Archive | Eylül, 2010

Debian Gnu/Linux'ta Web Kamerası Kurulumu

Debian’da web kamerasi kurulumu için öncelikle her zaman oldugu gibi uçbirimde root olarak ise basliyoruz: su kodu ve parolamızı girdikten sonra. Ilkin: apt-get install module-assistant gspca-source kodunu giriyoruz. Ardından: m-a prepare ve m-a a-i gspca son olarak; modprobe gspca ve echo gspca >> /etc/modules kodlarını döndürüyoruz. Böylece kurulum tamamlanmış oluyor. Ancak; xorg.conf dosyasında, Section “Module” bölümünde load “v4l” yoksa, kamera bilgisayara bağlı iken /dev/video aygıtını kullanan programlarda sorun yaşanabiliyor. Böyle bir sorun yaşanmaması için xorg.conf dosyasında, aşağıdaki biçimde değişiklik yapılması uygun olacaktır. Öncelikle, xorg.conf dosyası açılır: gedit /etc/X11/xorg.conf

Continue Reading →

Load “v4l” bölümü eklenerek kayıt edilir.

Section “Module”
Load “ddc” # ddc probing of monitor
Load “dbe”
#Load “dri”
Load “extmod”
Load “glx”
Load “bitmap” # bitmap-fonts
#Load “type1”
Load “freetype”
Load “record”
Load “v4l”
EndSection

Camorama, Peynir gibi programlarla veya Kopete, Amsn ile kameranın çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

 

0

Sabayon Linux 5.4

Fabio Erculiani, özel paket yönetimi ve pek çok üstün özellikleri ile Gentoo tabanlı bir dağıtım Sabayon Linux’un 5.4 sürümünü duyurdu. Sabayon Linux ekibi adına, Sabayon Linux 5.4 KDE ve GNOME sürümlerinin çıktığını duyurmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Erculiani; sistemin 5.3 sürümünden bu yana 1.000’den fazla güncellenmiş paket ve 100’den fazla hata giderimiyle kararlılık, kullanılabilirlik ve performans konularında ivme kazandığını kaydetti. KDE ve GNOME versiyonları biçiminde sunulan Sabayon Linux 5.4 kalıplarını GNOME veya KDE versiyonlarına göre tercih etmek mümkün. 2.6.35 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistem GNOME 2.30 ve KDE 4.5.1 masaüstü yöneticilerini içeriyor. Varsayılan dosya sistemi olarak ext4 tercih edilen sistemde, güncel açık kaynak NVIDIA ve AMD video sürücüleri bulunuyor. Erculiani, varsayılan olarak hafif bir sisteme dönüştürülen ve önyükleme süresi kısaltılan sistemin 10 dakika içinde kurulabildiğini söylüyor. X.Org 7.5, OpenOffice 3.2, Btrfs dosya sistemi desteği gibi özelliklerle gelen Sabayon Linux 5.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Sabayon Linux 5.4 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

Fedora 14 Beta

Dennis Gilmore, Fedora 14’ün ilk ve tek beta sürümünü duyurdu. Sürümün, Kasım ayı başında çıkarılacak olan final sürümüne kadar kritik hata düzeltmelerini ve güncellemeleri içeren bir sürüm olduğunu söyleyen Gilmore; D programlama dili desteği ve Rakudo Star, Perl 6 belirtimler uygulaması da dahil olmak üzere çok çeşitli programlama dillerinin güncellendiğini belirtti. Sistemde Python 2.7, Perl 5.12 bulunuyor. “Laughlin” kod adlı Fedora 14; 20’ye yakın yeni özellik içeriyor, bu, Fedora 12 ve 13’ün getirdiklerinin yarısına tekabül ediyor. Buna ilişkin olarak geliştiricilerin Red Hat Enterprise Linux 6 sürümü üzerinde çalıştıkları hatırlatılıyor. Sürümde; KDE Plazma Desktop 4.5 ve GNOME 2.32 masaüstü yöneticileri kullanılmış. Fedora 14 Beta hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Fedora 14 Beta edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

OpenOffice.org Çatallandı: LibreOffice

Nisan 2010’da Sun Microsystems’in Oracle tarafindan satın alınmasından sonra Sun tarafından yönetilen Java, OpenOffice.org ve OpenSolaris gibi açık kaynak projelerin nasıl bir sürece gireceği merakla bekleniyordu. İlkin Sun çalışanlarının %70 kadarı istifa etti. Ardından OpenSolaris’in kimi bölümleri Oracle adına lisanslandı ve kodları kapatıldı. Ve Android işletim sisteminde Java kullandığı için Google’a dava açıldı. OpenOffice.org’u geliştiren ve yaygınlaştıran gönüllüler toplulugu; OpenOffice.org ile ilgili olarak: 1- OpenOffice.org Windows sürümünde, kurulum sırasında, Microsoft Visual Studio 2008 ücretsiz sürümün yüklenmesinin tavsiye edilmesi; 2- GNU/GPL ile lisanslanmış olan OpenOffice.org’un kurulumunda lisansının çıkmaması, 3- Sun tarafından oluşturulmuş ve pekçok firma ile topluluk desteği ile geliştirilen OpenOffice.org’un hakkında kısmında bundan böyle: “Telif Hakkı 2000-2010 Oracle ve/veya onun iştirakleri. Tüm hakları saklıdır.” yazması zoruyla karşı karşıya geldiler. Bunun üzerine, “The Document Foundation” adıyla bağımsız bir vakıf (vakfın katılımcıları arasında Novell, Google, Canonical, RedHat gibi önemli açık kaynak geliştiricisi şirketler de bulunuyor) kuran topluluk üyeleri; LibreOffice adlı ofis yazılımının GNU/Linux için 32 ve 64 bitlik iki, Windows ve MacOS X için tek Beta sürümünü (ve kaynak kodlarını) internet üzerinden paylaşıma açmış bulunuyor. Böylelikle LGPL3 lisansı altında, ofis paketinin, yalnızca isim ve marka değişikliğiyle değişiklik süreci tamamlanmış oluyor.

Continue Reading →

LibreOffice’e ulaşmak, yeni ofis yazılımını kullanmak, destek almak için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

VLC Media Player 1.1.4.1

Tam adı VideoLAN Client Media Player olan açık kaynak kodlu çoklu ortam yürütücüsü VLC Media Player’in 1.1.4.1 sürümü duyuruldu. Başta MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DiVX, MP3, OGG, WAV, ASF, WMV, WMA, H.264 olmak üzere pek çok ses ve video formatını destekleyen yazılım; internet üzerinden yayın yapan sunucuların aktardığı tüm formatları oynatmakla kalmıyor; bir sunucudan video indirirken önizleme yapma olanağı da sunuyor. Bilindiği gibi, VLC Media Player’i diğer ortam yürütücülerinden ayıran özellikler, pek çok dosya formatına verdiği destekle sınırlı değil. VLC Media Player ile indirilmesi yarım kalmış bir ses veya video dosyasının önizlemesi dahi mümkün olabiliyor. Üstelik, izlenen dosya, arkaplan görüntüsü olarak da izlenebiliyor. Programın, ekran görüntüsü alma özelliği olduğunu ayrıca hatırlatalım. Güçlü codec özelliğiyle dikkat çeken VLC Media Player, yüksek kaliteli görüntü (HD) ve 7+1 ses özelliği, altyazı desteğine de sahip. HD çözücü için GPU hızlandırma içeren kimi büyüleyici yenilikler getiren VLC Media Player’in özelliklerinden hem Nvidia, hem de ATI Radeon kart sahipleri yararlanabiliyorlar.Yeni sürümün yalnızca Mac OS X’in Power PC platformuna yönelik hata çözümlerini içerdiği söyleniyor.
Continue Reading →

VLC Media Player 1.1.4.1 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için bilgilendirme sayfasını inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, buradan  bir tema seçip indirebilir ve temasında değişiklik yapabilirsiniz. Linux dışında Windows ve Mac OS X işletim sistemleri altında da kullanılabilen VLC Media Player’i edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

Clonezilla Live 1.2.6-24

Disk klonlama için tasarlanmış Debian tabanlı Clonezilla’nın 1.2.6-24 sürümünün live CD’si Steven Shiau tarafından duyuruldu. Clonezilla; Norton Ghost® gibi bildik ticari paketlerin uzun zaman içinde çözdüğü klonlama işini, daha kısa sürede çözümleyen açık kaynak kodlu klonlama sistemi. Clonezilla’nın iki versiyonu bulunuyor: Clonezilla live ve Clonezilla SE (sunucu sürümü). Clonezilla live tek bilgisayarda yedekleme ve geri yükleme için uygun olan versiyon. Clonezilla SE (sunucu sürümü) ise, büyük yerleşimler için; aynı anda pek çok bilgisayarı (40’tan fazla) klonlayabiliyor. Clonezilla 1.2.6-24; 2.6.32-23 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış bulunuyor. Sürüm; önemli gelişmeleri, değişiklikleri ve hata düzeltmelerini içeriyor. Temel GNU/Linux işletim sistemi yükseltilmiş, depolar, 21.09.2010 tarihli Debian “Sid” depolarıyla senkronize edilmiş. Yeni Btrfs dosya sistemi desteği eklenmiş. Partclone 0.2.15 sürümüne güncellenmiş. Clonezilla Live 1.2.6-24 hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve haberler sayfasını inceleyebilirsiniz.
Continue Reading →

Clonezilla Live 1.2.6-24 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

GPG Hatalarını Gidermek

Sisteminizi kurdunuz, /etc/apt/sources.list dosyanıza multimedya depoları, Backports, Opera gibi kimi yeni depolar eklemek ve bu depolardan da yararlanmak istiyorsunuz. bu nedenle, root olduktan sonra uçbirimde: gedit /etc/apt/sources.list kodunu vererek ilgili dosyayı açtınız. Söz konusu depoları sources.list dosyanıza girdiniz, kaydedip kapattınız. sonra, eklediğiniz depolarla ilgili döndürmeniz gereken kodlar vardı; onları da döndürdünüz. Ardından: aptitude update && aptitude upgrade koduyla depoları güncellediniz. Ama, mesela Opera deposu konsolda söyle bir hata verdi: W: GPG error: http://deb.opera.com lenny Release: The following signatures couldn’t be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 033431536A423791 Bu, ilgili depoya iliskin anahtarın alınamamış olduğunu göstermektedir.

Continue Reading →

Anahtarın alınabilmesi için ilkin uçbirimde şu komutların döndürülmesi gerekir:

gpg –keyserver subkeys.pgp.net –recv 033431536A423791

gpg --export --armor 033431536A423791 | sudo apt-key add - sudo apt-get update
Ya da
sources.list güncellendiğinde, yani,
apt-get update
komutu sonrasında
W: GPG error: http://ftp.tr.debian.org testing Release:
 The following signatures couldn't be verified
 because the public key is not available: NO_PUBKEY 010908312D230C5F
biçiminde bir hata alındığını kabul edelim. Yapılması gereken gpg anahtarını 
alıp, apt-key ile anahtar halkasına eklemek olacaktır. Sözgelimi alınan hatada
anahtar adı olarak şöyle bir ifade geçiyor: NO_PUBKEY 010908312D230C5F.
Root olarak şu komut verilmelidir:
gpg --keyserver keyring.debian.org --recv 010908312D230C5F
Sonrasında anahtarın alındığına dair bir bilgi gelecektir.
gpg: 2D230C5F anahtarı keyring.debian.org sunucusunun hkp adresinden isteniyor
gpg: /root/.gnupg/trustdb.gpg: güvence veritabanı oluşturuldu
gpg: anahtar 2D230C5F: genel anahtar
"Debian Archive Automatic Signing Key (2006) <ftpmaster@debian.org>" alındı.
gpg: İşlenmiş toplam miktar: 1
gpg:                       alınan: 1
Şimdi alınan anahtar eklenmelidir:
gpg --armor --export  | apt-key add -
Bundan sonra;
apt-get update

 
 
0