Archive | Aralık, 2010

Dragora GNU/Linux 2.1

FSF’nin www.gnu.org adresinde yalnızca özgür yazılım kullanan ve öneren GNU/Linux dağıtımlarının bir listesini çıkardığını; temel ölçütün ilgili dağıtımların özgür olmayan uygulamaları, programlama platformlarını, sürücüleri veya yazılımları reddetmeleri olduğunu haber yapmıştık. Bu dağıtımlardan biri olan Dragora GNU/Linux’un 2.1 sürümü, Matias Fonzo tarafından duyuruldu. Dragora GNU/Linux’un 2.1 sürümünü duyurmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Fonzo, Dragora’nın çok platformlu ve çok amaçlı bir işletim sistemi sağlamak amacıyla sıfırdan oluşturulan güçlü ve güvenilir bir GNU / Linux dağıtımı olduğunu ifade etti. Sistemin %100 özgür yazılımlarla oluşturulduğunun altını çizen Matias Fonzo, bu sürümle birlikte 64-bit’lik versiyonu da kullanıma sunduklarını sözlerine ekledi. Basit ve güçlü bir paket sistemi ile gelen Dragora GNU/Linux 2.1, 2.6.34.7 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. GNU C Compiler Collection 4.5.1 ve GNU C kütüphanesi 2.12.1 ile gelen sistem ayrıca; Xorg 7.6, Xfce 4.8 pre2 ile yamaları, Icewm ve Scrotwm’u içeriyor. Sisteme Bluetooth alt tarayıcı desteği ile birlikte, daha iyi yazdırma ve bunun yanında tarayıcı desteği de eklenmiş bulunuyor. Dragora GNU/Linux 2.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Dragora GNU/Linux 2.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Pardus 2011 RC

Kod adı “Hasankeyf” olan Pardus 2011’in aday sürümü, Gökçen Eraslan tarafından duyuruldu. Final sürümünün çıkış tarihi; Mozilla Firefox 4.0, LibreOffice 3.3 kararlı sürümleri ve yeni Linux çekirdeğindeki bazı önemli özellikleri kullanıcılara sunabilmek için 20 Ocak 2011 tarihine ertelenen Pardus 2011’in aday sürümü, yeni Rusça ve Macarca dil desteğiyle birlikte geliyor. 2.6.37-rc8 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan Pardus 2011 RC, daha fazla donanım desteği sunuyor. AMD ve Nvidia ekran kartı kullanan kullanıcılar için, açık kodlu sürücüler ile üreticinin sundugu kapalı kodlu sürücüler arasında kurulum öncesi ve sonrasında tercih yapma olanağı sağlayan sistem; depoya eklenen yeni paketlerle kullanıcılara daha fazla uygulama edinme ortamı veriyor. Ancak bu sürümün bir deneme sürümü olduğu hatırlatılıyor ve karşılaşılan hataların, Pardus Hata Takip Sistemine girilebileceğinin unutulmaması isteniyor.

0

FreeBSD 8.2-RC1 – 7.4-RC1

FreeBSD’nin yeni serisi ( 8 ) 8.2’nin ve eski serisi (7) 7.4’ün ilk aday sürümleri Ken Smith tarafından duyuruldu. Smith; ilk aday sürümler için amd64, i386, ia64, pc98 ve sparc64 mimarilerine uygun kalıpların; 8.2 için ayrıca ia64 mimarisine uygun kalıbın da yansılarda yerini aldığını ifade etti. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında normal biçimde Gnats tabanlı PR sistemini kullanarak ya da e-posta listesiyle ilgili sorunun rapor edilebileceğini söyleyen Smith, ISO’lara ilişkin doğrulama bilgilerinin (MD5/SHA256), sürüm duyurusundan edinilebileceğini sözlerine ekledi. Smith, hedef programın ise FreeBSD 8.2 ve 7.4 için düzenlenen sayfalardan ya da mevcut durumun FreeBSD 8.2 ve 7.4 wiki sayfaları üzerinden takip edilebileceğini söyledi. FreeBSD 8.2-RC1 – 7.4-RC1 hakkında hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

FreeBSD 8.2-RC1 – 7.4-RC1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Pidgin 2.7.9

2.7.8 sürümü 19 Aralık 2010’da duyurulan Pidgin’in 2.7.9 sürümü duyuruldu. Linux kullanıcıları başta olmak üzere geniş bir çevre tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu bir sohbet yazılımı olan Pidgin; GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış bir yazılım ve çok platformlu (Linux, BSD, MacOS X, Windows) bir yazılım olduğu için yaygın olarak kullanılıyor. Pidgin; birden çok protokolü (AOL Instant Messenger, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr) desteklediği için, farklı hesaplara aynı anda erişebilme özelliğine sahip. Eski adı Gaim olan yazılım, geliştiricilerin bir telif sorunu nedeniyle isim değişikliğinde karar kılması sonucu Pidgin ismine terfi etmiş bulunuyor. Pidgin’in 2.7.9 sürümü hakkında bilgi edinmek için değişiklik listesini inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Pidgin 2.7.9 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Ruby 1.9.2-p136

Ruby programlama dilinin 1.9.2-p136 sürümü duyuruldu. Ruby 1.9.2-p136 sürümünde, (aksi durumda anlamsız bir kilitlenmeye dönüşen) yeni bir sürecin yaratılmasında GVL’nin yeniden başlatılması sorunu giderilmiş bulunuyor. Bilindiği gibi, nesne yönelimli  bir programlama dili olan Ruby; Unix türevleri dışında Windows, Mac OS X, BeOS, Amiga, OS/2, Symbian gibi hemen tüm platformlarda çalışabilen; GPL ile lisanslanmış, özgür bir yazılımdır. Ruby 1.9.2-p136 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Ruby 1.9.2-p136 edinmek için aşağıdaki linklerden yararkanabilirsiniz.

0

Linux Mint 201012 "Debian"

Clement Lefebvre, Debian Gnu/Linux “Testing” tabanlı Linux Mint’in yeni bir sürümünü duyurdu. Linux Mint 201012 “Debian”ın 2010’daki en iyi güncellemeleri getirdiğini söyleyen Lefebvre; sistemin daha iyi bağlantı ve donanım, ayrıca ses desteği sunduğunun altını çizdi. Yazılım ve paketlerin güncellenmesiyle ayrıksılaşan sürümün bir yeni yıl armağanı olduğu vurgulanıyor. Linux Mint 201012 “Debian” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Linux Mint 201012 “Debian” edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

0

KNOPPIX 6.4.3

Klaus Knopper, Debian GNu/Linux tabanlı popüler bir Linux dağıtımı olan KNOPPIX’in 6.4.3 sürümünü duyurdu. 2.6.36.1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem,deneysel özgür nouveau NVIDIA grafik kartları destekliyor. Sistemde, OpenOffice.org yerine LibreOffice 3.3.0  tercih edilmiş. Sürümün Debian “Lenny”, “Testing” ve “Unstable” versiyonlarından güncellediğini söyleyen Knopper; KNOPPIX’in son derece kısa başlangıç zamanına ve ve düşük kaynak gereksinimleri ile çalışan hızlı bir masaüstü ortamına sahip olduğunu ifade etti. KNOPPIX 6.4.3 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

KNOPPIX 6.4.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0