Archive | Mayıs, 2020

BlackArch Linux 2020.06.01 duyuruldu

Penetrasyon testleri ve güvenlik araştırmacıları için tasarlanmış Arch Linux tabanlı bir dağıtım olan BlackArch Linux’un 2020.06.01 sürümü duyuruldu. Yeni BlackArch Linux ISO ve OVA kalıplarının yayınlanlandığını belirtilirken, tüm paket ve araçlarla ilgili birçok iyileştirme yapıldığı söyleniyor. Yeni sürüm, birçok ek araç içeriyor, iptables ve VirtualBox hizmetlerini devre dışı bırakıyor ve birkaç paket yükseltmesi sunuyor. 150’den fazla yeni araç eklenen sistem, 5.6.14 Lİnux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Gereksiz iptables servisi ve VirtualPC hizmetleri kaldırılırken, wicd, wifi-radar (GUI) ile değiştirildi ve blackarch-installer 1.1.45 sürümüne güncellendi. Bunun kaliteli bir sürüm olduğu belirtilirken, birçok paketin düzeltildiği ifade ediliyor. Tüm vim eklentileri güncellenirken, geliştirilmiş vim yapılandırma seçenekleri eklenmiş bulunuyor. Tüm sistem paketlerini güncellendi. BlackArch’ın tüm kullanıcılarına, yansılarına ve destekçilerine teşekkür edildiği bildiriliyor. BlackArch Linux 2020.06.011 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için projenin blog sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

BlackArch Linux 2020.06.01 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Evolution 3.36.3 duyuruldu

GNOME masaüstü ortamının resmi kişisel bilgi yönetimi uygulaması olan Evolution‘un 3.36.3 sürümü duyuruldu. Sürümde, çeşitli problemler giderilmiş, çeşitli tercüme güncellemeleri de gerçekleştirilmiş bulunuyor. Eylül 2004’te GNOME 2.8 sürümü ile Evolution 2.0’dan itibaren GNOME’un resmi bir parçası olan Evolution’ın kullanıcı arabirimi ve işlevselliği Microsoft Outlook’u andırır. Evolution; GNU GPL lisansı ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Evolution; e-posta, takvim, not alma, yapılacaklar listesi gibi çeşitli işleri birleştiriyor. POP ve IMAP protokolleri ile e-posta alımı ve SMTP ile e-posta iletimi sunan Evolution; SSL, TLS ve STARTTLS ile şifreli ve güvenli bir ağ bağlantısı sağlar. E-posta filtrelerine ve GPG ve S/MIME ile e-posta şifreleme özelliğine sahip olan Evolution; SpamAssassin ve Bogofilter ile otomatik spam filtreleme imkanı da sunuyor. Yerel adres defterleri, LDAP ve Google adres defterleri ile iletişim yönetimi sağlayan Evolution’a ait adres defterleri LibreOffice’te bir veri kaynağı olarak kullanılabilir. Evolution ayrıca bir RSS okuyucusu eklentisine sahiptir. Evolution 3.36.3 hakkında daha geniş bilgi edinmek için haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Evolution 3.36.3 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Clonezilla live alternative testing 20200528 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni bir test sürümü alternative testing 20200528 adıyla, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 28 Mayıs 2020 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. Daha esnek olması için grub-header.cfg dosyasının bootx64.efi dosyasından grub.cfg dosyasına taşındığı belirtilirken, live paketler listesine xen-tools’un eklendiği söyleniyor. Clonezilla live alternative testing 20200528 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürümün Groovy ve Focal versiyonlarıyla ilgili değişiklikler sayfalarını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında,  Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Continue Reading →

Clonezilla live alternative testing 20200528 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Clonezilla live 2.6.7-12 duyuruldu

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni test sürümü 2.6.7-12, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Debian Sid depolarıyla 28 Mayıs 2020 tarihi itibariyle senkronize edilen sistemin temel GNU/Linux işletim sistemi güncellenmiş bulunuyor. 5.6.14-1 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, UEFI netboot istemcisinin grub cfg’si için linuxefi ve initrdefi kullanıyor. Live paketler listesine xen-tools eklendiği bildirilirken, last-lba satırındaki problemin giderildiği söyleniyor. Clonezilla live 2.6.7-12 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz. Bunun dışında,  Clonezilla’nın Türkçe dil desteği olmamasının kalıcı hasarlar yaratabileceğini düşünen Ömer Yıldız tarafından Türkçeye çevrilmeye başlandığını haber vermiştik. Artık yazılımın Türkçe versiyonlarını indirme şansına da sahip olduğunuzu unutmamalısınız. Ömer Yıldız’ın yaptıklarını burada bulabilirsiniz.

Continue Reading →

Clonezilla live 2.6.7-12 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

AMDVLK 2020.Q2.4 Vulkan sürücüsü duyuruldu

AMD’nin resmi Vulkan sürücü ekibi, açık kaynaklı Linux “AMDVLK” türevinin yeni bir sürümünü duyurdu. AMDVLK 2020.Q2.4’ü kullanıma sunmaktan memnuniyet duyulduğu ifade edilirken, böylelikle Vulkan API sürümünün de güncellendiği söylendi. Bellek kullanmayan sistemler için gelişmiş bellek ayırma özelliğiyle birlikte gelen yeni sürümde, TMZ etkinleştirilmiş bulunuyor. Radeon Graphics Profiler ve diğer hata düzeltmelerini içeren sürümde, OpAtomicIDecrement ve OpAtomicIIncrement sorunları giderilmiş bulunuyor. AMDVLK 2020.Q2.4 Vulkan sürücüsü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

AMDVLK 2020.Q2.4 Vulkan sürücü edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Google Chrome 84 Beta duyuruldu

Geçen hafta duyurulan 83.0.4103.61 sürümünün ardından, Google Chrome’un yeni seriden 84 sürümünün betası da duyuruldu. GNU/Linux, Windows ve ChromeOS kullanıcıları için modern form kontrolleriyle dikkat çeken yeni sürüm, sayfa değişikliklerine bir örnek sunuyor. Android’de Web OTP API (SMS alıcı API) desteğini getiren yeni sürüm, Web Animasyonları ve API uygulamasında önemli iyileştirmeler içeriyor. 128 bitlik değer türüne sahip WebAssembly SIMD desteği de içeren yeni sürüm, JavaScript motorunun 8.4 sürümünü engelliyor ve TLS 1.0/1.1 desteğini tarayıcıdan kaldırıyor. Google Chrome 84 Beta hakkında fikir sahibi olabilmek ve ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Google Chrome 84 Beta edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Audacity 20. yaşına girdi

Windows®, Mac®, GNU/Linux® ve diğer işletim sistemleriyle kullanılabilen özgür ve ücretsiz bir sayısal ses düzenleme ve ses kaydetme yazılımı olan Audacity, 28 Mayıs 2020’de 20. yaşına girdi. En son James Crook tarafından 2.4.1 sürümü duyurulan yazılım, ilk olarak 28 Mayıs 2000’de kullanıma sunulmuştu. Bu 20 yıl içinde birçok işletim sisteminin gelip gittiğini ama kendilerinin hâlâ burada, çalıştıklarını belirten geliştirici ekip; Audacity’nin sanatçılar, bilim insanları, müzik ve ses severler, podcast’ler, anlatıcılar tarafından kullanıldığını hatırlattı. Pasta için sadece 13 mum kullanıldığını ama bunun kimseyi yanıltmamaso gerektiği ifade ediliyor.

Continue Reading →

Audacity 20. yaşına girmesiyle ilgili haberi, audacityteam.org adresinde bulabilirsiniz.

0