ISO Kalıbını Terminalden USB Belleğe Yazdırmak

Öncelikle terminal üzerinde ISO kalıbının bulunduğu dizine geçmeniz gerekiyor. Sözgelimi benim ISO kalıbım, İndirilenler adlı bir klasörün içinde bulunduğu için ben, cd /home/kullanıcı-adı/İndirilenler kodunu verip, ilgili dizine geçebilirim. Bundan sonra, ISO kalıbını USB belleğe yazdırma işlemine başlayabiliriz. Burada, öncelikle sudo blkid komutunu vererek, USB belleğimizin hangi harflere tekabül ettiğini öğrenmemiz gerekiyor. Söz konusu komutu verdiğimde, benim USB belleğimin /dev/sdc1 olduğunu görüyorum. Demek benim USB belleğimin adı sdc1 imiş. Artık, USB bellek üzerine yazım işlemine başlayabiliriz. Ancak burada vereceğiniz komutla, ilgili aygıt içindeki bilgiler kullanılmaz hale geleceği için, aygıt seçimini dikkatli yapmanız gerektiğini unutmayın.

Ben bu işlem için, az önce indirdiğim debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso kalıbını kullanacağım. Komut şöyle olmalıdır:

dd if=debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso of=/dev/sdX bs=4M

dd if= ile başlayan kısım hedefi gösteriyor. Hedef: debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso‘dur. of= diye başlayan kısım ise çıktıyı gösteriyor. Dikkat edilirse, çıktı: USB bellektir. Yalnız, USB bellek, sdX olarak yazılmıştır. İşte başlangıç kısmında, sudo blkid komutuyla USB belleğimizin hangi harflere tekabül ettiğini öğrenmemiz gerekiyor demiştim ya. Onu öğrenmiştik. Öğrendiğimizi sdX’in yerine yazıyoruz. Benimki sdc1 idi. Dolayısıyla benim kodum şöyle oluyor:

dd if=debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso of=/dev/sdc1 bs=4M

Yalnız bu kodu root olarak vermemiz gerekiyor. Bu nedenle Debian ve benzeri dağıtımların kullanıcıları su komutuyla root oluyorlar. Ubuntu, Linux Mint ve benzeri dağıtımların kullanıcıları ise komutun başına sudo ekliyorlar:

sudo dd if=debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso of=/dev/sdc1 bs=4M

Yalnız başlangıçta öncelikle terminal üzerinde ISO kalıbının bulunduğu dizine geçmeniz gerektiğini söylemiştim. cd /home/kullanıcı-adı/İndirilenler kodu gibi bir komut verip, ISO kalıbının bulunduğu dizine geçtiniz mi? Geçmedinizse, bu komutu verdiğinizde terminalde size şöyle bir hata dönecektir:

dd: `debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso’ açılamadı: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Çünkü; komut ISO kalıbını, bulunduğu dizinde algılayamadığı için onu bulamayacaktır. Bu nedenle, önce itinayla ISO kalıbının bulunduğu dizine geçin. Sonra komutunuzu verin:

sudo dd if=debian-live-8.0.0-amd64-mate-desktop.iso of=/dev/sdc1 bs=4M

dd.komut.t
Komutu verdikten sonra imleç yanıp sönmeye başlar. Bu süreçte yazım devam eder.

dd.komut.s
Yazım bittikten sonra, USB bellek gerekli formu almıştır.

, , , ,

5 1 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

18 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
caylakpenguen
caylakpenguen
9 yıl önce

Selam hocam.
usb aygıtı normalde sdc dir sdc1 ise ilk bölümün adıdır.
Yanlışmı biliyorum acaba ?
sdc1 e yazdığınızda usb çalışır hale geliyormu ?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

caylakpenguen
caylakpenguen
9 yıl önce

Sanırım blkid seni yanıltıyor.
fdisk -l çıktısı ne diyor.

caylakpenguen
caylakpenguen
9 yıl önce

Hocam Meşgul ettiysem Özür.
Ben şimdiye kadar hep devices üzerine yazıyordum. Demek Partition kısmına da yazılabiliyormuş 🙂 ilginç.
bişi daha sorucam. usb ye yazma işininden sonra mevcut bölüm (sdc1) boyutu aynı mı kalıyor yoksa iso kalıbı boyutunamı indirgeniyor ?
bir kez denemem lazım bunu 😀

osifa
osifa
9 yıl önce

Sanırım Fortran’ın belleği zaten tek bölüm olduğu için sdc1’de yazsa kalıbı yazmada sorun yaşamamış. Eğer sdc2 vs olsaydı ozaman sorun yaşardı herhalde işe o zaman yalnız sdc olarak yazmalıydı. Bu yüzden de kullanıcıların her zaman sdc gibi yazmaları bu karışıklığı önleyeceğinden daha uygun olur. Bundan dolayıda bu konudaki kaynaklar sdx1’de görseniz sdx olarak yazın diye belirtir.

caylakpenguen
caylakpenguen
9 yıl önce

@osifa blogda yazdıklarına katılıyorum. hariç herkez aygıta yazıyor bölüme değil 😀 http://community.linuxmint.com/tutorial/view/744 http://goo.gl/2S1jcV http://goo.gl/q74QPE

termof
termof
9 yıl önce


Usb bellekte /dev/sdc aygıt /dev/sdc1 aygıtın birinci bölümü değil mi? Usb belleklerin de bölümlere ayrılabildiğini unutuyorsunuz galiba. Ya da ben yanlış biliyorum.

osifa
osifa
9 yıl önce

Valla şimdi ben de sdc’ye neden yazmadığını merak etim doğrusu. Benim belleğe sdc olarak sorunsuz yazılmıştı. sdc’de sorunsuz yazılması lazım.

Fortran bu konu öyle kolay kapanmaz. :))

O sdc1’in hesabını vereceksin… 😀

solyd
solyd
6 yıl önce

Merhaba, yazdırmada sıkıntı yaşıyorum.

comment image

1.5 gb’lık iso kalıbını yazdırdığımda çıkan sonuç 3,7 kb

comment image

sudo blkid
fdisk -l ve gparted üzerinden usb bellek sdb1 olarak geçiyor. Nerede yanlış yapıyorum anlayamadım?

Mustafa
Mustafa
3 yıl önce

sdc1 harici bölümün adıdır. Yani, sda dahili (Harddiski ya da o an hangisi ana disk ise onu temsil eder.) sdb, sdc diye gider ondan sonra. Fakat sda sabit disktir. Ondan sonrası artık PORTlardan yorumlanmaya baslar. Eğer pcde 2 tane usb portu aktif ise sdb ve sdc olarak görecektir sda’dan sonra, dolayısıyla bir USB belleğe iso yazılacaksa sadece 1 usb portunun aktif kullanılıyor olması önerilir.

EGEMEN
EGEMEN
3 yıl önce

acaba bu yolla Windows 10 20H2 iso yapılabilir mi cevap verin

ramazan
ramazan
3 yıl önce
Reply to  EGEMEN

bende elementary os’tan windowsa geçmeye çalışıyorum. en son çözüm bunu deniyorum olumlu olacak diye düşünüyorum 🙂

mek
mek
3 yıl önce
Reply to  EGEMEN

evet yapılabilir. Her türlü iso yu usb ye yazdırabilmen katiyyen mümkün bunu linux güvencesiyle söylüyorum…

Kamil
Kamil
11 ay önce

Thanks a lot!

18
0
Yorum yapar mısınız?x