Archive | Mart, 2023

UBports 20.04 OTA-1 duyuruldu

Mobil cihazlar için Canonical‘ın Ubuntu Touch işletim sisteminin bir çatalı olarak topluluk tarafından geliştirilen UBports‘un 20.04 OTA-1 sürümü duyuruldu. Ubuntu Touch’ın çalışmalarını sürdüren proje, böylelikle, yeni bir güncelleme yayınlamış oluyor. Proje, böylelikle, temel dağıtımı Ubuntu 16.04’ten 20.04’e yükselten büyük bir güncelleme yayınlamış oluyor. Mahremiyete ve özgürlüğe saygılı mobil işletim sistemi olan UBports’un; Fairphone 4, Google Pixel 3a, Vollaphone 22, Vollaphone X, Vollaphone gibi Ubuntu Touch cihazlarında mevcut olacağı ifade ediliyor. Pine64 PinePhone, PinePhone Pro ve PineTab, bu cihazların geri kalanından bağımsız olarak güncellendiği; PinePhone ve PineTab’ın kararlı kanal, OTA-1 etiketli bir güncelleme almayacağı belirtiliyor. Bunun, Ubuntu 20.04 (Focal) için önemli özelliklere sahip ilk OTA olduğu belirtilirken, bir kaydolma güncellemesi olduğu ve zorunlu güncelleme olmadığı ifade ediliyor. Yazılımı tecrübe edenlerin, tespit ettikleri herhangi bir hatayı derhal bildirmeleri rica ediliyor. UBports 20.04 OTA-1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz. Continue Reading →

 

UBports 20.04 OTA-1 için desteklenen cihazların listesi ve kurulum talimatları, desteklenen cihazların bir listesi ve kurulum talimatları, projenin 56 cihaz için taşıma ilerlemesini listeleyen cihaz sayfasında bulunabilir.

0

Slackel 7.6 “Openbox” duyuruldu

Slackware ve Salix Linux tabanlı GNU/Linux dağıtımı Slackel’in Openbox pencere yöneticisi ile dizayn edilen 7.6 “Openbox” sürümü çıktı. Slackware ve Salix tabanlı sistemin yeni sürümünün 6.1.20 Linux çekirdeği üzerine yapılandırıldığı ifade edilirken, sistemin Slackware’in ‘Current’ ağacındaki en son güncellemeleri içerdiği ve kullanıcılara 64 bit ve 32 bit ISO kalıplarının sunulduğu belirtiliyor. UEFI sistemlerinde önyüklemeyi destekleyen sistemin, 16 veya 32 GB usb stick veya ssd diske kurulabileceği söyleniyor. Sahip olunan belleğe göre 2 veya 4 GB boyutunda bir takas bölümü oluşturulabileceği söylenirken, sistemi kurmadan önce Slackel Başlangıç ​​Kılavuzunu okumanın iyi olacağı hatırlatılıyor. Sistem; Mozilla-firefox-111.0, mozilla-thunderbird-102.9.0, exaile-4.1.1, smtube-21.10.0, smplayer-22.7.0, MPlayer-20221009, libreoffice-7.5.1.2, filezilla-3.58.0, pidgin- 2.14.12, iletim-2.94, gimp-2.10.34, slackel-control-center-3.0, install-upgrade-kernel-gtk-3.0 GUI uygulaması gibi paketlerle geliyor. Flatpak içeren sistemde, kullanıcı yüklemek için düzinelerce uygulamaya erişebiliyor. Slackel 7.6 “Openbox” hakkında bilgi edinmek için pkglist dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Slackel 7.6 “Openbox” edinmek için aşağıdaki linkten yararlanalabilirsiniz.

0

Proxmox Virtual Environment 7.4 duyuruldu

Proxmox Virtual Environment’in 7.4 sürümü duyuruldu. Sanal aygıtlar ve sanal makineleri çalıştırmak için hazırlanan Debian tabanlı sanallaştırma platformu Proxmox’un pek çok düzeltme ve hata giderimi ile gelen yeni sürümü Virtual Environment 7.4 böylelikle duyurulmuş oldu. Debian Bullseye 11.6’ya dayalı olarak gelen yeni sürüm, Linux çekirdeği 5.15 veya 6.2 ile kullanılabiliyor. Yeni bir karanlık tema ile birlikte güncellenmiş sanal makine ve dosya sistemi paketlerini tanıtan “sanal ortam” serisine yönelik bir güncelleme olarak gelen yeni sürümün kullanımının duyurulmasından büyük heyecan duyulduğu ifade ediliyor. Sistem; QEMU 7.2, LXC 5.0.2, ZFS 2.1.9, Ceph Quincy 17.2.5, Ceph Pacific 16.2.11 gibi çeşitli yazılımlarla geliyor. Tam entegre bir “Proxmox Dark” tema varyantıyla gelen yeni sürüm, GUI ve API’de ayrıntılı Ceph OSD bilgilerinin görüntülenmesi işleviyle geliyor. Yeni sürüme, Çevrimiçi bir düğümü manuel olarak (yeniden başlatma olmadan) bakıma geçirmek için CRM komutu eklendiği ifade ediliyor. Proxmox Virtual Environment 7.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Proxmox Virtual Environment 7.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Ubuntu 20.04.6 LTS duyuruldu

Uzun süreli destek sürüm (LTS) olan ve 23 Nisan 2020 tarihinde duyurulan Ubuntu‘nun Focal Fossa kod adlı 20.04 sürümünün yeni güncellemesi 20.04.6 LTS, Graham Inggs tarafından duyuruldu. Masaüstü, sunucu ve bulut versiyonları kullanıma sunulan sürümün, Ubuntu dışındaki diğer versiyonları olan Kubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Xubuntu gibi versiyonlarının 20.04.6 LTS sürümleri de böylelikle duyurulmuş oldu. Her zaman olduğu gibi, bu nokta sürümün birçok güncelleme içerdiğini söyleyen Inggs; bunların güvenlik güncellemeleri ve bakım odaklı diğer yüksek etkili hatalar için düzeltmeler olduğunu, bunun dışında güvenli önyükleme sorunlarının ele alındığını ifade etti. Ubuntu ekibinin, masaüstü ve sunucu ürünleri için Ubuntu 20.04.6 LTS’nin (uzun süreli destek) yayınlandığını duyurmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Inggs; önceki nokta sürümlerden farklı olarak 20.04.6’nın, son anahtar iptallerinden sonra amd64 yükleyici ortamının yenilenmesi ve güvenli önyükleme özellikli sistemlerde kullanımların yeniden etkinleştirilmesi anlamına geldiğini ifade etti. Inggs; sürüme Nisan 2025’e kadar 5 yıl boyunca bakım güncellemeleri sağlanacağını hatırlattı. Raspberry pi (Pi 2B, Pi 3B, Pi 3A+, Pi 3B+, CM3, CM3+, Pi 4B) desteğiyle gelen yeni sürüm, önemli güç tasarrufu iyileştirmeleri ve çok sayıda USB 3.2 ve Type-C iyileştirmesi içeriyor. Ubuntu 20.04.6 LTS hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Ubuntu 20.04.6 LTS ve diğer versiyonlarını edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

SmartOS 20230323 çıktı

OpenSolaris’in bir topluluk çatalı olarak illumos’a dayalı açık kaynaklı bir UNIX benzeri işletim sistemi şeklinde kullanıma sunulan SmartOS’un 20230323 sürümü çıktı. Birleşik bir dosya sistemi olan ZFS, çekirdeğinin sorunlarını gidermek için dinamik bir izleme çerçevesi olan DTrace, hafif sanallaştırma çözümü olan Zones ve çeşitli konuk işletim sistemlerini çalıştırmak için eksiksiz sanallaştırma çözümü olan KVM olmak üzere dört teknolojiye sahip olan sistem; bulutlar oluşturmak ve ev aletleri üretmek için uygun şekilde tasarlanmış bulunuyor. emacs TAGS dosyaları oluşturmak için make kuralları eklenen yeni sürüm, nfs modülünün açık kaynak uygulamasını içeriyor. SmartOS 20230323 hakkında bilgi edinmek için değişiklik dosyasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

SmartOS 20230323 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Rust programlama dilinin 1.68.2 sürümü duyuruldu

İlkin Mozilla çalışanı Graydon Hoare tarafından kişisel bir proje olarak geliştirilmeye başlanan; 2009’da Mozilla’nın sponsor olmasıyla günümüzde Mozilla Research tarafından geliştirilmeye devam edilen bir programlama dili olan Rust’un 1.68.2 sürümü duyuruldu. Rust ekibinin, Rust’un yeni sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduğu ifade ediliyor. Rust’un güvenlik, hız ve eş zamanlılık üzerine odaklanmış bir sistem programlama dili olduğu hatırlatılıyor. Rustup aracılığıyla yüklenmiş eski bir Rust sürümüne sahip olanların rustup update stable komutuyla kolaylıkla Rust 1.68.2’yi edinebilecekleri söyleniyor. Rust’ın katmanlı platform desteği hakkında daha fazla bilgi için Rust’ın platform destek sayfasına bakılması isteniyor. Rust’un en ilginç özelliği, tam anlamıyla orjinal bir dil değil, diğer dillerin iyi özelliklerinin birleştirilmesiyle ortaya çıkan melez bir dil olmasıdır. Sözgelimi C++ dilinin hafıza referanslama ve destructor özellikleri, SML’in veri yapıları, Python lexer sistemi gibi özellikler Rust’un bünyesinde bir araya gelmiştir. Rust 1.68.2 hakkında bilgi edinmek için GitHub sayfasını incelemek mümkündür.

Continue Reading →

 

Rust 1.68.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Docker 23.0.2 duyuruldu

İşletim sistemi imajlarını versiyonlayan, Apache versiyon 2 lisanslı, Go dili ile yazılmış bir sanallaştırma ve konteyner teknolojisi olan Docker‘in 23.0.2 sürümü, Sebastiaan van Stijn tarafından duyuruldu. Hata düzeltmeleri ve çeşitli geliştirmelerle gelen yeni sürümdeki değişikliklerin tam listesi için ilgili GitHub kilometre taşlarına bakabilirsiniz. Bir Docker dosyasındaki VOLUME satırı tarafından oluşturulan anonim birimlerin birim budama işleminden çıkarılması düzeltilmiş bulunuyor. Mergeop/diffop optimizasyonunu devre dışı bırakarak BuildKit COPY –link içindeki bir hatanın geçici olarak giderildiği belirtilirken, hem GenericResource hem de varsayılan olmayan bir ağın birlikte kullanılması için Swarm hizmet oluşturma mantığının düzeltildiği söyleniyor. Docker; kişilere ya da kuruluşlara çeşitli gereksinimlerini, çoklu problemlerini çözmelerine izin veren eksiksiz bir konteyner platformu sunuyor. Debian, Ubuntu gibi dağıtımlar için ayrı ayrı uygulamalar sunan Docker; BT liderlerinin mimarlık ve altyapı kilitlenmesi korkusu olmaksızın tüm uygulama portföylerini kendi hızlarıyla etkin bir maliyet ile oluşturup yönetebilecekleri ortam sağlayan, kurumsal kullanıma hazır bir konteyner platformudur. Docker ayrıca, yeni uygulamalar oluşturmak için zaman ve kaynak ayırma imkanı da sağlar. Bilindiği gibi Docker, Community Edition (CE) ve Enterprise Edition (EE) olmak üzere iki sürüm sunuyor. Docker 23.0.2 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Docker 23.0.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0