Archive | Kasım, 2014

Pidgin 2.10.10 Nasıl Kurulur?

Bilindiği gibi, Pidgin; GNU/Linux kullanıcıları başta olmak üzere geniş bir çevre tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu bir sohbet yazılımıdır. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı Pidgin; çok platformlu (GNU/Linux, BSD, MacOS X, Windows) bir yazılım olduğu ve birden çok protokolü (AOL Instant Messenger, Bonjour, Gadu-Gadu, Google Talk, Groupwise, ICQ, IRC, MSN, MXit, MySpaceIM, QQ, SILC, SIMPLE, Sametime, XMPP, Yahoo!, Zephyr) desteklediği için, farklı hesaplara aynı anda erişebilme özelliğine sahiptir. Eski adı Gaim olan yazılım, geliştiricilerin bir telif sorunu nedeniyle isim değişikliğinde karar kılması sonucu Pidgin ismine terfi etmiş bulunuyor. 2.10.11 sürümüne 23 Kasım 2014 tarihinde ulaşan Pidgin’in 2.10.10 sürümünün; Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn, Ubuntu 14.04 Trusty Tahr, Linux Mint 17.1 Rebecca, Linux Mint 17 Qiana, Pinguy OS 14.04, Elementary OS 0.3 Freya, Deepin 2014, Peppermint Five, LXLE 14.04, Linux Lite 2.0 ve diğer Ubuntu türevi sistemlere kurulumunu ele alacağız. Ubuntu 14.10, Ubuntu 14.04 ve türevi sistemlere Pidgin 2.10.10 yüklemek kolaydır, zira, yükleme işlemi bir PPA depo üzerinden yapılır. Yapmanız gereken tek şey ilgili PPA depoyu sisteminize eklemek ve yükleme komutlarını vermektir.

Continue Reading →

 

O halde kuruluma geçebiliriz. Sırasıyla aşağıdaki kodları veriyoruz:

sudo add-apt-repository ppa:pidgin-developers/ppa

sudo apt-get update

sudo apt-get install pidgin

Gerek duyarsanız, Pidgin 2.10.10’u kaldırmak için şu komutu kullanabilirsiniz:

sudo apt-get remove pidgin

0

phpMyAdmin 4.2.13 Sürümüne Güncellendi

Başlıca kullanım amacı internet üzerinden MySQL veritabanı yönetimi olan, bununla birlikte veritabanı oluşturma ve silme; tablo ekleme, değiştirme, silme; alan ekleme, değiştirme, silme; SQL sorguları çalıştırma; kullanıcıları, yetkileri ve alan anahtarlarını yönetme gibi pek çok işlevi yerine getiren açık kaynak kodlu ve özgür yazılım phpMyAdmin, 4.2.13 sürümüne güncellendi. Bu sürümün bir hata düzeltme versiyonu niteliği taşıdığı belirtilirken, çeşitli güvenlik problemlerinin de giderildiği ifade edildi. Bunun dışında, yazılımın 4.3.0 sürümünün sürüm adayı da duyuruldu. 1998 yılında, Peter Kuppelwieser’in yazmış olduğu MySQL-Webadmin’den esinlenerek PHP tabanlı bir MySQL arayüzü geliştirmeye başlayan Tobias Ratschiller’in zaman darlığı gerekçesiyle 2000 yılında bu projeyi ve özgün yazarı olduğu diğer projeyi (phpAdsNew) yarıda bırakmasının ardından büyük bir kullanıcı ve geliştirici kitlesinin ilgisini kazanan phpMyAdmin, popüler bir PHP uygulaması olmuştu. phpMyAdmin 4.2.13 ve phpMyAdmin 4.3.0-rc1 hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Pek çok GNU/Linux dağıtımında kullanılan ürüne destek için Marc Delisle, Loïc Chapeaux ve Olivier Müller’den oluşan bir grup geliştirici 2001 yılında SourceForge‘de phpMyAdmin Projesini oluşturup ve geliştirme işini üstlendiler. Halen 72 farklı dili destekleyen phpMyAdmin projesi; Olivier Müller, Marc Delisle, Alexander M. Turek, Michal Čihař ve Garvin Hicking tarafından yürütülmektedir. phpMyAdmin 4.2.13 ve phpMyAdmin 4.3.0-rc1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Linux Mint 17.1 "Rebecca"nın Final Sürümü Duyuruldu

Final sürüme yönelik son adımın 27 Kasım 2014 tarihinde duyurulduğunu bildirmiştik. Nitekim final sürüm, iki gün sonra Clement Lefebvre tarafından duyuruldu. Cinnamon versiyonunun 2.4 serisiyle geldiğini söyleyen Lefebvre; tüm Cinnamon bileşenlerinin gözden geçirildiğini ve Cinnamon simgelerine Mint-X simge tema setinin eklendiğini belirtti. Lefebvre; Güncelleme Yöneticisinin artık paketleri kaynak dosyasına göre gruplandırdığını söyledi. Yeni sürüm, herhangi bir paketi, mesala LibreOffice’i artık kendi içinde gruplandırarak gösterecek. Grup üzerine tıklandığında, içerikte hangi paketlerin bulunduğu görülebilecek. Güncelleme Yöneticisinin Görünüm menüsü altındaki Linux çekirdekleri seçeneği, daha işlevsel bir hale getirilmiş. Dil Ayarları, daha fazla bilgi için yeniden düzenlenmiş ve kullanımı daha etkin hale getirilmiş. MDM Giriş Ekranında, seçilen temanın ön izlemesinin yapılabileceği bir düğme de eklenen yeni özellikler arasında. Linux Mint 17.1 Mate sürüm ile Compiz pencere yöneticisi hazır olarak gelecek. Yani kurulum sonrası ek bir paket yüklenmeden Compiz kullanılabilecek. Masaüstü ayarlarına eklenen seçenek ile Marco (Mate’in varsayılan pencere yöneticisi) ve Compiz pencere yöneticileri arasında geçiş yapılabilecek. Bu değişiklik sonrası Compiz’in etkinleşmesi için oturumu kapatıp yeniden açmak yeterli olacak. Nemo ve Caja için hazırlanan folder-color eklentisi sayesinde dizinlere farklı renkler de verilebilecek. Linux Mint 17.1 “Rebecca” hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Cinnamon ve MATE sürüm notlarını ve Cinnamon ve MATE neler yeni sayfalarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →


Linux Mint 17.1 Rebecca Cinnamon Edition

Linux Mint 17.1 Rebecca edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


Güncelleme Yöneticisi artık paketleri kaynak dosyasına göre gruplandırıyor.


Linux Mint 17.1 Mate sürüm ile Compiz pencere yöneticisi hazır olarak gelecek.


Nemo ve Caja için hazırlanan folder-color eklentisi ile dizinlere farklı renkler verebileceksiniz.

Linux Mint 17.1 Rebecca hakkında fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

0

SeaMonkey 2.31’in İkinci Beta Sürümü Duyuruldu

İlk beta sürümü 2 Kasım 2014 tarihinde duyurulan SeaMonkey’in 2.31 sürümünün ikinci betası duyuruldu. Mozilla tarafından geliştirilen ve bir web tarayıcısı olduğu kadar aynı zamanda bir e-posta yöneticisi, HTML editörü, IRC sohbet programı ve haber takip programı olan SeaMonkey’in 2.31 Beta 2 sürümü; ürün geliştirme platformunda test etme yoluyla kimi sorunların raporlanmasını sağlamak üzere Firefox web sitesinde kullanıma sunulmuş bulunuyor. SeaMonkey projesinin SeaMonkey 2.31’in ikinci beta sürümünü sunmaktan gurur duyduğu belirtildi. Sürümün HTML5, donanım hızlandırma ve gelişmiş JavaScript hızı gibi web teknolojilerinin son gelişmelerini içerdiği vurgulandı. Windows, Mac OS X ve GNU/Linux için 26 dili destekleyen SeaMonkey; donanım hızlandırma ve geliştirilmiş JavaScript hızı gibi web teknolojilerine uygun son gelişmeleri sunuyor. Bazı arama motorlarının artık otomatik olarak tespit edilebilebilmesi, özel yanıt başlıklarının geliştirilmesi, artık parantez içeren kişilerin aranabilmesi gibi özellikler içeren tarayıcıda kimi kararlılık sorunları da giderilmiş bulunuyor. SeaMonkey 2.31 Beta 2 hakkında ayrıntılı bilgi edinebilmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

SeaMonkey 2.31 Beta 2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

NetBeans IDE'nin 8.0.2 Sürümü Duyuruldu

NetBeans IDE’nin 8.0.2 sürümü duyuruldu. Çeşitli hata düzeltmeleri, yamalar ve geliştirmeler içeren yeni sürüm, GlassFish 4.1 ve Tomcat 8.0.15 IDE ile birlikte sunuluyor. En son Java 8 teknolojileri, Java SE 8, gömülü Java SE 8 ve gömülü Java ME 8 için editörler içeren NetBeans IDE 8.0.2; PrimeFaces ile Maven ve Java EE desteğini geliştiren bir IDE, PHP ve C/C++ için destek ve iyileştirmeler, HTML5 için yeni araçlar barındırıyor. NetBeans IDE 8.0.2; İngilizce, Brezilya Portekizcesi, Japonca, Rusça ve Basitleştirilmiş Çince’ye destek sunuyor. NetBeans IDE 8.0.2; geliştirilmiş Java araçları ve geliştirilmiş Git desteği ile geliyor. Sun Microsystems tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu bir Java geliştirme ortamı olan NetBeans; Java dışında C/C++ ve PHP dilleriyle Profesyonel masaüstü, kurumsal, web ve mobil uygulamaları geliştirmek için gerekli tüm araçları içermektedir. Tümleşik bir geliştirme ortamı olan NetBeans’in kurulumu kolaydır ve 6.5 sürümünden bu yana zengin JavaScript düzenleme özellikleri, Spring web framework kullanım desteği ve daha sıkı bir MySQL entegrasyonu gibi bir kısım yeni özellikler ve iyileştirmeler içermektedir. NetBeans IDE 8.0.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

NetBeans IDE 8.0.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Wine’in 1.7.32 Geliştirme Sürümü Duyuruldu

Wine’ın son geliştirme sürümü 1.7.32, Alexandre Julliard tarafından duyuruldu. Mono motorunun yeni versiyonunu içeren yeni sürüm, ekran modunu geri yüklemek için geliştirilmiş bir desteğe sahip. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen yeni sürümde, MSHTML içinde daha birkaç işlev var. Julliard; Windows altında çalıştırılmak üzere yazılmış çeşitli uygulamaları GNU/Linux altında çalıştıran bir yazılım olan Wine’ın yeni geliştirme sürümünü duyurmaktan ekip olarak gurur duyduklarını söyledi. Half-Life 2′den Counter-Strike ve WoW’a pek çok ilgi çekici oyunun GNU/Linux sistemde oynanabilmesini olanaklı kılan Wine’ın yeni geliştirme sürümü 1.7.32 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Wine 1.7.32 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Semplice Linux 7 Preview Sürümü Duyuruldu

Debian GNU/Linux “unstable” tabanlı hafif bir dağıtım olan Semplice Linux’un Openbox masaüstü ortamıyla yapılandırılan 7. sürümünün ilk geliştirme versiyonu, Eugenio Paolantonio tarafından duyuruldu. “Comfortably Numb” kod adlı Semplice Linux 7 Preview’i duyurmaktan zevk aldığını söyleyen Paolantonio; Semplice 7 döngüsünde uzun bir zamandan sonra bir önizleme sürümünü kullanıma sokmaktan memnun olduklarını belirtti. Sürümün biraz geç geldiğini belirten Paolantonio; sistemi 3.17.2 Linux çekirdeği üzerine inşa ettiklerini ve 27.11.2014 tarihi itibariyle Debian Sid depolarıyla senkronize ettiklerini söyledi. Iceweasel’in yerini Chromium’a bıraktığını söyleyen Paolantonio; PulseAudio’nun varsayılan olarak etkin geldiğini, yeni Vera masaüstü ortamının da yeni özellikler arasında olduğunu ifade etti. Semplice Linux 7 Preview hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Semplice Linux 7 Preview edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0