Archive | Eylül, 2023

SparkyLinux için yeni bir araç: OnionMedia X

Özgür bir medya dönüştürücü ve indirici olan OnionMedia X, artık SparkyLinux kullanıcıları için yeni bir araç olarak kullanıma sunulduğu, pavroo tarafından duyuruldu. Tek bir tıklamayla birçok platformdan aynı anda birden fazla video ve ses dosyası indiren OnionMedia X’in Youtube için yerleşik bir arama çubuğu sunduğunu belirten pavroo; indirilen videoları indirme sonrasında H.264 codec bileşenine yeniden kodlama işlevini gördüğü gibi, istenirse videoları kısaltılmış olarak almayı da sağladığını söyledi. Diğer video ve ses codec bileşenlerine yeniden kodlama olanağı tanıyan yazılımın, video dosyaları için donanım hızlandırmalı kodlama olanağı sunduğunu, çözünürlüğü, en boy oranını, bit hızlarını ve saniyedeki kare sayısını değiştirme imkanı sağladığını ifade eden pavroo; dosyayı kısaltıp içeriğin tamamı yerine yalnızca bir kısmını alabilme imkanı verdiğini söyledi. Gnu Affero Genel Kamu Lisansı ile kullanıma sunulan özgür bir yazılım olan OnionMedia X, tamamen özgür ve açık kaynak kodlu bir yazılım. pavroo’nun OnionMedia X hakkındaki bildirimine buradan ulaşabilirsiniz.


Continue Reading →

 

pavroo; OnionMedia X’i  aşağıdaki komutlarla kurulabileceğini belirtti.
sudo apt update

sudo apt install onionmediax

Elbette yazılımı buradan ya da buradan indirmeniz de mümkün.

 

0

Godot 3.5.3 duyuruldu

Oyun geliştirme konusundaki benzersiz yaklaşımıyla kolaylıkla yeni oyunlar oluşturmaya olanak sağlayan Godot‘un sürüm adayı 8 Eylül 2023‘te duyurulan 3.5.3 final sürümü, Rémi Verschelde tarafından duyuruldu. Godot 4.1’in Temmuz’da duyurulduğunu ve Godot 4.2’nin duyurulmasının Kasım’da planlandığını belirten Verschelde; Mart ayındaki Godot 4.0’dan bu yana geliştirme odağının, yeni 4.x sürümlerini istikrarlı bir hızla yayınlamak olduğunu ama halen Godot 3.5 kullanan kullanıcıları da unutmadıklarını söyledi. Herkesin 3.5.2 sürümünden oldukça memnun göründüğünü hatırlatan Verschelde; 3.5.2 sürümünden bu yana geçen 6 ayda bu sürümle birlikte yüzlerce oyun yayınlandığını, özellikle varsayılan olarak Android 13’ün hedeflenmesi gibi platform desteğine yönelik bazı iyileştirmelerin beklendiğini söyledi. Bunun, tüm Godot 3.5.x kullanıcıları için güvenli ve önerilen bir güncelleme olduğunu belirten Verschelde; şu an itibariyle önceki Godot 3.5.x sürümleriyle bilinen herhangi bir uyumsuzluk bulunmadığını söyledi. Godot 3.5.3 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

 

Godot 3.5.3 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

0

DuckDuckGo’nun 15. yılı kutlanıyor “Happy birthday DuckDuckGo!”

DuckDuckGo kurucusu ve CEO’su Gabriel Weinberg, DuckDuckGo’nun geçmişini, bugününü ve geleceğini kutladıklarını söyledi. On beş yıl önce DuckDuckGo’yu, Google‘a kullanıcı odaklı bir alternatif sunmayı umarak Pennsylvania’da Valley Forge’de bir bodrum katında başlattığını belirten Weinberg; her şeyin 2008 yılında başladığını söyledi. Durumu, Snowden’dan yıllar önceydi, Cambridge Analytica’dan on yıl önceydi ve daha geniş anlamda dünya, Google ve Facebook gibi şirketlerin korkutucu gücünü ve ürkütücü gözetimini fark etmeye başlamadan önceydi şekline özetleyen Weinberg; büyümenin başlangıçta çok yavaş olduğunu, DuckDuckGo’nun insanlarda yankı uyandırdığını, 2011’de işler gerçekten toparlanmaya başladığında fark ettiklerini söyledi. Kullanıcı gizliliğini istismar etmek yerine koruyan sağlıklı bir yapı oluşturduklarını söyleyen Weinberg; Forrester’ın yakın tarihli bir araştırmasına göre, ABD’deki çevrimiçi yetişkinlerin %87’sinin “çevrimiçi gizlilik veya güvenliği koruyan en az bir araç kullandığını ifade etti. DuckDuckGo, bir arama motoru olarak başlamış olsa da, bugün birçoğu DuckDuckGo’ya özgü olan bir düzineden fazla diğer izleme korumasının yanı sıra yerleşik özel arama motoruna sahip özgür, mobil ve masaüstü bir tarayıcı olduğunu hatırlatan Weinberg; çevrimiçi gizlilik ne kadar kolay hale getirilirse, o kadar çok insanın DuckDuckGo’ya geçeceğine her zaman inandığını söyledi. 

Continue Reading →

 

 

DuckDuckGo’yu kullanan ve kullanmaya devam eden ve destekleyen herkese teşekkür etmek istediğini belirten Weinberg; cihazlar arasında arama ve tarayıcı varsayılanlarını değiştirmenin daha kolay olması durumunda, Google’ın gizliliğe saygılı alternatiflerine yönelik büyük ve bastırılmış bir talep olduğuna inanmaya devam ettiğini söyledi. Her durumda, kişisel verilerin Google, Facebook ve diğerleri tarafından giderek daha fazla istismar edilmesi nedeniyle, işlerinin her zamanki kadar önemli olduğuna inandıklarını belirten Weinberg; 2014’ten beri Çin’de engellendiklerini söyledi. Gizliliğin, kişisel verileri kullanan, sızdıran, hatta başkalarına satan ve ardından kullanıcıyı tüyler ürpertici reklamlarla manipüle etmek, kullanıcıya karşı ayrımcılık yapmak ve daha fazlası için kullanan şirketler tarafından sürekli olarak tehdit altında olduğunu söyleyen Weinberg; DuckDuckGo tarayıcılarının, çevrimiçi deneyimini bozmadan varsayılan olarak en kapsamlı gizlilik korumasını sunduğunu ifade etti. Gabriel Weinberg’in konuya ilişkin yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Happy birthday DuckDuckGo!

0

Arch Linux yükleyici için Archinstall 2.6.1 duyuruldu

Arch Linux kurulum ortamına eklenen ve kullanımı kolay bir yükleyici olarak geliştirilen yeni yükleyici Archinstall‘un 2.6.1 sürümü, Anton Hvornum tarafından duyuruldu. Arch Linux’un bir sonraki aylık ISO’ları için tam zamanında, kullanımı kolay, metin tabanlı Arch Linux dağıtım yükleyicisi için en son özellik güncellemesi olarak gelen yeni sürümde, kurulum  otomatik hale geliyıor ve JSON yapılandırma formatı çevresinde önemli değişiklikler yapıldığı bildiriliyor. Archinstall 2.6.1’in yeni özellikleri arasında özel sayıda paralel indirmenin belirtilmesine izin verilmesi, Ly’yi ekran yöneticisi olarak kullanma seçeneği, Slick-Greeter’ı LightDM ile kullanma seçeneği ve Hyprland’a Kitty/Dolphin/Wofi’nin eklenmesi yer alıyor. Çince, Japonca ve Korece metin menüsü düzeni geliştirildiği belirtilirken, README.md dosyasındaki yazım hatasının da düzeltildiği ifade ediliyor. Archinstall’ı ISO’dan çalıştırma talimatlarının güncellendiği belirtilirken, @codefiles tarafından _add_efistub_bootloader() cmdline’ın yeniden düzenlendiği söyleniyor.Archinstall 2.6.1 hakkında bilgi edinmek için sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

 

Archinstall 2.6.1 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNU Mold 2.2.0 duyuruldu

GNU Gold ve LLVM’nin LLD bağlayıcılarına çok umut verici, yüksek performanslı bir bağlayıcı alternatifi olarak bilinen GNU Mold’un 2.2.0 sürümü aynı zamanda chibicc derleyicisinin de yazarı olan Rui Ueyama tarafından duyuruldu. Bu projenin, başlangıçta LLVM’nin LLD’si üzerinde çalışaduran ve agresif bir şekilde performans optimizasyonları üzerinde çalışan Rui Ueyama tarafından başlatıldığı hatırlatılıyor. Mold 2.2.0’ın, artık SHA256 yerine kriptografik karma işlevi olarak BLAKE3’ü kullandığı belirtilirken, bu değişikliğin –build-id’yi yüzde birkaç oranında daha hızlı hale getirdiği ve libssl’in artık bir yapı bağımlılığı taşımadığı ifade ediliyor. Yazılımın, dize birleştirme kod yolunun optimizasyonu nedeniyle artık önceki sürüme göre yüzde birkaç daha hızlı olduğu söyleniyor. [RISC-V] kalıbının artık TLSDESC yer değiştirmelerini desteklediği belirtilirken, TLSDESC’nin, daha hızlı iş parçacığı-yerel değişken erişimi için yeni bir mekanizma olduğu belirtiliyor. Hata düzeltmeleri ve uyumluluk iyileştirmeleriyle gelen yeni sürüm, ayrıca kalıbın açık kaynaklı bir proje olduğu, GitHub Sponsorları ve OpenCollective aracılığıyla bağış kabul edildiği söyleniyor. GNU GNU Mold 2.2.0 hakkında bilgi edinmek için sürümler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Continue Reading →

   

GNU Mold 2.2.0 edinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

0

GNOME 45 Rīga duyuruldu

Sürüm adayı, iki hafta önce duyurulan “Rīga” kod adlı GNOME 45’in final sürümü, Matthias Clasen tarafından duyuruldu. GNOME masaüstü ortamının yeni bir sürümünün yeni uygulamalar ve yeni etkinlikler göstergesiyle yayınlandığını belirten Clasen; Ubuntu 23.10 ve Fedora Workstation 39 gibi sistemlere güç verecek olan bu açık kaynaklı masaüstü ortamına yönelik en son altı aylık güncelleme kadar kararlı olduğunu ifade etti. Önceki sürümlerle karşılaştırıldığında GNOME 45’te pek çok gelişme olduğunu belirten Clasen; üst çubuğun köşesinde, önceki “etkinlikler” düğmesinin yerini alan yeni bir “etkinlikler” göstergesi yer aldığını söyledi. Mutter optimizasyonları aracılığıyla daha yumuşak işaretçi hareketleri elde edildiğini belirten Clasen; GNOME dosyaları dosya yöneticisinin daha hızlı ve çeşitli UI/UX iyileştirmelerine sahip olduğu konusunu haber vermek istediğini söyledi. Uyarlanabilir ve genel olarak gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunması gereken yeni bir varsayılan resim görüntüleyici ve yeni bir kamera uygulamasının kullanıma sunulduğunu belirten Clasen; birden fazla GNOME uygulamasını etkileyen arama performansının önemli ölçüde daha hızlı olduğunu söyledi. Üst çubukta yeni bir kamera kullanım göstergesi de bulunuyor. İşaretçi görselleri güncellenmiş bulunuyor. GNOME 45 hakkında bilgi edinmek için sürüm duyurusunu ve sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.


Continue Reading →

 

GNOME 45 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

GNOME 45 hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

0