WEBMIN Kurulum ve Konfigürasyonu

Webmin, UNIX türevi işletim sistemleri için Web tabanlı yönetim arayüzüdür. Tamamı PERL dili ile yazılmıştır. Sistem ile ilgili her türlü ayarın web üzerinden yapılmasına olanak sağlar. Sun Solaris, Linux, LinuxPPC, FreeBSD, OpenBSD, HPUX, SGI Irix, DEC Compaq, MacOS X işletim sistemlerinde çalışır. Desteklenen diğer işletim sistemleri için http://www.webmin.com/support.html adresine bakılabilir. Webmin tüm UNIX türevi işletim sistemleri için standart bir kontrol arayüzü sunmaktadır. Webmin sitesinin sağ üst tarafında Webmin RPM paketi için link bulunmaktadır. Webmin paketini bilgisayarınıza kaydettiğiniz dizine gelip rpm –ivh webmin-1.240-1.noarch.rpm komutu ile kurulumu gerçekleştiriniz.

Her Linux dağıtımının ayarları farklı ayarlamalara sahip olduğundan webmin kurulum programı işletim sisteminizin türünü ve sürümünü tam olarak algılamalıdır. Aksi halde webmin kurulmayacaktır…

WEBMIN Kurulum ve Konfigürasyonu adlı e-kitabı edinmek için tıklayınız.

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x