Archive | Ağustos, 2023

GNU Wget2 2.1.0 duyuruldu

GNU Wget2‘nin 2.1.0 sürümü, Tim Rühsen tarafından duyuruldu. GNU Wget2 2.1.0’ı duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Rühsen; GNU Wget2’nin, dosya ve özyinelemeli bir indirici olan GNU Wget’in halefi olduğunu ifade etti. Yeniden tasarlanan ve sıfırdan yazılan libwget’in bir web istemcisi tarafından ihtiyaç duyulan temel işlevleri sağladığını belirten Rühsen; Wget2’nin çoklu iş parçacıklı çalıştığını ve hızlı çalışmaya izin vermek için birçok özelliği kullandığını söyledi. Çoğu durumda Wget2’nin çok daha hızlı indirdiğini söyleyen Rühsen; yazılımın GPLv3+ altında, Libwget’in ise LGPLv3+ altında lisanslandıklarını belirtti. Rühsen; sürüme katkı sağlayan herkese teşekkür ettiklerini söyledi. Bilindiği gibi, halefi olduğundan bahsedilen GNU Wget; 1990’lı yıllarda “internetten download etme yazılımı” boşluğunu dolduran Wget; çevirmeli ağ bağlantı sorunlarıyla boğuşulduğu koşullarda, bir “indirme aracı” ihtiyacını karşılamıştır. Kendiliğinden kaldığı yerden devam edebilen Wget; HTTP’nin Range özelliğini kullanan ilk istemcidir. C diliyle yazılan yazılım, üçüncü parti kütüphanelere asgari düzeyde gereksinim duyan yüksek düzeyde taşınabilirlik özelliğine sahiptir. (DNS aracılığıyla sertifika doğrulama) –dane seçeneğiyle gelen yeni sürüm, varsayılan olmayan bağlantı noktalarında proxy’lerin desteklendiğini ifade ediyor. no_proxy (IPv4 and IPv6) için CIDR desteği eklenen yeni sürüm, özyinelemeli RSS/Atom işlemeyi geliştiriyor. Windows için varsayılan sertifika/paket yollarının iyileştirildiği belirtilirken, Windows ve MSVC uyumluluğu da iyileştirilmiş bulunuyor. OpenSSL kodunun iyileştirildiği belirtilirken, WolfSSL kodu ve ilerleme çubuğu da iyileştirilmiş bulunuyor. GNU Wget2 2.1.0 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

GNU Wget2 2.1.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Vivaldi 6.2 duyuruldu

“Herkes için değil, senin için” sloganıyla kullanıma sunulan, bir dönem Opera firmasının patronluğunu da yapmış olan Jon von Tetzchner’in öncülük ettiği Vivaldi tarayıcısının 6.2 sürümü, Jon von Tetzchner tarafından duyuruldu. 1994 yılında, hızlı bir web tarayıcı yapmak için çalışmaya başlayan iki programcının, pek çok özellikleriyle popüler bir yazılım olan  Opera tarayıcısının doğmasını sağladıklarını, yenilikçi ve mükemmellik yanlısı oldukları için artık çok sevdikleri o tarayıcının yönünü değiştirdiğini, bu nedenle, kendileri ve dostları için artık yeni bir tarayıcıya ihtiyaç olduğuna inandıklarını anlatmıştık. Bu yeni tarayıcı Vivaldi idi. Bir dönem Opera firmasının patronluğunu da yapmış olan Jon von Tetzchner, Vivaldi adlı yeni bir internet tarayıcısı projesini başlatmış; hızlı ama aynı zamanda işlevsel, esnek ve kullanıcı için yapılmış bir tarayıcı üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Büyük performans ve bellek kullanımı iyileştirmeleriyle çıkarılan yeni sürümde, yeni pencereleme sisteminin uygulanmasıyla, web tarayıcısının eski sürümleriyle karşılaştırıldığında pencerelerin açılmasının  %37 oranında iyileştiği ifade ediliyor. Chromium tabanlı popüler bir çapraz platform web tarayıcısı olan Vivaldi’de, bir Javascript çerçevesi olan React’tan türetilen Portal Windows’un, çalışan kodun pencereler arasında daha verimli paylaşılmasına olanak tanıdığı söyleniyor. Adres alanı önerileri artık belirli ihtiyaçlara göre değiştirilebiliyor. Artık adres çubuğu ayarlarına gidebilmek ve kategorileri gizlemeyi veya önceliklerini seçebilmek mümkün bulunuyor. Vivaldi’deki posta istemcisi de artık benzer görünümlü simgelerin istemci genelinde kolayca ayırt edilmesini sağlayan yeni posta filtrelerine sahip bulunuyor. Vivaldi Browser 6.2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Vivaldi 6.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

DietPi 8.21.1 Beta duyuruldu

Öncelikle Raspberry Pi, Orange Pi ve Odroid gibi tek kart bilgisayarlar için geliştirilen, İngiltere kökenli, Debian GNU/Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan DietPi‘nin 8.21.1 Beta sürümü duyuruldu. Dietpi-config > Gelişmiş Seçenekler > SPI önyükleyicisini güncelle aracılığıyla SPI’ye flaşlandığında, DietPi’nin NVMe ve USB aracılığıyla başlatılmasını sağladığı belirtilirken, 64-bit Rockchip SBC’lerin Armbian’ın 64-bit Rockchip çekirdek paketi “linux-image-current-rockchip64” içeren tüm SBC’lerin, Linux 6.1.46’ya büyük bir çekirdek yükseltmesi alacağı ve bu arada Armbian tarafından yukarı yönde uygulanan birçok düzeltme ve geliştirme yapılacağı ifade ediliyor. Bu arada, Armbian’ın APT deposu Şubat 2023’ten bu yana herhangi bir güncelleme görmediğinden, üreticilerin kendi derlemelerini derlemeye ve barındırmaya başladıkları söyleniyor. 802.11ax/WiFi 6 desteği eklendiği söyleniyor. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. DietPi 8.21.1 Beta hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 DietPi 8.21.1 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Regolith Desktop 3.0 Wayland desteğiyle geliyor

Regolith Linux‘un Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 22.04 LTS, Ubuntu 23.10 ve Debian 11 Bullseye, Debian 12 Bookworm üzerine inşa edilen 3.0 sürümü duyuruldu. Regolith Desktop 3.0’ın Wayland desteğiyle geldiği belirtiliyor. Klavye odaklı, döşemeli masaüstü ortamına yönelik bu güncelleme aynı zamanda Sway dizgicisini temel alan alfa kalitesinde Wayland tabanlı bir oturum da sunuyor. Ancak bu, yalnızca Ubuntu 22.04 LTS ve üzeri veya Debian 12 Bookworm kullanıldığında mümkün oluyor. 1920×1080 çözünürlüklerde kesirli ölçeklendirmeyi destekleyen yeni sürüm, x11 oturumunda varsayılan olarak yüklenen picom dizgicisiyle geliyor. Regolith Desktop 3.0’da çeşitli hata düzeltmeleri, kod temizlemeleri ve performans optimizasyonlarının da mevcut olduğu söyleniyor. Regolith Desktop 3.0’ı yüklemek için Ubuntu 20.04 LTS, Ubuntu 22.04 LTS, Ubuntu 23.10 veya Debian 11 Bullseye veya Debian 12 Bookworm kullanmak gerekiyor. Ancak yeni Wayland oturumunun yalnızca Ubuntu 22.04 LTS ve üzeri veya Debian 12 Bookworm kullanıldığında mümkün olduğunu unutmamak gerekiyor. Regolith Desktop’ın hem 64 bit hem de ARM64 sistemleri desteklediğini de belirtelim. Örneğin, Ubuntu’yu bir Raspberry Pi 4’te kullanıyorsanız ve varsayılan GNOME Shell masaüstünü ağır buluyorsanız, bunu daha hafif bir alternatif olarak kullanmayı düşünebilirsiniz. Regolith Desktop 3.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Regolith Desktop web sitesinde kapsamlı bir kurulum kılavuzu bulunuyor. Adımlar zor değil: Önce repo anahtarını ekleniyor, ardından repo ekleniyor, ardından gerekli paketi yükleniyor. Yeniden başlatılıyor ve oturum açma ekranında Regolith masaüstü oturumunu seçiliyor. Regolith Desktop 3.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

FreeCAD 0.21.1 duyuruldu

Parametrik bir 3D modelleyici olan FreeCAD‘in 0.21.1 sürümü, Chris Hennes tarafından duyuruldu. FreeCAD ekibinin, FreeCAD 0.21.1’in kullanıma sunulduğunu duyurmaktan mutluluk duyduğu belirtilirken, FreeCAD yalnızca mevcut kullanıcı için kurulduğunda yönetici izinlerinin gerekli olmadığı ifade ediliyor. Bu sürümün, çeşitli hata düzeltmeleri ve yüzlerce pek çok iyileştirme içerdiği belirtiliyor. Yeni Sketcher araçları, geliştirilmiş TechDraw özellikleri ve sonlu elemanlar yöntemi (FEM) çalışma tezgahındaki önemli ilerlemeler olarak kullanıcıya sunuluyor. FreeCAD; açık kaynak kodlu, (LGPL ve GPL lisanslı), çok gelişmiş eklentiler içeren ve özelleştirmeye olanak sağlayan bir yazılım. C++ ve Python ile yazılan FreeCAD; STEP, IGES, STL ve diğerleri gibi pek çok açık dosya formatını okuyor ve yazıyor. (Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.) Parametrik modelleme; kullanıcının modelinin geçmişine gidip parametrelerini ve tasarımını kolaylıkla değiştirmesine olanak tanıyor. FreeCAD kimler içindir? Ev kullanıcıları, bu işi hobi edinmiş olanlar, böyle bir projeye sahip olanlar…vb. FreeCAD’in pek çok işlevselliğine Python ile erişebilmek mümkün. FreeCAD 0.21.1 hakkında bilgi edinmek üzere GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

FreeCAD 0.21.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Tor 0.4.8.5 duyuruldu

İnternet üzerinde kişisel bilgileri gizleyebilme ve anonim olma olanağı sağlayan ünlü güvenlik aracı Tor‘un 0.4.8.5 sürümü duyuruldu. Bunun, 0.4.8.x serisinin yeni kararlı sürümü olduğu belirtilirken, sürümün, birkaç gün önce küçük bir düzeltme yapıldıktan sonra ilk kararlı sürümden sonra hızlı bir ikinci sürüm olduğu belirtiliyor. Çeşitli hata düzeltmeleriyle gelen sürümde, BSD derlemesinin de düzeltildiği söyleniyor. Geoip dosyalarının IPFire konum veritabanıyla eşleşecek şekilde güncellendiği belirtilirken, PoW birim testi yapıldığı ifade ediliyor. “crypto/hashx” ve “slow/crypto/equix”teki test hatalarının düzeltildiği söyleniyor. Tor 0.4.8.5 hakkında bilgi edinmek için değişiklikler sayfası incelenebilir.

Continue Reading →

 

Kuşkusuz, bu trafiğin şöyle bir dezavantajı da vardır. Birçok sitenin açılması uzun sürebilmektedir. Ancak, kullanıcı .onion uzantılı web sitesini yayınlayarak bu sayede Tor Browser üzerinden yayınladığı siteye girişin hızlı olmasını sağlayabilir. Ayrıca bu siteye normal browserlar ile erişilemeyecektir, siteye yalnızca Tor Browser kullananlar ulaşabileceklerdir. Yani mükemmel bir şekilde gizlenmiş bir web sayfasıdır, söz konusu olan. Tor 0.4.8.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

ArcoLinux 23.09.03 duyuruldu

Eskiden ArchMerge olarak adlandırılan Arch Linux tabanlı bir GNU/Linux dağıtımı olan ArcoLinux‘un 23.09.03 sürümü duyuruldu. Çeşitli problemlerin giderildiği ve kimi genel iyileştirmeler içerdiği söylenen yeni sürüm, her zaman olduğu gibi Cinnamon, Gnome, KDE Plasma, Mate, Openbox gibi masaüstü ortamlarından pek çoğunu full ve minimal sürümler olarak kullanıma sunuyor. Yeni bir masaüstü ortamı Hyprland ile gelen yeni sürüm; Wayland ile kurulabilen bir masaüstü ortamıyla geliyor. Ağ yazıcısının hemen kurulması için systemd hizmeti eklendiği belirtilen yeni sürümün, AAG ile artık Ariser iso’yu oluşturma olanağına sahip olduğu ifade ediliyor. Calamares’in olmadığı belirtilen sistemde, yalnızca saf Arch ve AUR’dan istenilen herhangi bir paket yüklenebiliyor. Ariser üzerinden tek tip pacman hatlarına sahip olmak için /etc/pacman.conf’un içeriğini değiştirilldiği belirtilirken, aynı zamanda python kodunun da basitleştirildiği söyleniyor. ATT geliştirilip GARUDA REPO eklenen sistemde, Garuda deposunu aktif edip garuda-assistant gibi uygulamaları yüklemek mümkün. Bu arada, linux-xanmod-anbox ve linux-xanmod-tt çekirdeklerinin depodan ve Calamares’ten kaldırıldığı belirtiliyor. ArcoLinux 23.09.03 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

ArcoLinux 23.09.03 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0