Archive | Mart, 2023

Laravel 10.5.0 duyuruldu

Özel uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir web frameworku olarak lanse edilen, PHP dili içerisinde kullanıcıların işlerini kolaylaştıran ve güvenlik açısından destek sağlayan birçok frameworkten biri olarak kullanıma sunulan Laravel‘in önce 10.5.0 sürümü Paul Redmond ve Tetiana Blindaruk tarafından duyuruldu. Bunun, Stringable replace için büyük/küçük harfe duyarlı bir bayrağı, boş sütunları veritabanı oluşturucu insertUsing yöntemine geçirme desteğini ve selectResultsets adlı yeni bir veritabanı bağlantı yöntemini içerdiği belirtiliyor. Ayrıca bu sürüm, DynamoDbStore için çok anahtarlı işlemlerde boş dizilerin işlenmesine yönelik iyileştirmeler ve one() aracılığıyla ilişkilerde yinelenen kısıtlamaların kaldırılması gibi hata düzeltmeleri ve değişiklikleri içeriyor. Horizon üzerindeki yığınlar listesindeki sonsuz yüklemenin düzeltildiği belirtilirken, MySQL dilbilgisi için ham ifadelerle whereNull sorgularının düzeltildiği söyleniyor. Bir json dosyasını okumak ve kodunu çözmek için Storage::json() yönteminin eklendiği söyleniyor. Laravel 10.5.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve GitHub sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Laravel 10.5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Xorg-server 21.1.8 duyuruldu

GNU/Linux ve Unix benzeri işletim sistemlerinde kullanılan grafik arayüz altyapısı anlamına gelen Xorg-server ya da X Pencere Sisteminin 21.1.8 sürümü, Peter Hutterer tarafından duyuruldu. Bu sürümün, günümüzün güvenliğinde CVE-2023-1393 düzeltmesini içerdiği belirtilirken, COW’dan sonra kullanımın düzeltildiği söyleniyor. Metin olmayan bir ekin temizlendiği söyleniyor. MIT lisansıyla kullanıma sunulan Xorg-server, X.Org Foundation tarafından yönetilen özgür ve açık kaynak kodlu bir uygulamadır. X sunucusuyla iletişim kurmak için yardımcı API’ler olarak hizmet veren X11 kitaplıkları kullanılmaktadır. X.Org Sunucusu, X Pencere Sistemi çekirdek protokolü sürüm 11’in (X11) sunucu tarafını ve bunun uzantılarını uygulamaktadır. Bir X sunucusu, X çekirdek protokolünü desteklemek için uygulanması gereken muazzam miktarda işlevselliğe sahiptir. Buna kod tabloları, glif rasterleştirme ve önbelleğe alma, XLFD’ler ve grafik ilkellerini çizen çekirdek işleme API’si dahildir. Xorg-server 21.1.8 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Xorg-server 21.1.8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Qt Creator 10.0.0 duyuruldu

Qt Creator’un 10.0.0 sürümü, Eike Ziller tarafından duyuruldu. Qt Creator 10.0.0’ı duyurmaktan mutluluk duyduklarını belirten Ziller; Qt Creator 10.0.0’ın çıkışını duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Paketlerde gönderilen LLVM sürümünü, LLVM 16 olarak güncellediklerini belirten Ziller; bunun, Clang’daki C++ 20 desteğini ve Qt Creator ile Clangd arasındaki etkileşimi geliştirdiğini söyledi. Ayrıca artık varsayılan olarak girintileme için kullanılan ClangFormat eklentisinin varsayılan olarak etkinleştirildiği söyleniyor. Araçlar > C++ > kullanılmayan işlevleri bul yeni eyleminin, projelerde ölü kodu bulmaya yardımcı olacağı ifade ediliyor. Kod modelinin Qt 6.5 olarak güncellendiği belirtilirken, düzenleyicinin artık ilgili özellikler için bir araç ipucu olarak bir renk önizlemesi gösterdiği ifade ediliyor. CMake ön ayarları desteğinin ön ayar sürümünün 5’e güncellendiği ve bunun, örneğin, mimari ve araç seti için harici strateji ve pathListSep değişkeni için destek eklediği ifade ediliyor. Ek olarak, Qt Creator’un nihayet Qt çevrimiçi yükleyicisinde isteğe bağlı olduğu belirtiliyor. Açık kaynak sürümünün, “Qt Creator” altındaki Qt indirme sayfasında mevcut olduğu ve ticari olarak lisanslı paketlerin Qt Account Portal’da bulunabileceği belirtiliyor. Ziller; sorunların hata izleyicisine gönderilmesinin iyi olacağını söyledi. Qt Creator 10.0.0 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da değişiklikler sayfasını inceleyebilirsiniz.


Continue Reading →

 

Qt Creator 10.0.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Godot 4.0.2 RC 1 duyuruldu

Oyun geliştirme konusundaki benzersiz yaklaşımıyla kolaylıkla yeni oyunlar oluşturmaya olanak sağlayan Godot‘un 4.0.2 sürümünün ilk sürüm adayı, Yuri Sizov tarafından duyuruldu. Bu Mart ayının, Godot koruyucularının çoğu için tamamen GDC ile ilgili olduğunu söyleyen Sizov; yorulmak bilmeyen katkıda bulunanlar sayesinde iki hafta önce Godot 4.0.1’in yayınlandığını ifade etti. Şimdi ikinci bir yama sürümü yayınlamaya hazırlandıklarını belirten Sizov; bununla birlikte, şu anda güvenli bir şekilde kullanıma sunulabilen acil sorunlara, çökmelere ve daha küçük kullanılabilirlik iyileştirmelerine odaklanmaya devam ettiklerini ifade etti. Bu bir sürüm adayı olduğu için herhangi bir yeni sorun beklemediklerini ve denenmesini önerdiklerini belirten Sizov; sürüm adaylarıyla ilgili bildirilen önemli bir gerileme yoksa, yakında kararlı bir sürüm yayınlanacağını söyledi. Android platformunun, SDK 33 (Android 13) desteği de dahil olmak üzere bir dizi iyileştirme aldığını belirten Sizov; motorun artık dışa aktarılan projelerde desteklenmeyen sıkıştırılmış doku biçimlerini yüklemeye çalışmadığını söyledi. Godot 4.0.2 RC 1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Godot 4.0.2 RC 1  edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

Snapd 2.59.1 duyuruldu

GNU/Linux sistemler için geliştirilmiş daha hızlı kurulum, uygulamaların daha güvenli çalışması, güncellemeler gibi işlemlerin yapıldığı paket yöneticisi olan Snapd’nin 2.59.1 sürümü, Michael Vogt tarafından duyuruldu. Snap yoluyla ekstra çekirdek komut satırı parametrelerini ayarlama desteğiyle gelen yeni sürüm, ICE kullanarak tam disk şifreleme desteği içeriyor. Bellek, işlemci, iş parçacığı kota seçeneklerinin artık deneysel olmadığı söyleniyor. Tek hizmetlerde kota desteğiyle gelen yeni sürüm, artık görüntüye giren snapd sürümlerini hesaba katıyor. Ubuntu’da yıllardır uygulama yüklemek, yükseltmek ve kaldırmak için kullanılan “apt-get” komutu yerine, Ubuntu 16.04 sürümüyle birlikte kullanıma sunulan Snap paketleme sistemi, “.deb” paketleri yerine, “.snap” paketlerini kullanıyor. Böylelikle hem masaüstü bilgisayarın, hem de Ubuntu telefon veya tabletlerin ortak yazılım kullanabilmesi amacı güdülüyor. Ayrıca snap, paket bağımlılığı sorununu ortadan kaldıracak. Yani uygulamalar, sistem sürümünden bağımsız olarak çalışacak. Bir uygulama indirildiğinde, aslında o uygulamanın çalışması için gerekli paket bağımlılıkları da indirilmiş olacak. Uygulamaların tamamen yalıtılmış olarak çalışacak olmaları, sistem geneli için daha az sorun ve daha az güvenlik açığı anlamına geliyor. Snapd 2.59.1 hakkında bilgiyi GitHub sayfasında bulabilirsiniz.

Continue Reading →

  

Snapd 2.59.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0

OPNsense 23.1.5 duyuruldu

FreeBSD tabanlı, güvenlik duvarları ve yönlendiriciler için tasarlanmış bir pfSense çatallaması ve uzman bir dağıtım olan OPNsense‘in FreeBSD üzerine inşa edilen 23.1.5 sürümü duyuruldu. Bunun, MVC/API geçişini biraz daha ileriye taşıyan ve radvd’nin yeniden başlatılmasını düzelten bir sürüm olduğu belirtilirken, 23.1.4 ile sorunlara neden olan SIGHUP kullanan davranışın düzeltildiği ifade ediliyor. web GUI hizmet tanımının doğru dosyaya taşındığı belirtilirken, otomatik uzak ağ geçidi seçiminin ve yönlendirme günlüğü ayarlarının sabitlendiği söyleniyor. Pencere öğesi için istemci çıktısının düzeltildiği ifade edilirken, komut dosyalarının engellenenler listesi işlevselliğini genişletmesine izin verildiği söyleniyor. CSVListField’da giriş başına normal ifade doğrulamasına izin vermek için MaskPerItem geçişinin eklendiği belirtiliyor. OPNsense 23.1.5 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

OPNsense 23.1.5 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

PyCharm 2023.1 duyuruldu

İlk sürüm adayı 16 Mart 2023’te duyurulan PyCharm‘ın 2023.1 sürümü, Valeria Letusheva tarafından duyuruldu. PyCharm’da kullanıcıyı daha üretken ve kodlaması daha sorunsuz hale getirecek özellikler sunmak için çok çalıştıklarını ifade eden Letusheva; geliştirme sürecinde sürece katılan, yeni özellikleri test eden, Twitter’da yorum yapan, hata raporları gönderen vb. herkese teşekkür ettiklerini ifade etti. Yılın ilk büyük sürümünün, uzak Jupyter not defterleri için destek, yeni kullanıcı arabiriminde geliştirmeler, jenerikler için geliştirilmiş tür çıkarımı ve çok daha fazlasını getirdiği belirtiliyor. Bir süredir PyCharm için yeni kullanıcı arayüzü üzerinde çalışıldığını belirten Letusheva; yeni kullanıcı arabiriminin, görsel karmaşıklığı azaltacağını, temel özelliklere kolay erişim sağlayacağı ve karmaşık işlevleri gerektiği gibi kademeli olarak açıklayarak daha temiz bir görünüm ve his sağlayacağını söyledi. Temel değişiklikler arasında basitleştirilmiş ana araç çubuğu, yeni araç penceresi düzeni, yeni temalar ve güncellenmiş simgeler yer aldığını söyleyen Letusheva; PyCharm 2023.1’de, yeni PyCharm Community sürümü kullanıcıları için varsayılan olarak yeni kullanıcı arayüzünü etkinleştirildiğini belirtti. Letusheva; PyCharm Professional kullanıcılarının varsayılan olarak klasik kullanıcı arayüzüne sahip olmaya devam edeceklerini söyledi. Araç pencerelerinin artık araç penceresi çubuklarındaki simgelerle temsil edildiğini belirten Letusheva; bunun, her bir araç penceresi çubuğunda daha fazla araç penceresi bulma olanağı sağlayacağını ve görsel gezinmeyi basitleştireceğini ifade etti. Letusheva; herhangi bir hatayla karşılaşan kullanıcıların bunu sorun izleyicisine bildirebileceklerini söyledi. PyCharm 2023.1 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ya da neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

PyCharm 2023.1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.
0