Java Programlama Dersleri

İstanbul’da soğuk bir kış günüydü. Odamın camından lapa lapa yağan kar yağışını seyrediyordum. Her yer bembeyaz olmuştu. Evden çıkmak bile bu tipide delilik olurdu. Ama gelişmelerin beni evden çıkartacağını bilemezdim. Elimdeki bir fincan kahveyi yudumlarken, aklıma bugüne kadar uğraştığım programlama dilleri geldi. Üniversitede Delphi, sonra C++ ve son olarakta C#. Aralarda ufak çaplı olsa da Visual Basic ile de ilgilenmiştim. Son kahvemden bir yudum daha aldım ve aklıma ilginç bir fikir geliverdi. Neden Java ile hiç uğra!mamıştım. C dilinin kurallarına ve yazım tarzına çok benzeyen gerçek anlamda nesne yönelimli, performansı yüksek, platform bağımısız olan bir dil. Aslında 90’lı yılların başında HotJava ile ilk kez tanıtıldığını bildiğim bu dil zaman içerisinde hiç de yadsınamayacak bir ilerleme ve gelişme göstermişti. Böylesine değerli bir dili görmezden gelmek, bir programcı için iyi olmaz diye düşündüm.

O halde karar verilmişti. Sadece bir kahve molasında, Java öğrenmeye karar vermiştim. Evet çok güzel. Ama nerden ve nasıl başlamalıyım. Önceki deneyimlerim, bir bilgisayar programlama dilinin nasıl işlediğini, nasıl çalıştığını anlamak ve amatör düzeyde uygulamalar geliştirmek için, merakın başladığı andan itibaren, en az bir ay sürekli sıkı bir çalışma gerektirdiği yönündeydi. Nitekim konstantrasyon kaybolmadan, mümkün olduğu kadar çok kaynaktan eş zamanlı olarak bir çalı!ma yaparak başarıya ulaşmıştım hep. Öyleyse izleyeceğim yol belliydi. Şimdi bana bolca kaynak lazım. Internet üzerinde Java ile ilgili sayısız kaynak var. Hatta, Kazaa gibi programlar ile, java üzerine yazılmış pek çok elektronik kitaba ulaşmak da mümkün. Ancak, doğruyu söylemek gerekirse, ekran başında kalıp saatlerce bir dökümanı okumak bence sağlık açısından pek iyi bir çalışma sistemi değil. Herşeyden önce çalışma alanının bize huzur veren rahat bir ortam olması gerekiyor. Geniş bir ortam olabilir. Huzuru ise ben çoğunlukla gece çok geç saatlerde bütün mahalle yattığında bulabiliyorum. Alanı geniş olan bir masa ve bu konuda yazılmış kaynaklara ait dökümanlar. Burak Selim Şenyurt’un yazdığı Java Programlama Dersleri adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x