Archive | Haziran, 2013

DoudouLinux 2.0

Debian GNU/Linux tabanlı bir dağıtım olan ve ayrım gözetmeksizin dünya üzerindeki tüm çocuklar için bilgisayarı basit ve keyifli kılmayı hedefleyen DoudouLinux‘un “Hyperborea” kod adlı 2.0 sürümü duyuruldu. Bunun önemli bir sürüm olduğuna inandıklarını söyleyen geliştirme ekibi, çok uzun zamandır beklenen DoudouLinux 2.0 duyurmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Gelişmiş özellikleri yeniden tasarlanan sistemin grafik tasarımında da değişikliklere gidildiği söyleniyor. Yeni kullanıcı gizlilik araçları ile daha iyi bir internet deneyimi sağlanırken; dil, klavye düzeni, tarih, saat ve zaman dilimi ayarlamak için sağlanan yeni araçlar ile kolay yerelleştirme yapılabiliyor. Sisteme çizim, müzik, eğlence gibi türlü etkinlikler için 30 civarında yeni uygulama eklenmiş bulunuyor. Eskiden 28 olan dil desteği, 43’e yükseltilmiş. DoudouLinux 2.0 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

DoudouLinux 2.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

İndirme sayfası
Turkish: doudoulinux-hyperborea-2.0-tr.iso (1 GB)

MD5SUM: 8a0467d9c78224f3bffa59ceacd0d9b31b9bb588

0

SparkyLinux 3.0 beta2

İlk beta sürümü 21 Mayıs 2013’te duyurulan Debian GNU/Linux Testing tabanlı, MATE masaüstü ortamının en son sürümünü içeren, hem eski hem yeni bilgisayarlar için tasarlanmış hafif, hızlı ve basit bir GNU/Linux dağıtımı olan SparkyLinux‘un 3.0 sürümünün ikinci betası, Paweł Pijanowski tarafından duyuruldu. Pijanowski; varsayılan olarak LXDE masaüstü ortamı kullanan; Enlightenment, Openbox, JWM ve MATE masaüstü ortamlarını ayrı bir seçenek olarak sunan sürümün, 17 Haziran 2013 tarihi itibariyle Debian GNU/Linux Testing depolarıyla senkronize edildiğini söyledi. Kod adı “Annagerman” olan 3.0 sürümünün ikinci betasının pek çok değişiklik ve geliştirmeler içerdiğini söyleyen Pijanowski; LXDE 0.1.4 kullanılan sistemde pek çok hatanın giderilmiş olduğunu belirtti. SparkyLinux 3.0 beta2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

SparkyLinux 3.0 beta2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Kubuntu 13.10 Alpha 1

Ubuntu’nun dört alt projesinden biri olan Kubuntu’nun 13.10 sürümünün ilk alpha sürümü, Jonathan Riddell tarafından duyurularak test edilmek üzere kullanıma sunuldu. KDE Plazma ve uygulamalarının 4.11 Beta 1 sürümüyle kullanıcıya sunulduğunu söyleyen Riddell; bu yükseltme ile KDE’nin artık daha hızlı olduğunu, Nepomuk indeksleme, Kontact gelişmeler, Wayland ve Qt 5 kullanılarak gelecekteki gelişmeler için zemin hazırlandığını ifade etti. Sistemin 3.9.7 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını söyleyen Riddell; PC’ler, dizüstü ve netbook için günlük önyüklenebilir görüntülerin indirme sayfasından edinilebileceğini ifade etti. Kubuntu dışında Lubuntu, Ubuntu GNOME ve UbuntuKylin’in da Alpha 1 sürümleri yayınlanmış bulunuyor. Kubuntu 13.10 Alpha 1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Kubuntu 13.10 Alpha 1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Ruby 2.0.0-p247

Ruby programlama dilinin 2.0.0-p247 sürümü duyuruldu. Ruby’nin 2.0.0-p247 sürümü; pek çok yeni özellik ve programlama dili için giderek çeşitlenen ve genişleyen talepler doğrultusunda iyileştirmeler ve güvenlik düzeltmeleri içeriyor. Bilindiği gibi, nesne yönelimli  bir programlama dili olan Ruby; Unix türevleri dışında Windows, Mac OS X, BeOS, Amiga, OS/2, Symbian gibi hemen tüm platformlarda çalışabilen; GPL ile lisanslanmış, özgür bir yazılımdır. Ruby 2.0.0-p247 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Ruby 2.0.0-p247 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

LibreOffice 3.6.7 RC1

Yaklaşmakta olan 3.6.7 sürümünün ilk sürüm adayı, The Document Foundation tarafından duyuruldu. 3.6.7 sürümünün ilk sürüm adayının bir test sürümü olduğunu ifade eden vakıf duyurusu, sürümün, yalnızca QA testi için kullanılması gerektiğini hatırlatıyor. QA testi hakkında bilgi edinmek için QA test eden sayfasının ziyaret edilebileceği belirtildi. Bu sürüm adayını kararlı bir LibreOffice sürümü ile birlikte yüklemek için burada anlatılan “paralel yükleme” talimatlarının kullanılabileceği ifade ediliyor. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerinin incelenmesi özellikle önerilirken, sürüme ilişkin hataların Bugzilla üzerinden bildirilebileceği ifade edildi. LibreOffice 3.6.7 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

LibreOffice 3.6.7 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Knoppix 7.2.0 / ADRIANE 1.5

Klaus Knopper, Debian GNu/Linux tabanlı popüler bir GNU/Linux dağıtımı olan KNOPPIX’in varsayılan masaüstü yöneticisi LXDE olan 7.2.0 sürümü ile birlikte görme engelli kullanıcılar için sunulan ADRIANE versiyonunun 1.5 sürümünü duyurdu. KNOPPIX’in 7.2.0 sürümünün Debian kararlı (‘Wheezy’) ve daha yeni paketler içeren Debian test (‘Jessie’) ve Debian unstable (sid) sürümlerine dayalı olduğunu belirten Knopper; X.Org 7.7’ye (çekirdek 1.12.4) dayalı sistemin 3.9.6 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığını belirten Knopper; DVD Versiyonuyla ayrıca KDE 4.8.4, GNOME 3.4.2 ve LXDE (ve PCManFM 1.1 dosya yöneticisi) masaüstü ortamlarının birer seçenek olarak sunulduğunu ifade etti. Knopper; sistemle birlikte LibreOffice 4.0.3, GIMP 2.8, Chromium 27.0.1453.110, Iceweasel 21.0, AdBlock Plus 2.2.4, NoScript 2.6.6.1, WINE 1.5 gibi güncel yazılımların sunulduğunu söyledi. Knoppix 7.2.0 / ADRIANE 1.5 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Knoppix 7.2.0 / ADRIANE 1.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0