Kurumsal Ağlarda Zararlı Yazılımlarla Mücadele Klavuzu

Ulak-CSIRT Ulusal Akademik Ağ kapsamında kurulmuş bir güvenlik birimi. Bu birimin kurulmasında takip edilen yöntem için RFC2350 dökümanına başvurabilirsiniz. Ulak-CSIRT (Computer Security Incident Response Team), dış ağlardan UlakNet’e yapılabilecek güvenlik ihlallerini önleme, gerçekleşen saldırı ve sorumlularını tespit etme ve aynı şekilde, UlakNet’ten dış dünyaya yapılan saldırıları önleme, eğer saldırı oluşmuşsa saldırı sorumlusunu tespit ederek saldırıyla karşılaşan ağın yöneticileriyle bilgileri paylaşmakla sorumlu.


Bu belgede, kurumsal ağlarda zararlı yazılımlala mücadele yöntemleri ele alınmış. Zararlı yazılımlar (trojan, virus, worm vb), makinelerde sorun yaratmaları dışında, büyük kurumsal ağlarda yarattıkları trafik ile ağ sistemlerinin yavaşlamasına ve hatta devre dışı kalmasına yol açabilmektedir. Bu bildiride, bu güvenlik sorunu ile savaşmak için gerekli önlemler anlatılacaktır. Bu önlemler alındığında, bilgi sistemleri daha tutarlı ve sağlam bir şekilde çalışacaktır.

Kurumsal Ağlarda Zararlı Yazılımlarla Mücadele Klavuzu’nu indirmek için tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x