Archive | Mayıs, 2021

Pitivi 2021.05 sürümüne güncellendi

Doğrusal olmayan, açık kaynak koldu bir video düzenleyicisi olan Pitivi’nin 2021.05 sürümü, Alexandru Bălut tarafındna duyuruldu. Medya Kitaplığındaki kliplerin etiketlenmesi konusunun çözüme kavuştuğunu söyleyen Bălut; ctrl tuşuna basarak bir ana karenin dikey veya yatay olarak sürüklenebileceğini ifade etti. Pek çok video biçiminde oldukça başarılı olan Pitivi; video çıktısını ffmpeg codeclerini kullanarak oluşturuyor. Bir video eklemek için klipleri içe aktar seçeneğinden videoyu seçmenin yeterli olduğu yazılım, Ubuntu ve kimi türevlerinde ön tanımlı olarak geliyor. Pitivi 2021.05 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Pitivi 2021.05 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

BlankOn 12 Beta duyuruldu

Endonezya Linux Mover Vakfı ve BlankOn geliştirici ekibi tarafından geliştirilen Debian “Testing” tabanlı bir dağıtım olan BlankOn‘un 12 sürümünün betası, ubuntubuzz.com üzerinden Ade Malsasa Akbar tarafından duyuruldu. Bunun bir test sürümü olduğunun unutulmaması ve yalnızca test etmek amacıyla kullanılması gerektiği hatırlatılırken, test eden kullanıcıların tespit ettikleri hataları rapor etmeleri rica ediliyor. BlankOn geliştirme ekibinin, Manokwari masaüstü ortamını da içeren BlankOn 12 Beta sürümünü gururla sunduğu belirtilirken, kullanıcı arabirimi olarak Manokwari’den GNOME’a geçiş ve diğer değişikliklerin yanı sıra Partoedi’nin yerine sistem kurucusu olarak Calamares’e geçiş de gerçekleşmiş bulunuyor. BlankOn 12 Beta hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için ubuntubuzz.com üzerinde Ade Malsasa Akbar’ın duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

BlankOn 12 Beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNU mtools 4.0.28 duyuruldu

GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) altında yayınlanan GNU mtools’un 4.0.28 sürümü, Alain Knaff tarafından duyuruldu. GNU mtools 4.0.28’i duyurmaktan memnuniyet duyduğunu söyleyen Knaff; Mtools’un, GNU’dan MS-DOS disklere erişmek için bir yardımcı program koleksiyonu olduğunu hatırlattı. FAT güncellenirken bilgi sektörünün kullanılmayan içerikleri artık sıfırlanm adığını söyleyen Knaff; ayrıştırma yapılandırma dosyasının artık Türkçe yerel ayarlarla doğru şekilde çalıştığını belirtti. GNU mtools hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfasını inceleyebilirsiniz. GNU mtools 4.0.28 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

GNU mtools 4.0.28 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreELEC’in 10.0 BETA4 ve 9.2.7 sürümleri duyuruldu

Üçüncü beta sürümü 20 Mayıs 2021‘de duyurulan televizyon ve uzaktan kumanda ile kullanım için GNU/Linux, OSX, Windows, iOS ve Android yüklü aygıtlarda 10 metreye kadar bir kullanıcı arayüzü üzerinden özgür ve açık kaynak kodlu (GPL) bir medya oynatıcı olarak işlev gören ve Kodi‘nin en son sürümü ile kullanıma sunulan ve Raspberry Pi gibi ARM tabanlı bilgisayarları hedef alan LibreELEC’in “Matrix” kod adlı 10.0 sürümünün dördüncü betası ile “Leia” kod adlı 9.2.7 sürümü duyuruldu. Bu sürümün; öncelikle Netflix, Amazon Prime ve diğer ücretli video hizmetlerinin oynatılmasına izin veren bir yazılım olan Widevine’i düzeltmek için yapılan bir güncelleme olduğu söyleniyor. Bunun, Widevine’in yeni sürümü 4.10.2252.0 veya daha yenisinin 31 Mayıs 2021’den sonra çalışmaya devam etmesi için zorunlu olduğu belirtiliyor. Bu yeni sürümle tüm ARM cihazlarının, yeniden çalışması için ek kitaplıklara ihtiyaç olduğu ifade ediliyor. LibreELEC’in 10.0 BETA4 ve 9.2.7 sürümleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusu incelenebilir.

Continue Reading →

LibreELEC’in 10.0 BETA4 ve 9.2.7 sürümlerini edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

4MLinux 36.1 duyuruldu

Bir bakım (bir sistem kurtarma live CD’si gibi), multimedya, mini sunucu (inetd daemon kullanılarak) bir miniserver gibi temel unsurlara odaklanan ve bazı küçük GNU/Linux oyunları sağlayan bir GNU/Linux dağıtımı olan 4MLinux’un 36.1 sürümü, Zbigniew Konojacki tarafından duyuruldu. 4MLinux kullanıcıları, terminalde “zk update” komutunu çalıştırarak sistemlerini güncelleyebilirler. 5.4.115 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan yeni sürüm; LAMP Server (Apache 2.4.47, MariaDB 10.5.8 ve PHP 7.4.18) içeriyor. 4MLinux 36.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek üzere sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

4MLinux 36.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

MakuluLinux 2021-05-28 Core çıktı

Microsoft Windows’un masaüstü arayüzüne benzemek üzere özelleştirilmiş bir Cinnamon masaüstü ortamı içeren bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olan MakuluLinux‘un 2021-05-28 Core sürümü çıktı. Yeni odak depolarını tam olarak destekleyen yeni hibrit 2021 taban üzerine inşa edilen  yeni sürüm, Gnome framework üzerinde tasarlanmış. Bol güzel duvar kağıtları, tema ve imleç gibi seçeneklerle dolu güzel bir masaüstü ortamına sahip olan sürüm; XFCE framework’ten  Gnome Framework’e geçişle birlikte sistem, birçok yeni özellik kazanmış bulunuyor. İşletim sisteminin hızlı olması konusunda da çok çaba harcandığı söyleniyor. Tek bir tıklama ile masaüstünün tercih edilen düzeninin değiştirilmesi, panelin yeniden düzenlenmesi mümkün. MakuluLinux 2021-05-28 Core hakkında ayrıntılı fikir edinmek için daha önce yayımlanan beni oku sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

MakuluLinux 2021-05-28 Core edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Full Circle Magazine 169 duyuruldu

Ubuntu Linux topluluğu tarafından çıkarılan özgür ve bağımsız bir dergi olan Full Circle Magazine‘in 169 no’lu sayısı duyuruldu. 169. sayının duyurulmasından duyulan mutluluk ifade ediliyor. Yeni sayıda; Command & Conquer : LMMS; How-To : Python, Latex and Using USB3 on USB2; Graphics : Inkscape; My Opinion – Use Case For Alpha Software; Everyday Ubuntu : BibleTime Pt2; Micro This Micro That; Ubports Devices – OTA-17; Review : Ubuntu 21.04; Book Review: Big Book Of Small Python Projects; Ubuntu Games : Mutropolis; plus: News, The Daily Waddle, Q&A ve daha fazlası bulunuyor. Full Circle Magazine Weekly News 169 içeriğine ilişkin olarak buradan yararlanabilirsiniz.

Continue Reading →

Full Circle Magazine 169 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0