, MATE 1.26, Sway 1.7 ve Pacman 6.0 ile birlikte geliyor. Birçok cihaz için kalıp yapılıyor olsa da, desteklenen tüm cihazlar için kalıp yapılmayacağı belirtilirken, sistemde bu ve benzeri özellikler dışında, büyük değişiklik olmadığı söyleniyor. Manjaro ARM 22.08 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Manjaro ARM 22.08 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

OPNsense 22.7.2 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD üzerine inşa edilen ve yeni güvenlik duvarı takma adı BGP ASN türünün özellikle ilgi çekici olduğu belirtilen 22.7.2 sürümü duyuruldu. Statik bildirimler sisteminin MVC/API koduna dayalı paylaşılan bir sistemle değiştirildiği belirtilen yeni sürüm, hassas yedekleme değerleri için “passwordarea” desteği kazanmış bulunuyor. Daha önce yaşanan kablosuz klon atama regresyonunun düzeltildiği belirtilirken, ifctl yardımcı programının en son sürüme güncellendiği ifade ediliyor. OPNsense 22.7.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

OPNsense 22.7.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

BIND 9.18.6 duyuruldu

Adını BIND (Berkeley Internet Name Domain), geliştirildiği Berkeley üniversitesinden alan günümüz Internetinin tartışmasız en popüler alan adı sunucu yazılımı olan BIND‘in 9.18.6 sürümü duyuruldu. Sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. BIND 9.18.6’nın kararlı bir sürüm olduğu belirtilirken, son sürümünden bu yana önemli değişiklikler gerçekleştiği ifade ediliyor. DNSSEC algoritmaları RSASHA1 ve NSEC3RSASHA1’e, güvenlik politikası tarafından izin verilmediği sistemlerde (ör. Red Hat Enterprise Linux 9) artık otomatik olarak devre dışı bırakılacağının bilinmesi istenirken, işletim sistemi tarafından RSASHA1’e izin verilmediğinde farklı DNSSEC algoritmalarına sorunsuz geçiş mümkün olmadığından, bu algoritmaları kullanan birincil bölgelerin bu sistemlerde çalıştırılmadan önce yeni algoritmalara geçirilmesi gerektiği bildiriliyor. Getirme sınırlamasıyla ilgili günlük mesajların, daha eksiksiz bilgi sağlamak için iyileştirildiği belirtiliyor. BIND’in geliştirilmesi Internet Yazılım Konsorsiyumu (Internet Software Consortium) tarafından yapılmaktadır ve web sayfalarından ücretsiz olarak indirilebilir. BIND 9.18.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

BIND 9.18.6 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Krita 5.1.0 çıktı

Sürüm adayı 4 Ağustos 2022‘de duyurulan ve aslında bir Calligra Suite bileşeni olan grafik düzenleme yazılımı ve dijital sanatçılara yönelik bir çizim uygulaması olan Krita‘nın 5.1.0 sürümü çıktı. Henüz resmi bir duyurusu yapılmamış olan sürüme ait paketler indirilmek üzere yansılarda yerini almış bulunuyor. Elbette bir sürüm duyurusu söz konusu olmadığı için sürüm hakkında yeterli bilgi sahibi olmak mümkün değil. Ancak, 4 Ağustos 2022‘de duyurulan Krita 5.1.0 RC1 sürümü için söylenenleri hatırlayabiliriz. Hatırlanacağı gibi, kaynaklar için mevcut ve sistem etiketlerinin yeniden adlandırılması ile ilgili birkaç sorunun çözüldüğü belirtilen sürümde, fırça ön ayarı düzenleyicisindeki rasyon seçeneğine dinamik bir sensör eklerken oluşan yavaşlamanın düzeltildiği söyleniyordu. Bir animasyon için yalnızca kareleri veya yalnızca videoyu dışa aktarma arasında geçiş yapmanın iyileştirildiği belirtilen sürümde, WebP, Photoshop katmanlı TIFF ve Photoshop dosyaları için desteğin geliştirildiği belirtiliyordu. JPEG-XL dosya formatı için yeni destek sağlandığı vurgulanırken, ilk betadan beri farklı paletler seçerek değişen çalışma alanlarının düzeltildiği söyleniyordu. 5.1.0  hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

5.1.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0