Türkçe Git 101

fsf30-shirtYeni başlayanlar ve unuttuklarını hatırlamak isteyenler için Git ile versiyon kontrolü” biçiminde sunulan Türkçe Git 101; Ali Özgür tarafından yazılmış. Yazar, yapmaya çalıştıklarını şu biçimde anlatıyor: “Son 4-5 yılda yazılım geliştiricilerin ve yazılım şirketlerinin vazgeçilmez araçlarından biri olan ve benim de bir yazılım geliştirici olarak çok başarılı bulduğum Git Dağıtık Versiyon Kontrol Sistemini (Distributed Version Control System) örnekler ile ele alarak size tanıtmaya çalışacağım. Yazılım Geliştirme ile ilgili çoğu konuda olduğu gibi maalesef Git ile ilgili kaynaklar da ağırlıklı olarak İngilizce. Terminoloji anlamında Türkçe bir kaynak hazırlamanın en büyük zorluğu İngilizce terimlere Türkçe uygun karşılık bulmaktır. Ancak Git 101 kitabında İnglizce -> Türkçe geçişini birebir yapmayacağım, mümkün olduğu kadar Versiyon Kontrolü ve Git ile ilgili terimlerin İnglizce hallerini kullanmaya çalışacağım. Konuların diziliminde ve içeriğin oluşturulmasında Learn Version Control with Git isimli kitapçığın online versiyonu baz alınmıştır. Belirtilen kaynaktaki başlıklara ve içeriğe ilave olarak daha ayrıntılı bir kitap olan Pro Git kitabından ve son bölümde linklerini paylaştığım online diğer kaynaklardan da faydalanılmıştır.

Ali Özgür’ün yazdığı Türkçe Git 101’i online olarak okuyabilirsiniz. Dilerseniz, ePUB, MOBI ve PDF formatlarında bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

, , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x