Archive | Ekim, 2013

openSUSE 13.1 RC2

İlk sürüm adayı 11 Ekim 2013‘te duyurulan openSUSE 13.1′in planlanan iki sürüm adayından ikincisi, Jos Poortvliet tarafından duyuruldu. Kasım ayında çıkarılması planlanan openSUSE 13.1′in ikinci sürüm adayını duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Poortvliet; sürümün test edilmesi konusunda yardımcı olunmasını rica etti. Systemd’nin 208. sürümüne güncellendiğini söyleyen Poortvliet; pek çok çeviri güncellemesinin de gerçekleştirildiğini ifade etti. openSUSE 13.1 RC2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

openSUSE 13.1 RC2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Superb Mini Server 2.0.6

Web, DNS, DHCP, dosya, yazıcı ve faks sunucuları, iptables güvenlik duvarı, spam filtreli ve anti-virüs tarayıcılı posta sunucusu ve BitTorrent istasyonu ile Slackware tabanlı bir sunucu dağıtımı olan Superb Mini Server’in (SMS) 2.0.6 sürümü duyuruldu. 3.4.67 LTS Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin; Postfix 2.10.2, Samba 4.1.0, OpenLDAP 2.4.37, Dovecot 2.2.6 gibi sunucu paket güncellemelerine odaklanıp biraz VPN eklenmesiyle elde edilmiş bir bakım sürümü olduğu söyleniyor. Ayrıca, kullanıcılar yükseltmek isterlerse, en son LTS çekirdek olan 3.10.17’nin SMS deposunda mevcut olduğu ifade edildi. Superb Mini Server 2.0.6 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Superb Mini Server 2.0.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

KDevelop 4.5.2

Unix benzeri işletim sistemleri için KDE SC masaüstü ortamına tümleşik özgür bir geliştirme ortamı olan KDevelop’un 4.5.2 sürümü duyuruldu. Beş aylık bir çalışma sürecinin ardından KDevelop 4.5.2’yi duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen geliştiriciler; kullanıcıları, yazılımlarını yirmiden fazla hata düzeltmesiyle gelen yeni sürüme yükseltmeye çağırdılar. Bunun 4.5 serisi içindeki son yama sürümü olacağı vurgulanırken KDevelop 4.6’ya odaklanıldığı ifade edildi. Yalnız C++ ve C için değil, PHP ve Python gibi diller için de önemli bir alternatif olan KDevelop, herhangi bir derleyici içermiyor, çalıştırılabilir kod üretmek için GCC gibi harici derleyicileri kullanıyor. Ada, Bash, C, C++, Fortran, Java, Pascal, Perl, PHP, Python ve Ruby gibi pek çok programlama dilini destekleyen KDevelop; GNU Genel Kamu Lisansı altında yayımlanan özgür bir yazılım. KDevelop, yeni başlayanlar için bile uygulama oluşturma ve geliştirmede kolaylık sağlayan bir tümleşik geliştirme ortamı. KDevelop 4.5.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

KDevelop 4.5.2 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Blender 2.69

Yaygın biçimde kullanılan 3D modelleme ve tasarım yazılımlarından biri olan Blender’in 2.69 sürümü çıktı. Blender Vakfı ve çevrimiçi geliştirici topluluğu, Blender’in 2.68 sürümünü sunmaktan gurur duyduklarını ifade ederken; uygulamaya pek çok farklı örgü modelleme araçları eklendiği ve geliştirildiği belirtildi. Bilindiği gibi, 2002 yılında kurulan Blender Vakfı, o güne dek yazılmış olan kodları Free Blender adıyla kamuya açmış ve bir bağış kampanyası başlatmıştı. Yazılımın geliştirilmesi için aktarılan ilk fonlar bu şekilde oluşturulmuştu. Blender Papervision 3d desteği de vermektedir. Blender 2.69 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Blender 2.69 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

0

Clonezilla Live 2.2.0-16

Sabit disk klonlamak ve yedeklemek için tasarlanmış Debian GNU/Linux tabanlı Clonezilla‘nın Live versiyonunun yeni kararlı sürümü 2.2.0-16, Steven Shiau tarafından duyuruldu. Sürümün önemli geliştirmeler ve hata düzeltmeleri içerdiğini söyleyen Shiau; GNU/Linux işletim sisteminin yükseltildiğinin altını çizerken, 3.11.6 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemin 29.11.2013 tarihi itibariyle Debian “Sid” GNU/Linux depolarıyla senkronize edilmiş olduğunu ifade etti. Shiau; Clonezilla’nın 3.8.2, drbl’in 2.6.8 ve live-config’in 3.0.23-1 sürümlerine güncellendiğini söyledi. Clonezilla Live 2.2.0-16 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Clonezilla Live 2.2.0-16 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Mozilla Thunderbird 24.1.0

Açık  kaynak kodlu ve son derece gelişmiş özelliklere sahip güvenli bir e-posta istemcisi olan Mozilla Thunderbird’ün 24.1.0 sürümü çıktı. Türkçe dahil 49 dili destekleyen Mozilla Thunderbird, Mozilla ailesinin diğer popüler üyesi Firefox gibi pek çok eklenti kullanma ve e-postaları farklı sekmelerde açma özelliklerine sahip. Bir e-postaya çift tıklandığında, iletinin yeni bir sekmede açılmasına imkan sağlayan yazılım, arşivleme ve arama altyapısı da içeriyor. Thunderbird, bu altyapıya entegre edilmiş “Akıllı Klasörler” özelliğiyle farklı e-posta hesaplarında saklanan mesajlarda ve arşivlerde daha hızlı ve kapsamlı arama yapılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş özelliklerden birini de Gmail entegrasyonu oluşturuyor. Thunderbird çevrim içi güvenlik alanında başat olmaya devam ederken, sizi çevrim içi tertiplerden korumak için etkin olarak çalışıyor. Thunderbird, en karmaşık idari ihtiyaçlarınızı karşılarken aradığınızı bulmanızı da kolaylaştırıyor.

Continue Reading →

Mozilla Thunderbird 24.1.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

WordPress 3.7.1

“Basie” kod adlı 3.7 sürümü 24 Ekim 2013‘te duyurulan açık kaynak kodlu ve GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslı dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden (CMS) biri olan WordPress’in 3.7 sürümünde tespit edilen 11 hata ve bunların düzeltilmesi üzerine çıkarılan bakım sürümü, Andrew Nacin tarafından duyuruldu. Eski veya kötü yapılandırılmış sunucular üzerinde çalışan kimi sitelerin WordPress.org üzerinden güncellemeleri kontrol etmeye devam etmesinin sağlanmasını isteyen Nacin;  değişikliklerin tam listesi için, değişiklikler listesinin incelenmesi gerektiğini belirtti. Yazılmaya ve geliştirilmeye 2003 yılında başlanan WordPress; o günden bu yana milyonlarca insan tarafından kullanılan kendi sunucusunu bloglama aracı olarak yaygınlaştı, büyüdü.

Continue Reading →

Açık kaynak kodlu bir proje olan WordPress üzerinde çalışan dünyada yüzlerce insan var. PHP ve MySQL üzerine inşa edilen WordPress; GPLv2 (veya üstü) ile lisanslıdır. Yalnızca bir blog sistemi olarak başlayan WordPress; tam bir içerik yönetim sistemi (CMS) olarak kullanılmak üzere gelişti ve binlerce eklentisi, parçacıkları ve temasıyla hayal gücünüzle sınırlı bir yapı haline geldi.  WordPress 3.7.1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

WordPress 3.7.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0