FreeBSD "Sunucu" Optimizasyonu ve Güvenlik Ayarları

Niçin “sunucu” kelimesi kullanıldı? Çünkü işletim sisteminden beklentileriniz onu masaüstü ya da sunucu olarak kullanmanıza göre çok farklılık gösterir. Unix’lerin ilk kurulumda gelen ayarları, sistemin kararlı çalışması düşünülerek ortalama bir kullanıcı ve giriş seviye bir sunucu düşünülerek optimize edilmiştir. Eğer işletim sistemini sunucu ayarlarında kullanacaksanız buna göre bazı sistem değişkenlerini uygulamanıza göre optimize etmeniz gerekir. Burada yazılan bilgiler FreeBSD spesifik olmasına rağmen aynı konular benzer değerlerle ve başka isimlerle diğer işletim sistemleri için de geçerlidir. Konular, ayrıntılı olarak anlatılmamıştır.

Bunun iki sebebi vardır: İlki anlatılsa bir kitap boyutunda olur, ikincisi sunucu kuruyorsanız zaten belli bir seviyede kurulum bilgisine sahip olmanız gerektiği farzedilmiştir. Bu sebeple örneğin nasıl çekirdek derlenir türü bir kısım yazılmamıştır. FreeBSD “Sunucu” Optimizasyonu ve Güvenlik Ayarları e-kitabını edinmek için tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x