Qt 4 ile C++ GUI Programlama

Qt4 ile C++ grafik arayüz programlama konusunda yeterli Türkçe kaynak olmadığını düşünen Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 2. sınıf öğrencisi Ufuk Uzun, “C++ GUI Programming with Qt 4” adlı kitabın 12 bölümünün çevirisinden oluşan bir döküman yayınladı. Qt4 ile C++ grafik arayüz programlama konusunda yeterli Türkçe kaynak olmadığını düşünen Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü 2. sınıf öğrencisi Ufuk Uzun, Jasmin Blanchette ve Mark Summerfield’in yazdığı “C++ GUI Programming with Qt 4” adlı kitabın 12 bölümünün çevirisinden oluşan bir döküman yayımlamış. .pdf formatındaki kitabı örnek kodlarla birlikte GPL lisansı altında kullanıma sunan Uzun; ilgili dökümana ilişkin olarak düşüncelerini şu biçimde ifade ediyor.

Qt ile ilgili böyle bir belge hazırlamak uzun zamandır aklımda. Sürekli ertelenmesinin nedenlerinin başında Qt ile daha yeni olmam geliyordu. Bir diğeri ise Qt’nin 4. sürümünün çıkmasına az kaldığı zamanlardı. Qt 3’ü temel alan bir belgenin 4’ün çıkmasına az kala bir anlamı olmayacaktı elbet. 4. sürümün çıkması ve benim olan biteni kavramamla tekrar niyetlendim. Okulda projelerde kullandıktan sonra bir iki küçük belge hazırlığına giriştim, ama hep engeller çıktı, biraz da vaktim olmadığı için motivasyonum eksildi. Son olarak Qt Türkiye‘nin ortaya çıkması ile belge daha da bir önem kazandı! Bu motivasyonumu arttırdı ve sonunda bitirebildim.

“C++ GUI Programming with Qt 4, 2nd Edition” kitabının 12 bölümünün çevirisini içeren dokümanı buradan indirebilirsiniz.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x