Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu

deb-pak-bak-kla-kBu belgede ortalama Debian kullanıcıları ve ayrıntılı tarif isteyen geliştiriciler için bir Debian paketinin nasıl hazırlanacağı açıklanmaya çalışılmıştır. Bu belge ̧su iki belge örnek alınarak oluşturulmuştur: 1- Jaldhar Vyas’ın Bir Debian Paketinin Yapımı (Making a Debian Package) 1997, Debmake Kılavuzu (Debmake Manual) olarak da bilinir. 2- Will Lowe’un Yeni Paketleyici için Debian Paketlerinin Oluşturması Nasıl (The New–Maintainer’s Debian Packaging Howto) 1997. Belgede, genel bir dil kullanılmış ve de çalışma örnekleriyle kapsanmıştır. Debian’ı lider GNU/Linux dağıtımlarından birisi yapan paket sistemidir. Hali hazırda çok geniş bir yazılım Debian biçiminde bulunmasına rağmen, olmayan bir yazılımı yükleme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Kendi paketlerinizi nasıl yapabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz ve belki de bunun çok güç bir iş olduğunu düşünüyorsunuz. Eğer GNU/Linux üzerinde gerçek bir acemiyseniz, o zaman zordur, eğer bir çaylaksanız, şu an bu belgeyi okumuyor olmalıydınız. Unix’de yazılım geliştirme hakkında az bir ̧seyler bilmeye ihtiyacınız vardır, elbette bir sihirbaz olmanıza gerek yok.

Her ̧seye rağmen kesin olan bir nokta vardır: düzgün bir ̧sekilde bir Debian paketi oluşturmak ve sürdürmek için saatlerce emek harcamanız gerekmektedir. Hata yapmayın, sistemimizin çalışması için paket bakımcılarının teknik olarak yeterli ve gayretli olması gerekmektedir. Bu belge en küçük (başlangıçta belki de ilgisiz) adımı bile açıklayacak, ilk paketi yapmanıza yardımcı olacak ve daha sonra da bu paketin yeni sürümleri veya başka paketler için tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.

Josip Rodin’in yazdığı ve Oğuz Yarımtepe’nin çevirdiği Debian Paket Bakımcılarının Kılavuzu adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x