Archive | Eylül, 2016

Calibre 2.69 duyuruldu

Ücretsiz, açık kaynak kodlu bir e-kitap yönetim yazılımı olan Calibre‘nin 2.69 sürümü duyuruldu. Kobo sürücüsünün 4.1 firmware sürümüne ve aygıttaki aşırı hızlı kitaplara destek sunulan yeni sürümde, pek çok hata giderilmiş bulunuyor. Bazı eski VNC sunucu uygulamaları ile kullanıldığında Calibre’nin başlamayabildiği belirtilirken, doğu Asya dillerinde yayın yapan bazı haber sitelerinin de çalışmadığı ifade edildi. epub, cbz, mobi, fb2 gibi en popüler kitap formatlarını destekleyen ve GNU/Linux, Windows ve Mac OS X gibi değişik platformlarda çalışabilen Calibre; takip edilmek istenen blog ya da haber sitelerinin RSS beslemelerini otomatik olarak indirip, cihazda okumaya uygun bir biçime dönüştürebilir. Tüm kitapları bir kütüphanede saklayan ve internet üzerinden otomatik olarak kitap bilgilerini ve kitap kapaklarını indirebilen Calibre; kendi içinde tüm e-kitap biçimlerini açabilen bir okuyucu içeriyor. Üstelik, Calibre, tüm e-kitap biçimlerini birbirine çevirebilir. PDF ve EPUB biçimindeki kitapları, Kindle’ın açabileceği MOBI biçimine çevirmek mümkündür. Ya da tam tersi, MOBI biçimindeki kitapları Nook’ta açmak için EPUB biçimine çevirebilirsiniz. Bir başka seçenek de dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapabilmenizdir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan ve hiç zorlanmadan kullanılabilen Calibre’nin yeni sürümü hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →


Dönüştürme ekranında, Page Setup kısmından Output Profile olarak Kindle gibi seçimler yapılabilir.

Calibre 2.69 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

PostgreSQL 9.6 duyuruldu

Beta 4 sürümü 11 Ağustos 2016‘da duyurulan tüm Unix ya da Unix türevi sistemlerde çalışan güvenli ve geniş özelliklere sahip, SQL standart sorgu dilini destekleyen dünyanın en iyi açık kaynak veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL’in 9.6 sürümü duyuruldu. PostgreSQL Global Development Group, PostgreSQL’in yeni sürümlerini kullanıma sunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederken, tüm kullanıcıların yazılımlarını önceki sürümlerden çeşitli hata düzeltmeleri içeren yeni sürümlere güncellemeleri öneriliyor. Veritabanları için ilişkisel modeli kullanan PostgreSQL; Solaris, Windows, Mac OS X gibi sistemlerde de çalışabilmektedir. PostgreSQL diğer ticari ya da açık kaynak kodlu veritabanlarıyla yapılabilecek işlerin hepsini kolaylıkla yapabilir. Geniş kullanıcı grubuna sahip olan PostgreSQL, kaynak koduna her yerden erişilebilir olması nedeniyle olası hataların çok çabuk kapatılmasına imkan sağlamaktadır. PostgreSQL 9.6 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

PostgreSQL 9.6 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Qubes OS 3.2 Duyuruldu

Fedora tabanlı, bütünüyle güvenlik odaklı bir masaüstü GNU/Linux dağıtımı olan Qubes OS’in asıl olarak güçlü izolasyon ile güvenlik sağlamayı hedefleyen yeni kararlı sürümü 3.2, Joanna Rutkowska tarafından duyuruldu. Qubes OS 3.2’yi duyurmaktan mutlu olduklarını söyleyen Rutkowska; sürümün entegre yönetim altyapısı içeren Qubes 3.1 üzerine inşa edildiğini belirtti. 4.4.x Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem, daha iyi donanım desteği için Fedora 23 güncellemesi içeriyor. Sistem, güvenilir kod miktarını en aza indiren akıllı mimarisi ile geliştirilmiş bir kurulum sihirbazını kullanıma sunuyor. UEFI ile önyüklemeyi destekleyen Qubes OS 3.2, bir dizi video kartı için ek donanım desteği veriyor. Öntanımlı masaüstü ortamı olarak Xfce 4 ile gelen sistem, KDE 5 desteğine sahip. Qubes OS 3.2 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Qubes OS 3.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

LibreOffice 5.2.2 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 23 Eylül 2016‘da çıkan LibreOffice 5.2.2’nin final sürümü, sürüm takvimine uygun biçimde The Document Foundation (TDF) tarafından duyuruldu. Böylelikle LibreOffice’in 6. yıldönümü kutlamalarından yalnızca bir gün sonra, 5.2 serisinin ikinci küçük sürümü duyurulmuş oldu. TDF, tüm kullanıcılar ve kurumsallar için LibreOffice 5.1.5’i hâlâ öneriyor. LibreOffice 5.2 serisinin en önemli ve yeni özelliklerinin bir özetinin web sayfasında bulunabileceği belirtilirken, teknik detaylar ilgilenenlerin 5.2.2 RC1 ve 5.2.2 RC2 sürüm notlarını inceleyebilecekleri ifade edildi. Farklı dağıtımlar için ayrıntılı kurulum yönergelerinin incelenmesi önerilirken, sürüme ilişkin hataların Bugzilla üzerinden bildirilebileceği hatırlatıldı.

Continue Reading →

Bağımsız, kendi kendini yöneten, meritokratik bir organizasyon olarak Özgür yazılım değerleri temelinde Almanya’da kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir vakıf olan The Document Foundation (TDF); küresel topluluk tarafından OOo’nun meşru varisi seçilmiştir ve günden güne artan sayıda kamu yönetimi, şirketler ve KOBİ’ler tarafından masaüstü üretkenliği için ofis yazılımı olarak tercih edilmektedir. OpenOffice.org topluluğunun on yıllık emeği üzerine kurulmuştur. TDF, bağımsız bir vakfın üzerinde oluşacak kültürün gönüllü ve kurumsal katkıcıları bir araya getirebilecek en iyi çözüm olduğu inancıyla kurulmuştur ve şimdiye kadar yapılmış en iyi özgür ofis yazılımını sunmaktadır. TDF temel değerlerine inanan ve faaliyetlerine katkıda bulunan bütün bireylerin katılımına açıktır ve (Bireylerin çalışmalarına sponsor olmak gibi) kurumsal işbirliğine sahiptir. LibreOffice kullanıcıları, özgür yazılım savunucuları ve topluluk üyeleri, yapacakları bağış ile vakfı destekleyebilirler. Toplanan bağışlar, altyapı iyileştirmeleri ve projenin küresel ve yerel çapta farkındalığının artırılmasını sağlayan tanıtım faaliyetlerinde kullanılmaktadır. LibreOffice 5.2.2 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

Türkçe yazım denetleyicisi Zemberek eklentisini indirmek için tıklayınız.

donatenowsmall

0

Alpine Linux 3.4.4 duyuruldu

x86 yönlendiriciler, güvenlik duvarları, VPN, VoIP kutuları ve sunucular için tasarlanan ve gelişmiş bir topluluğa hitap eden Alpine Linux‘un yeni sürümü 3.4.4 duyuruldu. Alpine’in 3.4 serisindeki beşinci kararlı sürümünü duyurmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden geliştirme ekibi, 4.4.22 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem hakkında detaylı bilgi edinmek için logların incelenebileceği belirtiliyor. Sistemin Raspberry Pi ve ARM  cihazlar için hazırlanan kalıplarının da yansılarda yerini almış olduğu ifade ediliyor. Alpine Linux 3.4.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

Alpine Linux 3.4.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0