KDE Plasma’nın mega sürümü 6.0 duyuruldu

İkinci sürüm adayı 31 Ocak 2024‘te duyurulan KDE Plasma‘nın mega sürümü 6.0 duyuruldu. KDE Plasma 6.0, ayrıca Twitter üzerinden duyuruldu. KDE topluluğunun; KDE Plasma 6.0’ı, KDE Frameworks 6.0’ı ve KDE Gear 24.02’yi gururla sunduğu belirtilirken, GNU/Linux tabanlı işletim sistemleri için çağdaş, zengin özelliklere sahip açık kaynak kodlu bir masaüstü ortamı olan KDE Plasma’nın mega sürümünün Windows 11 tarafından desteklenmeyen donanımlar için bile son teknoloji ürünü bilgisayar deneyiminin tüm avantajlarını sunduğu ifade ediliyor. Ayrıca, Steam Deck ve birçok dizüstü bilgisayar ve ultrabook gibi, Plasma’nın üzerinde kurulu geldiği birçok zarif makine arasından da seçim yapılabileceği söyleniyor. KDE Plasma 6.0 ile teknoloji yığının iki büyük yükseltmeden geçtiği: Uygulama çatısı Qt’nin en son sürümüne geçildiği ve çağdaş GNU/Linux grafik platformunun artık Wayland öntanımlı olarak sunulduğu söyleniyor. Genel görünüm ve masaüstü ızgarası efektlerinin tek bir efektte birleştirildiği ve dokunmatik yüzey hareketlerinin büyük ölçüde geliştirildiği belirtilirken, Wayland kullanan Plasma oturumlarının, artık yüksek devingen erim (HDR) için kısımsal destek içerdiği ifade ediliyor. Her bir ekran için ayrı bir ICC profili ayarlanabileceği, Plasma’nın, renkleri buna göre ayarlayacağı söyleniyor. Plasma’nın erişilebilirlik desteğini geliştirmek adına, renk körlüğü için düzeltme süzgeçleri desteği eklenen yazılım; kırmızı, yeşil, mavi renk körlüklerine karşı yardımcı oluyor.

Axo1otl’un güneşin canlı enerjisi ile kuyruklu yıldızın göksel dansı arasındaki devingen etkileşimi yakalayan büyüleyici ‘Kızıl Ağaç’ duvar kağıdıyla masaüstünün dönüştürüldüğü ifade edilirken, KDE Plasma 6.0 sürümünde, panel artık öntanımlı olarak yüzüyor. KDE Plasma’nın hâlâ her zamanki gibi büyük ölçüde yapılandırılabilir olduğu belirtilirken, hatta istenirse, bu ayarların Plasma 5’teki hallerine geri getirilebileceği söyleniyor. Ayarlar uygulamasının daha kullanıcı dostu olacak ve daha az iç içe geçmiş sayfa içerecek biçimde iyileştirildiği, ayarlar sayfasında çok sayıda düğmenin araç çubuğuna taşınarak diğer uygulamalarla tutarlılığının artırıldığı ve gerçek içerik için ek alan oluşturulduğu ifade ediliyor. İki yıl önce, KWin’deki bazı büyük mimari iyileştirmeler nedeniyle kaldırılan ünlü küp efektine geri dönüldüğü belirtiliyor. KDE Gear 24.02’nin, birçok uygulamayı Qt6’ya geçirdiği belirtilirken, Esinti’deki değişikliğe ek olarak birçok uygulamanın, arayüzlerinde daha çerçevesiz bir görünümü benimsediği ifade ediliyor. KDE Plasma’nın mega sürümü 6.0’ın duyurulduğu sayfayı inceleyerek, yeni özelliklerin hepsinden haberdar olabilirsiniz. KDE Plasma’nın mega sürümü 6.0’ı edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.

, , , , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x