8GB RAM’e sahip Raspberry Pi 4 duyuruldu

Raspberry Pi 4 neredeyse bir yaşında ve yoğun bir yıl geçirdi. Yaklaşık 3 milyon adet satılan ürün, birkaç küçük revizyon sonrasında 2GB RAM ile gelen varyantının fiyatı 45$’dan 35$’a düşürüldü. Boşta ve yüklü iken güç tüketiminin azaltılması için muazzam miktarda çalışma yapılırken, OpenGL ES 3.1 uyumluluğu geçildi ve bir Vulkan sürücüsünde çalışmaya başlandı. 1GB, 2GB ve 4GB RAM’li varyantlarıyla kullanıma sunulan ürünün, 8GB RAM ile kullanıma sunulma olasılığı gözden geçirildi. Aslında, Raspberry Pi 4’te kullanılan BCM2711 yongası 16GB’a kadar LPDDR4 SDRAM desteği veriyor. Ancak, daha geniş bir bellek varyantına geçilememesinin nedeni 8GB LPDDR4 paketinin olmamasıydı. Bunlar 2019’da yoktu. Fakat bugün, Raspberry Pi 4‘ü 8GB RAM ile kullanma olanağı sağlanmış bulunuyor.

Raspberry Pi Foundation, 8GB RAM’e sahip yeni bir Raspberry Pi 4 duyurdu. Raspberry Pi 4’ün bunun dışındaki özellikleri aynıdır. 8GB bellek yongası Micron tarafından sağlanıyor. 8GB RAM’e sahip Raspberry Pi 4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için, Eben Upton’un duyurusunu inceleyebilirsiniz.

 

 

 

, , , , , ,

0 0 Oylar
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Yorum yapar mısınız?x